Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Acil yardım mantar (resimli)

dexterx13

Bronz 5 Üye
Merhaba arkadaşlar,

12 yıldır kaplumbağa besliyorum ilk kez böyle bir şey görüyorum.
1 tane büyük 2 tanede küçük olmak üzere 3 kapluşum var. yaşları 12-7-7. Hepsinde aynı anda alt kabuklarında beyaz belirgin lekeler var herhangi iştahsızlık veya halsizlik yok. Buyuk olan karaya çıkınca belli bir süreden sonra baş kısmında özellikle de gözlerinde tuz-kireç gibi maddeler gözlemliyorum bunun nedeni nedir ? Ve o beyaz lekeler mantar olabilir mi ? Üst kabukta normal bir kabuk değişimi var beyazlık yok ama büyük kaplumbağam zamanının çogunu karada geçiriyor ve altı nerdeyse bembeyaz olucak mantarmıdır değilmidir ? mantarsa ne yapacağım lütfen yardım edin.

Resimleri yeni çektim. Büyük kaplumbağam bu sabah kuru alandayken alt kabuktan buyuk bir parça döktü.

mailto:/2emebzr.jpg

http://oi45.tinypic.com/2emebzr.jpg

mailto:/11huglw.jpg

mailto:/2z5rno8.jpg

mailto:/33vlmv5.jpg

Cvp: Acil yardım mantar (resimli)

Sanki sorunlu bir kabuk değişimi gibi duruyor.
Koku var mı o beyazlıklarda? ya da tırnağınızla kazımaya çalışınca çıkıyor mu?
Dökülen kabuğun altında ki yeni kabukta da bu beyazlıklar var mı?
Bir de suda da bu şekilde belli mi beyazlıklar?

Suratlarında olan beyazlıklar büyük ihtimalle mineral birikmesidir.

İlginiz için teşekkür ederim. Hayır koku yok kazıyınca çıkmıyor suda neredeyse iki katı kadar daha belirginleşiyor.Yeni kabukta da var.Birde kaplumbağa kuru alandayken kafasını suya doğru eğip hıçkırırmış gibi bir ses çıkartıyor. Bu beyazlılar üst kabukta da var ama şöyle suya girince görünüyor sadece yani dökülen kabuktaki hava boşluğu olduğunu düşünüyorum.

Şu anda benim büyük kaplumbağam da kabuk değiştirme sürecinde ve alt kabuk buna benzer bir durumda.Ancak alt kabukta ki beyazlıklara kesin bir şey söyleyemiyorum.Eğer kabuk değişim süreci uzun sürdüyse belki de mantar olmuştur.
Bu durumda başından bu hastalık geçen arkadaşlar daha çok yardımcı olacaktır.

Teşekkür ederim. Kabuk değişimi yeni başladı.

Bana mantar gibi geldi özelliklede 3 ünde aynı anda oluşması şüphelendirdi beni. Kesinlikle veterinere gitmenizi öneririm

Geri