Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Açlıktan Ölecek sanırım

nun

Yeni Üye
Merhabalar,yaklaşık 1 ay önce köpeğimiz bir kaplumbağayı neredeyse parçalamıştı.Alt kabuğu ve eti birbirinden tamamen ayrılmış akciğer ve kalbi bile gözüküyordu.Veterinere gittik ve dikiş attırdık.Yaraları gayet iyi durumda ancak hiçbir şey yemiyor.Geldi geleli 1 ay oluyor önüne hep su koyuyoruz içiyor da hatta bir iki çay tabağında suyu döke saça da olsa içiyor ancak tek lokma yemek yemiyor.Veteriner çok zayıflamış açlıktan ölür yakında doğaya salın orada bir şeyler yer diyor ancak salabileceğim hiçbir yer yok.Evimiz bahçeli hemen hemen her gün dışarıda duruyor ancak geceleri içeri alıyoruz.Orada bir şeyler yiyordur mutlaka.Ancak göz etrafında çukurlar var son 1 haftadır.Açlıktan olduğunu söyledi veteriner.Marul, kıvırcık,maydonoz,elma aklınıza gelebilecek ne varsa denedim ancak yemiyor.Diğer kaplumbağamın yeminden de yemiyor.Acaba hala şokta mı ? Ölecek diye cidden çok korkuyorum ne yapabilirim lütfen cevaplayın.

Cvp: Açlıktan Ölecek sanırım

1 aydan beri bahçede mi bakıyorsun

Hayır evde ancak gündüzleri genelde dışarıda.Bahçede köpek var tellerle çevrili ancak riske atmak istemiyoruz.O yüzden de tüm gün ve gece bahçede durmuyor.

Bir tane şırınga al. Ortaboy olsun. Mineral yemi toz haline getirip sulu çözelti yapıp hayvanı dik tutarak ağzına yavaşça bas. İki kişi yapmanız iyi olur. Şırıngayı yavaşça sıkacaksın yoksa ciğerine kaçar.

Bir de prodac tartafood toz besin var. Su içtiğine göre bunu suyuna döküp karıştır içsin.

www.juenpetmarket.com sitesinde görmüştüm. Hala var mı bilmiyorum. Sürüngenler konusunda vitaminler bölümündeydi galiba.

Hayvan kara kaplumbağası değil mi ?

Cvp: RE: Açlıktan Ölecek sanırım

cem' Alıntı:
Bir tane şırınga al. Ortaboy olsun. Mineral yemi toz haline getirip sulu çözelti yapıp hayvanı dik tutarak ağzına yavaşça bas. İki kişi yapmanız iyi olur. Şırıngayı yavaşça sıkacaksın yoksa ciğerine kaçar.

Bir de prodac tartafood toz besin var. Su içtiğine göre bunu suyuna döküp karıştır içsin.

www.juenpetmarket.com sitesinde görmüştüm. Hala var mı bilmiyorum. Sürüngenler konusunda vitaminler bölümündeydi galiba.

Hayvan kara kaplumbağası değil mi ?
Evet kara kaplumbağası.Çok teşekkür ederim.En kısa sürede yapacağım.Şu an yapabileceğim bir şey var mı peki?Diğer kaplumbağamın yemini mi suya katsam?Yarına kadar açlıktan ölmez umarım.Ne kadar yaşayabiliyorlar aç ?

O hayvanın durumuyla alakalı bir durum hayvan zayıf düşmüş demişsin.

Yem olarak elinde neler var. Diğeri res mi ?

İsmini bilmiyorum,bir kavonoza koymuştum aldığımda.Suyuna kattım ancak kokusunu aldığı için yemedi sanırım.Kafası da biraz aşağıda duruyor neden olabilir.Sanki taşıyamıyor gibi .Uyurken de tamamen yere koyuyor kafasını

Hayvanda halsizlik başlamış. Durum iyi gözükmüyor. Kara kaplumbağaları ot türevli besin ile beslenir ama şu an proteine ihtiyaç var. Sera raffy p ve diğer hayvan için sera raffy I al. Raffy P o hayvan ve bunun için gerekli tek yem ile besleme olmaz. Diğeri 6 cm kabuk boyunu geçti ise ekstra yemlerde alacaksın. Reptominin 100'lük küçük kutusu var içerik yosunlu ama yer mi bilmiyorum.

Şırınga ile vereceksin tek çare bu kaldı.

Hekimin dediği gibi bahçede ot olan bir yere koy bir ihtimal beslenebilir.

Hayvana verdiğin sebze ve meyveleri bahçede önüne at ve uzaklaş. Akşamları soğuk değilse bahçede dursun. Yine bir kaba su koy yanında dursun.

Veterinere tekrar götürdük,yaraları iyi yemek yemesi lazım ancak bizim yapabileceğimiz bir şey yok dediler.Pet shoptan bahsettiğiniz ilaçları alacaktım ancak yokmuş.Karides verdiler.Ağzını açıp zorla verdik bir tane ancak yeterli olacağını sanmıyorum.Ağzını çok zor açtık zaten bir daha da açamadık.Eğer faydası dokunacaksa biraz daha zorlarım.Bir zararı olmaz umarım

Bu dediklerim ilaç değil yem. Petshoptan alacaksın. Yada netten teleskop akvaryumdan alabilirsin piyasadan ucuzdur.

Kara kaplumbağalarının çenesi kuvvetlidir. Şırınga ile stick yemleri eriyik yapıp ver. Yavaşça basarsan tüküremez. Yemler gelene kadar vitamin damla da kullanabilirsin. En kalitelisi yine sera reptilindir. Bulamazsan jbl veya başka bir marka al.

son iki günde 3-4 tane karides yedi ancak hala çok zayıf.Yarın bizim burada çok yeşillik olan bir yer var oraya götüreceğiz,ancak göl de var göle düşmesinden korkuyorum.eğer uygun bir yer bulursak salacağız gibi gözüküyor.Çünkü bir şey yapamıyorum ve ölürse kendimi cidden sorumlu hissederim.Doğada yemek yeme şansı daha yüksek sonuçta.Söylediğiniz yemleri küçük kaplumbağam için kullanacağım,teşekkürler.

Göle düşerse de o onun kaderi artık, ortam dediğin gibi ise bırak. En azından yaşadığı ortam kendi habitatı belki psikolojik açıdan toparlar ve ortama adapte olur. Orada severek yiyeceği ve vücuduna fayda sağlayacak otları da bulabilir.

Yeniden merhabalar,Kaplumbağa son günlerde daha iyi olmuştu ağzına yem veriyorduk,marul karides kıvırcık falan bazen de kendi yiyordu.Demin elime aldım gözlerini açmıyor,kollarını hareket ettiriyor ancak gözleri kapalı.Akciğer enfeksiyonu olabilirmiş diye okudum ne olabilir ki ? Veterinere de gidemiyorum bu saatte. Şimdiden teşekkürler.

Eczaneden genta damla alıp her gün sabah akşam gözlerine 3'er damla damlat. Ağzına da 4'er damla

Geri