Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Ağzını açarken gözlerini kısıyor

Crypho

Bronz 4 Üye
Herkese merhaba,

Son 3 gündür erkek kaplumbağam yem yemeye çalışırken birden gözlerini kısıyor ve yemi yiyemiyor. Raffy P'ye hamle yapıp birden gözlerini kısıyor, elleriyle ağzına vuruyor. Sizce nedeni ne olabilir? Araştırdım ancak hiç böyle bir konu bulamadım.

Suyun dibine yumurta beyazı attığımda biraz daha rahat yedi. Ağzında da herhangi bir yara vs. görünmüyor. Yarın çekebilirsem video atabilirim.

Akvaryum ekipmanları tam. Dişi kaplumbağada bir sorun yok. Boyları yaklaşık 11-12 cm sanırım.

hayvanın gözlerinde bir sorun olabilir. Enfeksiyon yada pislik girmiş olabilir, eczaneden genta yada gentagut damla alıp gözlerine sabah akşam üçer damla damlatıp 5 dakika kadar kuru yerde beklet.

ellerini gözlerine vurur ise kaşıntı yapıyordur bu ya enfeksiyon kaynaklı yada göz kapağı derisi açılmışsa olur. sadece ağız bölgesine yapıyor ise bu yediği yem bir defada yutamayacağı kadar büyük yada ağzına takıldığından dolayı koparmak parçalamak istemesindendir. yutamadığını çıkarmak istediğinde de yapar.

Cvp: Ağzını açarken gözlerini kısıyor

Merhaba,

Ellerini gözlerine/ağzına doğru vuruyor. Sanki boğazına bir şey takılmışta onu çıkarmaya uğraşıyor gibi. Biraz önce kuru alandan suya atladı, suyun dibinde gözlerini sıkı sıkı kapatıp eliyle yüzüne vuruyor, bir yandan da ayaklarıyla tepiniyor gibiydi. Bunu 2-3 saniye yapıp bırakıyor, normal yüzmesine devam ediyor.

Sorun gözlerinde değil de boğazında/ağzında gibi geliyor bana. Çünkü kuru alanda hiç böyle bir şeyler yapmıyor.

Cvp: RE: Ağzını açarken gözlerini kısıyor

cem' Alıntı:
hayvanın gözlerinde bir sorun olabilir. Enfeksiyon yada pislik girmiş olabilir, eczaneden genta yada gentagut damla alıp gözlerine sabah akşam üçer damla damlatıp 5 dakika kadar kuru yerde beklet.

ellerini gözlerine vurur ise kaşıntı yapıyordur bu ya enfeksiyon kaynaklı yada göz kapağı derisi açılmışsa olur. sadece ağız bölgesine yapıyor ise bu yediği yem bir defada yutamayacağı kadar büyük yada ağzına takıldığından dolayı koparmak parçalamak istemesindendir. yutamadığını çıkarmak istediğinde de yapar.

Tekrardan merhaba,

Bir video çektim, burada hareketlerini görebilirsiniz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Kusura bakma beklettim, telefon pert oldu. Yeni almak zorunda kaldım ancak yükleyip yeni girdim.

Videoya baktım. Boğazda birşey gözükmüyor hayvan çok rahat yiyor ve yutuyor. Bu tik olabilir. Hayvan sinir olduğu birşey olduğunda tepki olarak böyle hareket eder.

Benim dişilerden birisine erkek sürekli el titretiyor. Hayvanda sürekli ön ayağı ile yüzünü sıvazlardı. İş öyle hale geldik akvaryumun en uzak noktasından diğer erkeğe el titrettiğinde bile bu hayvan üstüne alıp yine yüzünü sıvazlıyordu.

Bu hayvanın böyle bir tepkisi olabilir. Akvaryumda yada dışarıdan yansıyan birşeyden tedirgin olup savunma gibi bir tik yapmış olabilir.

O koldan burun ucuna kadar olan bölgede deri kalkması gibi huylandıracak birşey var mı? Her türlü kaşıntı da bunu yapar.

Kuru alanda ısı altında gerilen deri suya inince hareketlerini bir süreliğine kısıtlar bu kaşıntı yapabilir.

Cvp: RE: Ağzını açarken gözlerini kısıyor

cem' Alıntı:
Kusura bakma beklettim, telefon pert oldu. Yeni almak zorunda kaldım ancak yükleyip yeni girdim.

Videoya baktım. Boğazda birşey gözükmüyor hayvan çok rahat yiyor ve yutuyor. Bu tik olabilir. Hayvan sinir olduğu birşey olduğunda tepki olarak böyle hareket eder.

Benim dişilerden birisine erkek sürekli el titretiyor. Hayvanda sürekli ön ayağı ile yüzünü sıvazlardı. İş öyle hale geldik akvaryumun en uzak noktasından diğer erkeğe el titrettiğinde bile bu hayvan üstüne alıp yine yüzünü sıvazlıyordu.

Bu hayvanın böyle bir tepkisi olabilir. Akvaryumda yada dışarıdan yansıyan birşeyden tedirgin olup savunma gibi bir tik yapmış olabilir.

O koldan burun ucuna kadar olan bölgede deri kalkması gibi huylandıracak birşey var mı? Her türlü kaşıntı da bunu yapar.

Kuru alanda ısı altında gerilen deri suya inince hareketlerini bir süreliğine kısıtlar bu kaşıntı yapabilir.

Cevabınız için teşekkürler. Evet erkek dişiye ellerini titretiyor hep. Birde bazen kuyruğunu tepikliyor.

Akşam akvaryum dışına alıp baya inceledim. Herhangi bir deri kalkması vb. görünmüyor. Eskisi kadar olmasa da hala ağzında biraz deri parçaları var, bunu bir önceki konumda konuşmuştuk ama.

Sanırım şuan için korkacak pek bir şey yok. Kuru alanda çok vakit geçiriyor, belki dediğiniz gibi suya atlayınca kaşıntıdan olabilir.

Hayvan yemede ve görmede bir problem yaşamıyorsa sorun yoktur.

Boğazına birşey takılması durumunda hayvan öğürür gibi yaparak başını öne atar. Bu aynı zamanda aşırı yemeye bağlı kusmada da yaptığı harekettir.

O ağız çevresindeki derileri kulak pamuğunu sürterek almayı dene yalnız ısırırsa çekiştirme pamuğu koparıp yutmasın.

Cvp: Ağzını açarken gözlerini kısıyor

Tekrardan merhaba,

Kaplumbağam da sorun hala devam ediyor. Hatta daha detaylı anlatmam gerekirse, gözlerini kısıp duruyor, kuru alanda çok duruyor, yem az yiyor, kuyruğunu tekmeliyor ve kuru alanda ellerini kuru alana ve yüzüne sürtüp duruyor. Bazı akşamlar kuru alanın ışığını kapattıktan sonra su dan daha soğuk olduğu halde sabaha kadar kuru alanda duruyor.
Bir önceki konu da sorduğum olay tekrar var (Bu olay şuan iki kaplumbağada da var). Ağzından deri sallanıyor, pamuk ile almayı epey denedim ancak suya girdiğinde tekrar görünüyor, pamukla alınmıyor sanırım.

Her yerde araştırmaya çalışıyorum ancak bir çözüm bulamıyorum. Artık tek düşündüğüm A vitamini eksikliği olabilir. Çünkü Vital bittiğinden beri (1 ay falan oluyor) bitkisel bir yem yemedi. Ellerini gözüne/yüzüne sürtmesi, iştahsızlık, gözlerini kısması falan sanki bu sorunu gösteriyor. Ancak gözlerinde herhangi bir şişlik yok.

Yarın akvaryumun suyunu tamamen filtre su ile değiştireceğim. Kumu ve içindeki malzemeleri, dış filtreyi güzelce temizleyeceğim. Isıtıcının ayarını biraz daha artıracağım (Şuan 25-27 arası, 27-29 arası yapacağım). Bir de Deep Fix Reptivit almayı düşünüyorum. Sizce nasıl olur? Yemler kaliteli diye hiç vitamin takviyesi yapmadım şuana kadar.

Vitamini almalı isem, nasıl kullanmalıyım bilgi verirseniz sevinirim Cem bey. Sizin de başınızı aylardır şişiriyorum ancak veterinerler kaplumbağalara bakmayınca mecburen burada sormak durumundayım. Ve belki aynı sorunu yaşayanlara yardımcı olur.

Teşekkürler, iyi akşamlar.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Mineral yemin var ise vitamin damlaya gerek yok. Göz damlası kullanmış mıydın?

Hayvan kabız yada yumurta atma evresinde iştahsızlık gösterebilir. Daha durağan hale gelebilir. Akvaryum tabanında yada kuru alanda normalden fazla dururlar. İlk yumurtasını atan hayvan vücudundaki bu değişikliklerden daha fazla etkilenir. Farklı olarak kabız olan hayvanların bazıları tabanda yürür yada yüzerken kuyruklarını (anüslerini) kuma sürtmeye de çalışır.

Gözleri sudaki klor etkileyebilir, kaşıntı yapar ama arıtma su kullanıyormuşsun.

Hayvanlar deri attığına göre A vitamini eksikliği yok. A vitamini deri değişimini hızlandırır. Göz olarak bilinir ama A vitamini daha çok deri geişiminde etkilidir. Fazlası deri değişimini artırır.

Gece kuru alanda duruyor ise 40 W mavi renk bulamazsan sırasıyla kırmızı yada yeşil renk armut ampul tak bu loş ışık verip gece hayvanı sıcak tutar. Yada seramik ampul alabilirsin.

Geri