Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Ağzını açıp kapatıyor

Fiviii

Yeni Üye
Merhabalar. 5-6 cm kabuk boyunda bir kapluşum var. Aldığımızdan beri yem kullanmıyor yediğinde geri çıkartıyor ben yine de gerekli besini alsın diye - küçük kurutulmuş kurtları seviyor- onların arasına sıkıştırıyordum. Yani gerekli besini alıyor diye düşünüyorum hatta deri değiştiriyor şu sıralar.

Suyunu günde en az bir defa değiştiriyorum. Kabukta pembeleşme yok.

Sorunuma gelecek olursak. Sanırım hastalandı önceden yemek kabını açınca koşa koşa gelirdi şimdi biraz bekliyor sonra yiyor. Kuru alana çıkıp ağzını açıyor bunu 5-10 defa tekrar ediyor ağzının içine bakmama izin verdi ağız çevresinde bir şey göremedim sadece 2 sefer ağızının çevresinde beyaz köpük gibi bir şey buldum sildim orasını. Bir sıkıntısının var olduğunu anlayabiliyorum hareketleri değişti ama ne olduğunu bilmiyorum dış görünümünde bir sıkıntı yok her tarafı iyice kontrol ettim. 9-10 arası ve akşama doğru esmeyen bir yerde direkt ışık alıyor ve gölgelenme için yeri de var. Bugün sanki burnu tıkalıymış gibi bir ses geldi. Üşütmüş? Olabilir bilemiyorum ne yapabilirim?

Foruma hoş geldin. Akvaryum ve ekipmanlar mevcut mu? Kuru alan ısıtma lambası su ısıtıcı var mı? Dışarı çıkarma üşütme nedeni 7 cm kabum boyuna kadar titiz bakım gerekiyor.

Eczaneden genta marka göz damlası alacaksın. Bunu sabah akşam yem yiyorsa beşer damla damlatıp emmesini bekledikten sonra ilk yem olarak vereceksin. Yemezse ağzına ruj sürer gibi hayvanı dik tutarak 10 saniye arayla 6 damla süreceksin bir kısmı girer. Ayrıca vitamin damla alman lazım. Deep fix reptivit ucuz ondan al. Bunu da günde bir damla başka yeme yada ağzına aynı şekilde 2 damla sürersin. Hayvan akciğer enfeksiyonu geçiriyor.

Yem olarak sera raffy P ve herhangi bir markanın gammarusunu alabilirsin. P içindeki kırmızılar mineral yemdir bunu ayırıp haftada iki öğün vereceksin.

Geri