Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

ağzının kenarında kızarıklık

ilkyaztpc

Bronz 4 Üye
1 yaşında bi softshell kaplumbağam var dün akşam ağzının kenarında böyle bi pembelik farkettim. Neden olabilir?

Ekli dosyalar

• 13493145_10154241362774235_1903338560_o.jpg
    13493145_10154241362774235_1903338560_o.jpg
    106.6 KB · Görüntüleme: 171
  • 13499482_10154241362949235_805704405_o.jpg
    13499482_10154241362949235_805704405_o.jpg
    152.8 KB · Görüntüleme: 216
Tam seçilmiyor ne olduğu üst dudağının üstünde gibi yara değil değil mi taşa birşeye çizdirmiş olabilir.

Ağız iç derisi uzantısına da benziyor.

Softshell görmek guzel ???? , sindirim icin arada küçük taslar yerler, o sırada kendini yaralamış olabilir. Cunku taban tasları cok iri . Kendini güvende hissetmek icin içine girmeye çalışabilir. Ama bu taslar kendini yaralamasına yol açabilir. Kalın silis ile değiştirebilirseniz cok rahat edecektir.

Evet sanırım dediğiniz gibi taşlardan dolayı çizdi ağzının kenarını çünkü bugün azalmıştı kızarıklığı. Ya ben silis kum alıp değiştirdim ama çok zorlu bi işlem oldu sonunda da akvaryumda ki bulanıklığı bi türlü gideremedim. Burda söylenilen gibi yaptım işlemi güzelce yıkayıp tülbentten geçirdim pet şişeyle akvaryuma koydum 2 gün beklememe rağmen yine bulanıktı ve kaplumbağayı akvaryuma koyduğumda kendini gömdüğünde kum tamamen üste çıkıyodu. Trabzonda yaşıyorum ve burdaki petshoplarda silis kum yok beyaz mermer taşı veriyolar silis kum dediğimde bende internetten sipariş ettim ama sanırım adi bi silis kum geldi bende tekrar bu taşlara döndüm

Bide size şeyi soracaktım dediğim gibi 1 yaşında yemini günde 2 öğün olarak veriyorum 3er tane yani toplamda 6 tane oluyo ideal midir artırmam veya azaltmam gerekir mi ?

Silis kumda vitasand marka kalitedir orjinal hali sarı olandır. Beyaz olanı mermer tozuna benzediği için mermer tozunu okutabilirler. Vitasand paketlenmeden evvel kumu yıkar ama yinede yıkama gerekir. Aynı banttan farklı cins kumlarda geçtiği için içinde az miktarda farklı kum taneleri olabilir bunları ayıklarız.

Softlar kendini gömebilir bu sebeple belli bir yükseltisi olacak kadar konulmalıdır.

Ufak bir leğende 3-4 kg halinde parti parti el yakmayacak suda mıncıklayarak kir ve toz çıkarılır bu işlem bulanıklık gidene kadar 5-8 defa artık ne kadar gerekirse doldur boşalt yoluyla yapılır. Bu işlem sonrası istenirse kimyasal değmemiş kovaya doldurulup metilen damlatılarak beklenebilir.

Son bir yıkama ile kum yavaşça akvaryuma serilir. Yinede bulanıklık olacaktır. Bir kaç akvaryum temizliği sonrası da bu devam edebilir sonra kumda tortu kalmaz.

İlk konulmada bulanıklık yoğun olabilir. Filtre kısmında iç filtre ise ilk birinci saatte açılıp temizlenir sonraki 3. Saatte yapılır. 12 saat sonunda bir kısmı dibe çöker bir kısmını filtre çeker.

Filtre dış filtre ise su düzenleyici filtre malzemesi konmaz süngerler ve seramik bioball ne varsa onlar konur. Jbl symec veya sera elyaf alınıp iki sıra konur. Elyaf tozu tutar. Su berraklaşınca filtre açılıp temizlenir elyaflar atılır sünger, seramik, bioball yıkanır ve gereken yerde yine elyaf ve carbon, zeolite, yosun giderici vs malzemeler konup akvaryuma yerleştirilir. İlk yarım kova kadar su kovaya alınır. Sonra akvaryuma monte edilip çalıştırılır. Seramik olan sepete elyaf konmaz seramik üstüne sünger konur diğer sepetlerde sünger çıkarılıp altlı üstlü elyaf yerleştirilebilir.

Bulanıklık yapan tozun bir kısmı tabana çöker. Sonraki su değişimlerinde kum karıştırılıp toz suya karıştırılarak çekilir ve bu şekilde azaltılır.

İlk aşamada yoğun bulanıklık olursa yani hayvan suda gözükmeyecek yoğunlukta ve hayvanı bu süreçte koyacak başka bir kap yoksa işi hızlandırmak için kum iyice karıştırılıp toz havalanınca bu suyu mümkün olduğunca alıp yerine temiz su yavaşça ilave edilir. Bu işlemde filtre ve ısıtıcının fişleri çekilmelidir.

Akvaryum ölçüsünü verirsen gereken miktarı yazarım. Silisi ya juenpetmarketten 800 gramlık poşette yada vitasand in sitesinden çuval usulü alabilirsin.

Sürüngenlerin iyileşme potansiyeli insanlardan hızlıdır. Metabolizmalarını hasarlı bölgeye kanalize edebilirler.

Silis kumun sarısını tercih et. Yalnız bulabilirsen 1 mm'lik olanını tercih et. Silis ağır ve ıslandığında sıkılaşır. Buda kendini gömen hayvanlar için eşelemede zorlanmasına neden olur.

Mesela resler eşelenip yiyecek arar. 0.5 mm altı kumu bu sebeple istemeyiz. Eşelemesi zor olur.

Geri