Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

akciğer enfeksiyonu belirtisi mi?

zeyneppp

Yeni Üye
Merhaba. Son 2 saattir kaplumbağalarımdan bir tanesi suyun içinde böyle durmaya başladı. Akciğer enfeksiyon belirtilerinizi okudum yan yüzme veya denge sorunu yazıyordu. Yüzmesi gayet dengeli. Alt kabuğuna da baktım pembeleşme yok. İştahı da yerinde ve haraketli. Ayrıca yine son 2 saattir arka ayaklarını serbest bırakarak sadece ön ayaklarından destek alarak suyun içinde havaya kalkıyor.Su sıcaklıklığı da 24 derecenin altına hiç inmedi bugüne kadar.Böyle durması ve ara sıra dengesini kaybedip sağ tarafa doğru yatması beni endişelendiriyor. Veterinere götürmeli miyim yoksa kendisi bu haraketinden keyif alıyor olabilir mi? @cem

Ekli dosyalar

• * Image 2021-06-26 at 01.25.28.jpeg
    * Image 2021-06-26 at 01.25.28.jpeg
    436.6 KB · Görüntüleme: 15
  • * Image 2021-06-26 at 01.25.27.jpeg
    * Image 2021-06-26 at 01.25.27.jpeg
    336.8 KB · Görüntüleme: 15
Son düzenleme:
Akvaryumda su yok. Sığ olduğu için hayvan yerden destek alıyor. Suyu 15-20 cm kadar yükselteceksin. Balık gibi yüzecek. Yalnız suda tutanacağı birşey olsun. Yapay ipek yapraklı bitki yada taban malzemesi. Yorulduğunda tutunsun, dinlensin, uyusun.

24 derece küçük hayvan için az. Bu akciğer enfeksiyonuna sebep olabilir. Yavru hayvanlar tüm enerjiyi hareket ve büyümeye harcadığı için yağ depolayamaz. Bünyeleri zayıftır. Su ısıtıcı alıp 28 dereceye ayarlamak gerekiyor.

Ön ayaklar manevra yapar ve tutunur; arka ayaklar yüzme ve dengeyi sağlar.

Kuru alanı ve ısıtma lambası var değil mi?

Akvaryumda su yok. Sığ olduğu için hayvan yerden destek alıyor. Suyu 15-20 cm kadar yükselteceksin. Balık gibi yüzecek. Yalnız suda tutanacağı birşey olsun. Yapay ipek yapraklı bitki yada taban malzemesi. Yorulduğunda tutunsun, dinlensin, uyusun.

24 derece küçük hayvan için az. Bu akciğer enfeksiyonuna sebep olabilir. Yavru hayvanlar tüm enerjiyi hareket ve büyümeye harcadığı için yağ depolayamaz. Bünyeleri zayıftır. Su ısıtıcı alıp 28 dereceye ayarlamak gerekiyor.

Ön ayaklar manevra yapar ve tutunur; arka ayaklar yüzme ve dengeyi sağlar.

Kuru alanı ve ısıtma lambası var değil mi?
kuru alanı var fakat şehir dışında olduğum için ısıtıcı lambaları yanımda değil şu an şehir dışındayım. Suyun seviyesini de kafalarını sürekli çıkarıyor ikisi de su yüksek olunca bunu yapamıyorlar dipte kalıp yüzmedikleri için bu seviyede tutuyorum. Yeni yeni bu haraket başladı. Akciğer enfeksiyonu değil yani?

Derin suya koyup bak. Ayaklar boşa çıkınca belli olur.

Zorlamak lazım. Boyca uzunluk yüzüp sağlıklı gelişmeleri, bacak kaslarının güçlenmesi için; derinlik ise akciğer gelişimleri için gerekli. Nefeslenirler o açıdan korkma. Bunlar suda karadan daha iyi yaşar. Sadece başlarda derin su psikolojisi olabilir. Onun içinde cama vantuzla boru, küçük oklava tarzı birşey yapıştırırsın tutunurlar. Bir iki günde derin suya adapte olurlar.

Derin suya koyup bak. Ayaklar boşa çıkınca belli olur.

Zorlamak lazım. Boyca uzunluk yüzüp sağlıklı gelişmeleri, bacak kaslarının güçlenmesi için; derinlik ise akciğer gelişimleri için gerekli. Nefeslenirler o açıdan korkma. Bunlar suda karadan daha iyi yaşar. Sadece başlarda derin su psikolojisi olabilir. Onun içinde cama vantuzla boru, küçük oklava tarzı birşey yapıştırırsın tutunurlar. Bir iki günde derin suya adapte olurlar.
ben daha öncede 15 cm kadar suya bıraktım ama ikisi de hala akvaryumun tabanından hiç ayrılmadılar. Tabanda yüzmeye devam ettiler ben de küçükler diye yorulmasınlar diye suyu az seviyeye indirmiştim. Ama tekrardan deneyeceğim. Bir de sorunu olan kaplumbağam biraz durgunlaştı ve iştahsızlaşmaya başladı. Çok endişeleniyorum kontrol ediyorum hala pembeleşme ya da ağzını kapatırken ses çıkarmaları yok.

Bazenleri ağırlığı yokmuşcasına suyun üstüne çıkarıyor kendini ya da istemeden oluyor tam emin değilim. Sebebi ne olabilir bunun?

Hastalık sebebiyle zayıflayan hayvan su yüzeyinden tabana inemez. Ama normal bir kaplumbağa yüzeyde de durur tabanda da.

Vitamin damla varsa 2 günde bir, bir yemine bir damla damlatıp verebilirsin bu kırgınlık varsa alır iştahını açar. 10 gün yeterli.

Eğer hayvan halsizleşip kuru alanda fazla kalmaya başlar ve buna mukabil iştah iyice azalırsa hastalanmış diyebiliriz. Hayvan sadece üşütmüşse su ve lamba ısısı kendine getirir.

Geri