Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

akciğer enfeksiyonu mu

Sıddık

Gümüş 4 Üye
Merhaba arkadaşlar dun size kaplumbagamin yemek yemediğini ve akciğer enfeksiyonundan suphelendigimi söylemiştim. Cok sukur dun aksam vitamin desteği sayesinde yemek yemeye başladı az az. Bugun de normal ogununu yedi. Yalniz bi sey daha farkettim. Yem suyun dibine düştüğünde onu almak icin cok zorlandi, dibe inemedi sonra da vazgeçti. Kabuğunun altina baktim hafif pempelesmeler gordum ama cok da emin degilim hareketlenince dusurmekten korkup biraktim. Simdi bunu tam olarak anlamak icin ne yapmam lazim ne kadar sure gozlemlemeliyim? Su ana kadar ki yardimlariniz icin de cok teşekkür ederim

Bir hafta gözlemle bence. Sonra gözlerinde iltap var mı? Resim yüklerseniz emin olabiliriz. Modoretör ve Neslihan abladan cevap bekleyin derim. Onlar daha usta :D
Geçmiş olsun.

Gözlerinde sorun yok hareketleri yavas biraz o da kaplumbağa olduğu icin sanirim :D Yalniz suya vitamin damlattim ve diğer kaplumbagamin yemesinden bi sorun yok. Dun diğerine vitamin damlatip yem verirken o da kalan parçaları yedi. Fazla gelmiş midir bi sorun olur mu

Vitamin suya damlatilmaz agizdan yeme damlatarak verilir ben diger konuyu hatirlayamadim bir link verirseniz daha cok yardimci olabilirim

Vitamin olarak ne verdiniz

Apex markasinin tor-axol diye bi turu. Eskisehirde yasiyorum ve alt kati tamamen petshopcu olan bi yer var. Orda her yeri aradim ama bulduğum en iyi marka buydu. En pahaliya satilani en azindan. Sera ve jblninkini sordum bunlar cok pahali malzemeler getirtmiyoruz kimse almiyo getirtirsek de elimizde kaliyo kaplumbağayi bile zor satiyoruz dedi

mailto:/forum/Konu-kaplumbagam-cok-hareketsiz-kaliyor.html?pid=128425#pid128425 önceki konum da buydu

Vitamini yeme damlatıp verin. Yem yemiyorsa ağzına doğrudan damlatın. Suya damlatmak hem işe yaramaz hemde suyu kirletir.

Diğeri bu esnada fazla yemesin. Kontrol altında tutun. Buna diğerinden ötürü yedirmek zor oluyorsa akvaryum suyu koyulan başka kapta yemleme yapın.

Akciğer enfeksiyonu belirtileri; eğri yüzme, hapşırma, ağızdan köpük çıkarma, cik cik zor nefes almaya bağlı ses çıkarma, dibe zor inme veya yüzeye zor çıkma, sürekli uyku hali, kuru alanda çok fazla durma, sık sık suda baloncuk çıkarma, burunda akıntıya bağlı sık sık baloncuk oluşması, halsizlik. Son evre ise suda ters dönme.
Bunları değerlendirip başlangıç ve ileri evre durumu anlaşılır. Örneğin sadece kuru alanda fazla durma belirti olmaz. Ama hasta hayvan bunu yapabilir.

Konuyu hatirliyorum, isiticiyi degistirdinmi? Su sicakligi ve kuru alan sicakligi uygun sartlara gelmeden hayvan icin hastalik ihtimali var, isi degerleri saglaninca gozlemlemek gerekir. Son durum nasil?

Diğer konuda yazmışım. Başka anormal durum yoksa 3 gün duruma bakmalı. Vitamin takviyesi önemli. Sera reptilin yada kbl aqua almalı.

Evet ısı durumu önemli.

İsi durumunda sorun yok su sicakligi su an 27 derece kuru alan da 31 derece. Yalniz geceleri isigini kapatiyorum doğrusu bu dimi karanlık ortam oluyo tamamen

Kuru alanda uyumuyorsa kapatmalı. Sabah 07:00 den akşam 18:00 a kadar sabit yansa yeter. Ama kuru alanda gecede uyumaya devam ederse iş değişir.

İlk gün uyudu ama artik orda uyumuyo su isisini sagladigimdan beri. Sabah 10aksam 10yapiyorum geç kalktigim icin.... Yalniz vitaminin kutusunda suya damlatin diyodu

Cvp: akciğer enfeksiyonu mu

Yemlerin kutusunda yazana baksaydik uc gunde yem biterdi ona cok dikkat etmeyin benim onerim reptilin alin birde zamanlayici alin 6 tl ye alinan ve cok kullanisli bir alet

Gece icin orada uyursa diye renkli 40-60 w ampul olmali ama ben butun istanbulu aradim bulamadim kuru alaniniz musaitse suda uyuyabilecegi bir yer oldugundanda eminseniz rampayi cikartabilirsiniz

Konuyu dagitmis olacam galiba ama biraz da alakali, Daha oncede ben sormustum ama hastaliklar yuzunden atladik, Apex tor axol vitamin nasil? Gerci ben ozellikle kabuk sertlestiriciyi petshoplara neredeyse zorla biraktiklari icin markayi sevmiyorum ama sonucta bir ilac firmasi vitaminde iyi olma ihtimalleri var mi acaba? Cok ucuzda degil. Daha once degerlendirdiniz mi? Forumda bulamadim.

Kuru alanim maalesef taş su an. Sari renkli soft 40w ampul kullaniyorum. Akvaryumun kapağındaki yerde takili. Yarin bos vaktimde CD kabindan yapmayj deniycem malzemeleri aldim

Vitamin su anlik ise yaradi hayvanın istahi acildi ama bana sormuyosunuz sanirim. Moderatorlerim bu konuda bilgisi var midir

Moderatorlerin olucak o yanlis yazdim :D

Kuru alan 31 derece demissiniz fakat kapakla tas arasindaki mesafe fazla olmali dereceyle olctunuzmu yani emin misiniz?
Birde kaplumbaga akvaryumlarinda kapak kapatilmaz akciger solunumu yaptiklari icin onu nasil hallettiniz

Yarim kapak tam kapak değil akvaryumun fotograflarini koymuştum biraz eski hali var değişti simdi ama uyuyorlar su an cekemem

mailto:/forum/Konu-yeni-bir-akvaryum-kurdum-eksiklerim-neler.html?page=2

Su miktari su an tasin en üst kismi disarda olucak şekilde su an. Akvaryum da boyle en azindan fikir sahibi olursunuz. 25w ilk isitici eklendi bi de akvaryuma

Anladim kapak konusunda bir problem yok ozaman ama isik isitiyormu o uzakliktan ?

İsitiyo yani yaptigim ölçümde oyle. Yarin eğer yaparsam kuru alani su seviyesi articak ve isiga daha yakin olucak. O zaman kesin ölçümü yapabilirim. Hem tas da kalkarsa yuzucekleri alan artar. Su icinde dinlenme alanı olarak ne yapabilirim oyle olduğu zaman

Akvaryum kucuk icine dekor konmaz belki dogal bir tas koyabilirsiniz suankinden kucuk kuru alan rampasindada dinlenir zaten aklima baska bisey gelmedi ne yazikki

Geri