Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akciğer Enfeksiyonu mu?

ayvaz58

Yeni Üye
iki tane kaplumbağa aldım 2 hafta kadar önce herkes o ölüm fanusları denilen plastik şeyde satmaya çalıştı ama siteyi takip ettiğim için inatla akvaryum alıcam dedim ve aldım sonunda... ısıtıcısı filtresi var kuru alan yaptım ama kuru alanı ısıtmak için nasıl bi lamba kullanmalıyım sizce ??

asıl sorun şu forumu okuyorum okuyorum ama akciğer enfeksiyonumu kış uykusumu karar veremedim :S::S:S:S kaplumbağaların biri sürekli kuru alanda duruyor gözleri diğerine göre biraz daha garip şiş gibi sanki nefes alırken sanki daha hızlı alıyor eskisine göre, kabuğun altında kızarma yok salyası yok yemek yemiyor, suyun derecesini 2 derece arttırdık 29 derece felan yaptık. antibiyotik mi almalıyım yoksa gözlerine kremmi almalıyım bilmiyorum ne yapmam lazım yardımcı olursanız çok sevinirim
edit tubidik: Konu başlığı konu içeriği ile alakalı olmalıdır.

RE: yardım :(:(:(:(

Normal ampüllerden kullanabilirsiniz. Softone tarzı olanlar ışığı fazla dağıtmadığı için daha iyi olur hem sizin hem de kaplumbağanızın gözlerini yormaz. Akvaryum kapağına ampülü biraz kablo ve bir duy yardımı ile monte ederek kullanabilirsiniz. Bu basit düzeneği elektrikçilerde bir kaç liraya yaptırabilirsiniz. Duy dediğim şey şu:

mailto:/images/products/03/64/10/36410_buyuk.jpg

Bir ucuna ampülü takıp, diğer ucuna da kablo ile fişi bağlayarak akvaryum kapağına monte edip kullanabilirsiniz kuru alanı ısıtmak için. Softone tarzı ampüller de bunlar (içi görünmeyen) :

mailto:/photos/83/88/03/12838803_340.jpg

Bahsettiğiniz belirtilere bakılırsa büyük ihtimalle akciğer enfeksiyonu. İmkanınız varsa bir veterinere gösterin mutlaka ve şahsen antibiyotik tedavisine de başlayın derim. Sorun sadece gözlerde değil muhtemelen akciğer enfeksiyonundan dolayı şişlik var gözlerde de. Aynı zamanda gözleri için damla/krem de kullanabilirsiniz ama üşütme durumu düzelmeye başlamadan onun da fayda göstereceğini sanmam. Antibiyotik tedavisi ile ilgili forumda pek çok bilgiye ulaşabilirsiniz. Yine soracağınız bir şey olursa her zaman yardımcı olmaya çalışırız tabi ki, geçmiş olsun.

ampül için 30-40 watt arası bişiler tavsiye ederim. benimkinin ilk başta watt ı çok yüksekti ve hiç çıkmıyorlardı. düşürünce mutlu oldular :)

veterinere gitmem çok zor havalar zaten soğuk ve acayip yoğunum bu aralar :(:(:( yarın öğle yemeği arasında hemen gidip bir masa lambası ve soft ampul alacağım sanırım 20 cm uzaklıktan felan tutacağım kuru alana yanlış mı biliyorum ?? ? ayrıca antibiyotik olarak monodoks yada tetradoks mu alayım ve bunları nasıl kullanacağım ?? birde vitamin olarak ne almalıyım sizce çünkü yavrular daha :):)

kuru alanın ısısını ölçüceksiniz 30 dereceyi sağlıyacak şekilde yerleştirin.
Akciğer enfeksyonu için kullanacağınız antibiyotik monodokstur.Akciğer enfeksyonu için ayrıntılı bilgiyi arama yoluyla bulabilirsiniz.

Evet kuru alan sıcaklığını termometre ile kontrol edip ona göre ayarlayın uzaklığı. Kuru alana elinizi uzattığınızda güneşten geliyormuş gibi hafif bir sıcaklık hissediyorsanız bu yeterli demektir. Ama en güvenlisi bir termometre ile ölçerek karar vermeniz. En az 32 derece olursa daha iyi olur, kaplumbağanız hastaysa hala, 33 dereceye de çıkarabilirsiniz. Kullanabileceğiniz antibiyotikler monodoks, tetradoks, doksin ve bunların eşdeğerleri olmalıdır. Eczanelerden temin edebilirsiniz uygun bir fiyata. Vitamin olarak da sera reptilin, beaphar, biyoturt vit gibi markaları tavsiye ederim bunları bulamazsanız dep fix kullanabilirsiniz. İlk saydıklarım deep fixe göre daha kaliteli markalardır. Yine sormak istediğiniz bir şey olursa yardımcı oluruz, formdaki bilgilerden de faydalanabilirsiniz arama yaparak. İyi paylaşımlar, tekrar geçmiş olsun.

Geri