Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akciğer enfeksiyonu mu?

sukaplumbagam1

Bronz 5 Üye
Merhaba. 17 cm boyunda bir kaplumbağam var. Karnında böyle bir pembelik gördüm dün. Bir hafta önce yoktu. Odadaki cam neredeyse hiç açılmıyor. Arada açsam da uzağında bayağı hiç cereyanda kalmadı. Forumdan biraz araştırdım belirtilerinden sadece bu renk değişimi var sanırım. Halsizlik iştahsızlık kuru alanda fazla durma batma vs. yok. Bir tek bu alttaki renkler kafama takıldı. Suyun sıcaklığını 28 derece yapın gibi yazılar okudum. Emin olmadan bir şey yapmak istemedim.
Genta damla alıp kullanmalı mıyım?
Dün ağzına bir damla reptivit damlattım bu pembeliği görünce onu kullanmalı mıyım?

Yemlerimiz Sera Raffy P ve Ahm Gammarus. Elimde bir de reptivit var. Her pazartesi sera raffy p deki kırmızı yemleri kafası ölçüsünde veriyorum. Lütfen bilgilendirirseniz çok sevinirim????????

Ekli dosyalar

• F74CC228-913D-4A1F-BED3-FFFE317F5031.jpeg
    F74CC228-913D-4A1F-BED3-FFFE317F5031.jpeg
    1.8 MB · Görüntüleme: 20
  • 65675DB2-6CC5-429D-A0DD-C2CE0F5A2AC6.jpeg
    65675DB2-6CC5-429D-A0DD-C2CE0F5A2AC6.jpeg
    1.6 MB · Görüntüleme: 20
  • 5D9C5468-1564-414B-B7F7-B5833B5D94FB.jpeg
    5D9C5468-1564-414B-B7F7-B5833B5D94FB.jpeg
    189.2 KB · Görüntüleme: 20
Yakın bir zamanda veteriner kontrolü de yapılmıştı bir şey yoktu:( Üzüldüm böyle görünce umarım hasta değildir.

Hayvanın bulunduğu sistemde ekipman olarak neler var? Kuru alan ısıtma lambası su ısıtıcı vs.

Su ve kuru alan ısı değerleri nedir?

Gammarus artık ufak kalır. Bitince tropical reptiles carnivore veya tropical dried fish yemlerin ufak kutuları var bu ikisinden birini alırsın. Ek olarak tetra reptomin ve jbl agil yemlerde olsun. Bunlarda gerekli. Raffy P bitince sera carnivor alırsın. Yada onu da diğerleri ile birlikte alabilirsin.

Hayvanın bulunduğu sistemde ekipman olarak neler var? Kuru alan ısıtma lambası su ısıtıcı vs.

Su ve kuru alan ısı değerleri nedir?

Gammarus artık ufak kalır. Bitince tropical reptiles carnivore veya tropical dried fish yemlerin ufak kutuları var bu ikisinden birini alırsın. Ek olarak tetra reptomin ve jbl agil yemlerde olsun. Bunlarda gerekli. Raffy P bitince sera carnivor alırsın. Yada onu da diğerleri ile birlikte alabilirsin.
Tamam yemi dediğiniz gibi yapayım. Yemi(raffy p) daha çok var büyük kutu almıştım ama indirime girdiğinde takip eder diğerlerini de alırım. Kuru alan sıcaklığını bilmiyorum. Su 24-25 çünkü evimiz sıcak ortamı da hep kapalı tutuyorum soğuk hava girmesin diye. Isıtma lambası da yok maalesef:( Sormuştum galiba ama onu bir türlü temin edemedim. Çarşıya gitmeye korkuyorum vallahi.
Peki hasta mı? Damla almalı mıyım?

Hayvan hasta değil ama üşümüz. 26 derece altında hayvan metabolizmasını yavaşlatır. Bulabilirsen roxin çelik ısıtıcı al. Basit tip ısıtıcıların camı incedir, hayvan çarptı mı kırabilir.

Ama lamba önemli. Su sıcakken hayvan lambasız alana çıkarsa daha fazla üşür. Kuru alanda üşüme riski daha yüksek. Enfeksiyona dönüşebilir.

Hayvan lamba altında sadece ısınmaz aynı zamanda kabuğunu kurutarak mantar ve yosun oluşumlarının önüne geçer. Eski plakaları kuruyup gerilerek açılır ve atılır.

Netten bakıp al. Bu dönemler en riskli zamanlar. Hayvan akciğer enfeksiyonu olursa tedavisi uğraştırır.

Tavandan çengel atıp alan üstüne hazır duy yada armatürlü düzenekte yapabilirsin.

Bunu ihmal etme.

Raffy P çoksa sera carnivor sonraya kalsın.

Su kaplumbağalarında suyun olması gereken sıcaklığı 28 derecedir. Kuru alan 32 derece olmalıdır. Isıtma lambası ve su ısıtıcısı olmadan bu değerler sağlanamaz ve bu değerler sağlanmazsa kaplumbağanız hasta olur.

Isıtma lambası halojen soft 50-60w ya da eski tip flamenli 60w olmalı. Bu lamba 12 saat boyunca sabah saat 7'den akşam saat 19'a kadar yanmalı.

Su kaplumbağası bakımı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz burayı okuyabilirsiniz.

İkinize de çok teşekkür ederim. Malzemeleri temin edene kadar yapabileceğim bir şey var mı?
Bir de ben güneşlenmesi adına sabah güneşinde yine oda sıcaklığında (öğle sıcağına kalmadan ve odanın güneş alan kısmına koyup cam açmadan) plastik bir kaba alıp büyük bir taş koyuyorum. Kayanın üstüne çıkıp bacaklarını uzatarak güneşleniyor. Bu yanlış bir uygulama mı? Üşümesine sebep olan bu olabilir mi?

Hayvan hasta değil ama üşümüz. 26 derece altında hayvan metabolizmasını yavaşlatır. Bulabilirsen roxin çelik ısıtıcı al. Basit tip ısıtıcıların camı incedir, hayvan çarptı mı kırabilir.

Ama lamba önemli. Su sıcakken hayvan lambasız alana çıkarsa daha fazla üşür. Kuru alanda üşüme riski daha yüksek. Enfeksiyona dönüşebilir.

Hayvan lamba altında sadece ısınmaz aynı zamanda kabuğunu kurutarak mantar ve yosun oluşumlarının önüne geçer. Eski plakaları kuruyup gerilerek açılır ve atılır.

Netten bakıp al. Bu dönemler en riskli zamanlar. Hayvan akciğer enfeksiyonu olursa tedavisi uğraştırır.

Tavandan çengel atıp alan üstüne hazır duy yada armatürlü düzenekte yapabilirsin.

Bunu ihmal etme.

Raffy P çoksa sera carnivor sonraya kalsın.
Roxin’e muadil daha uygun fiyatlı dayanıklı bir ısıtıcı öneriniz var mı?

Güneşlenme işi şöyle pencere vs. açmamak kaydı ile taşı su dolu kaba koyup sadece taş güneş görecek ve diğer kısımlar gölgede kalacak şekilde konumlandıracaksın. hayvan bunaldığında bu gölge ve serin kısıma geçecek suya girip su içecek.

Boş vaziyette doğrudan koyarsan güneş çarpması etkisiyle su kaybı yaşayıp ölür.

Lambayı aldığında buna gerek kalmayacak.

Atmanın BT modelini alabilirsin bu su içine tamamen batabiliyor.

AT modelleri dik konumlandırmalıdır tepesi su dışında durur. Bundan alma.

Atmanın BT modelini alabilirsin bu su içine tamamen batabiliyor.

AT modelleri dik konumlandırmalıdır tepesi su dışında durur. Bundan alma.
Merhaba sipariş ettiğim malzemelerim hala elime ulaşmadı maalesef:( Pembelik devam ediyor. Gelene kadar genta kullanmalı mıyım? Bu arada hala diğer yazılarınızda okuduğum hiçbir belirti yok. İştahı da yerinde ama o pembeliği gördüğüm için sanırım bana bi keyifsiz geliyor. Odanın kapısını bile kapalı tutuyorum esmesin diye pencere açmıyorum.
Bir de ısıtma lambası geldiğinde nasıl derecesini ölçebilirim?

Son düzenleme:
Merhaba,

Kuru alanın sıcaklığını ölçmek için lambayı gözünüze göre yerleştirin ve kuru alanın tabanına hayvanın sırt hizasına denk gelecek cüzdan, kibrit kutusu gibi yükseltili bir eşya koyun. Bu eşyanın üzerine dereceyi koyun (akvaryum için kullanılan cam dereceleri kullanabilirsiniz ya da ev için kullanılan herhangi bir derece) ve lambayı yakın. 30 dakikalık ölçüm sonunda eğer 32 dereceyi alıyorsanız lamba konumu doğrudur. Bu dereceden daha fazla ya da daha az bir ısı alıyorsanız lambanın konumunu değiştirirsiniz. 4-5 saatlik lamba ısısı sonrası derece 34-35lere çıkabiliyor bize ilk 30 dakikada aldığımız ölçü lazım.

Suyun ve kuru alanın soğuk olması kaplumbağayı kötü etkilemiş. Akvaryum ve kuru alan ısındığında kaplumbağa canlanacaktır. Genta kullanımı hakkında Cem bey sizi bilgilendirecektir.

Genta pahalı birşey değil. Alıp sabah akşam ilk yemine 5 damla damlatıp ver. 1 hafta sonra altbağasının bir resmini daha çekip atarsın.

Net bir kabuk boyu ölçümü yap. Haftada 1 ölçüp kontrol et boy uzaması var ise hayvan sağlıklıdır. O halde o pembelik büyümeye bağlı kılcal damarların genişlemesine bağlı pembeliktir.

Merhaba,

Kuru alanın sıcaklığını ölçmek için lambayı gözünüze göre yerleştirin ve kuru alanın tabanına hayvanın sırt hizasına denk gelecek cüzdan, kibrit kutusu gibi yükseltili bir eşya koyun. Bu eşyanın üzerine dereceyi koyun (akvaryum için kullanılan cam dereceleri kullanabilirsiniz ya da ev için kullanılan herhangi bir derece) ve lambayı yakın. 30 dakikalık ölçüm sonunda eğer 32 dereceyi alıyorsanız lamba konumu doğrudur. Bu dereceden daha fazla ya da daha az bir ısı alıyorsanız lambanın konumunu değiştirirsiniz. 4-5 saatlik lamba ısısı sonrası derece 34-35lere çıkabiliyor bize ilk 30 dakikada aldığımız ölçü lazım.

Suyun ve kuru alanın soğuk olması kaplumbağayı kötü etkilemiş. Akvaryum ve kuru alan ısındığında kaplumbağa canlanacaktır. Genta kullanımı hakkında Cem bey sizi bilgilendirecektir.
Çok teşekkür ederim.????????????????????????

Genta pahalı birşey değil. Alıp sabah akşam ilk yemine 5 damla damlatıp ver. 1 hafta sonra altbağasının bir resmini daha çekip atarsın.

Net bir kabuk boyu ölçümü yap. Haftada 1 ölçüp kontrol et boy uzaması var ise hayvan sağlıklıdır. O halde o pembelik büyümeye bağlı kılcal damarların genişlemesine bağlı pembeliktir.
Tamam hemen yarın alacağım. Ölçümü de liste tutarak bir hafta sonra tekrar atarım buraya. Bir de büyüme de olabilir dediğiniz gibi çünkü tül tül iplikler halinde derisi değişti. Kafasından bacaklarından kollarından iplikler düştü. Tekrar dikkat edip gözlemledikten sonra yazarım iyi akşamlar.????????????????????????

Bir de güneşlenme kayasını sürekli fırçalamamıza rağmen azıcık bir yosun olsa yemeye çalışıyor sürekli buna uğraşıyor sebebi ne olabilir? Zararlı mı?

Hayvan kokusunu aldığı için yapıyor. Artık ot türevli gıda yeme moduna girmiş, ot türevli verebilirsin. Marul kıvırcık gibi. Haftada 2 günü aşma bıkmasın.

Tetra reptomin de al.

Geri