Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akciğer enfeksiyonu olduğunu anladım ama aileme ısıtıcının gerekliliğini anlatamadım.

woswos

Bordo Bereli
Arkadaşlar kaplumbağam akciğer enfeksiyonu olmuş ama bir türlü iyleşmesi için ve her zaman ısıtıcının gerekliliğini anlatamadım :S 12 yaşındayım yardım edin lütfen :( aşağıya ısıtıcının gerekliliğini kısaca özetleyebilir misiniz?
Bende aileme gösterip belki ikna edebilirim. İlgilendiğiniz için teşekkür ederim.

Akşama kadar en iyi şekilde konu hakkında yazı yazmaya çalışacağım.İkna edici olduğunu düşünürsem eklerim.

Biz nasıl soğukta üşütüp hasta olursak onlarda soğukta aynı şekilde hasta olur...
Biz şanslıyız ki üşüdüğümüzde annemiz babamız veya ailemizden biri üzerimize bir yorgan örter bir çorba yapar bizi ısıtmak için herşeyi yapar...
Ve biz sayelerinde sapasağlam oluruz.
Ama onlar hasta oldugunda onlara bir çorba yapan üzerine bir yorgan örten yok.Halbuki bizden bir farkları yok bizimde canımız var onlarında...
Isıtıcının önemi burada yorgan,çorba,ilaç vb...Yani kısaca Isıtıcı'nız olmazsa kaplumbaga hayatına son verebilir.Biz hasta oldugumuzda bizede bir yorgan örten olmazsa donarak ölürüz değil mi ?
Bir can için 15-20 TL vermeye değmez mi ?

çok teşekkür edrim. daha çok kişi anlatırsa daha açıklayıcı olur diye düşünüyorum.

Aslında çok güzel yazardım ama nedense ilham gelmedi:rolleyes:
Ama söz veriyorum yazmaya çalışacağım.

Bir hayvanın bakımını üstlenmeyi göze almış kişi, kesinlikle bu görevi en iyi şekilde yapmaya çalışıyorum.

Eğer ebeveynleriniz bunu okuyorsa, ben de 16 yaşındayım ve kendi dişimden kovuğumdan arttırdıklarımla bir akvaryum almama benim ebeveynlerim de izin vermedi.

Ben de "onları ölüme terk etmek için -satın- almıştık. şimdi hatırladım dedim". Ve kaplumbağalarım için her gün düşünüyorum bu gün hasta olacaklar mı o kaplumbağa mezarı denen küçük kapta diye. Bir an önce akvaryum almak için harekete geçtim, ailemle de mantıklı konuşarak onları ikna ettim.

Masrafları kendiniz karşılayacağınızı söyleyin, 1-2 zevkinizden kısarak onlara kaplumbağalarınıza ne kadar değer verdiğinizi ve onların da can olduğunu, acılar çektiklerini belirtin.

Eğer burayı okuyorlarsa onlara da söylemek isterim, "Evet, onlara o küçük kapta bakmakla ya da ısıtıcı almamakla onlara eziyet ediyorsunuz. Madem onları kendi hayatımız için hayatlarından koparıyoruz, bu da onlara karşı bir sorumluluğumuzdur."

Mantıklı insanlarsa kendilerini onların yerine koymayı denesinler. İnanıyorum ki işe yarayacaktır. Size de umut ve başarılar dilerim. Umarım ikna edersiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağalarının yaşaması için gerekli sıcaklık değeri 28 derece sabit değer yavrular için 26 derece sabit değer büyükler için. Ve bu nedenle piyasada ısıtıcılar satılmakta. Normalde 20 yıl 30 yıl kadar ömürleri olan bu kaplumbağaları 2-3 ayda kaybetmemek ve ömün boyu vicdan azabı çekmemek için sadece 10-15 tl fiyatında bir ısıtıcı almamız gerekiyor. ve yaktığı elektrik faturaya farkettirmiyor bile.

Şimdiki durum nedir aileniz ne diyor?Ailenize okudunuz mu?

Okudular ve ikna oldular :) çok seviçliyim artık üşümicekler.Ayrıca ulfet931 arkadaşımızın yazısı çok etkileyici olmuş.

Gerçekten sevindim.Hangi marka almayı düşünüyorsunuz?Akvaryumunuz kaç litre?

benim ısıtıcım zaten vardı ama hava çok soğuk değil diye takmama izin vermiyorlardı.Akvaryum galba 30 35 lt.

Sizin adınıza çok sevindim. Hayırlı olsun.

Darısı bizimkilerin başına. :)

Geri