Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

akciğer enfeksiyonundan kurtuldu ama...

mithril

Yeni Üye
iyi günler herkese. iki tane kaplumbağam vardı. gerekli özeni göstermeme ısıtıcı vb. gibi ekipmanları almama rağmen önce biri akciğer enfeksiyonu oldu. antibiyotik tedavisi uyguladım elimden geldiğince ama onu kurtaramadım.. sonra diğeri de akciğer enfeksiyonuna yakalandı. galiba ikincisinin durumu daha hafifti. 2 hafta kadar gözleri kapalı kaldıktan sonra açıldı. tabii bu süre içinde hergün yemine vitamin damlatıp püre haline getirerek elimle besledim onu. gözü açıldıktan sonra birkaç gün yemini kendi başına yedi. ama şimdi yem yemiyor gene. gözleri açık yani akciğer enfeksiyonundaki gibi şiş değil. ama genelde suyun içinde kapalı tutuyor gözlerini. akvaryumunun sıcaklığı da 30 derece. ben gene yemini püre haline getirip ağzına tıkarak besliyorum onu. ne derdi olabilir sizce? lütfen yardım edin..

Geçmiş olsun mithril. Kaplumbağanın boyutlarınıda yazsaydın iyi olurdu.Benzer durumları atlatmış bi kaplumbağa sever olarak deneyimlediğim tavsiyelerimi aktarıyım.

Akvaryumun kapağı açık ise kapalı tut. Sudaki ısı kaybını azaltır. Akvaryum içinde oluşucak nemin sayesinde kuru alana çıktığında daha rahat edecektir. Kuru alanın üzerindeki ısıtıcı lamba gecede açık tutabilirsin. Dinlenmek istediğinde her saat çıkabilsin diye. Suyun içinde hiçbiyeri sudan çıkmadan kafasını uzatarak nefes alıp dinlebileceği bi dinlenme yeride mutlaka olmalı. Isıyıda 33 34 dereceye çıkartman faydalı olur.

Yemine sübye, mürekkep balığı kemiği yada gaga taşı olarak bilinen tamamen doğal yoldan kalsiyum almasını sağlayan mealzeden ekle. Jilet gibi bi çisimle kazıdığında ufalanarak un gibi olur. Bunu yemiyle püre edip karıştırabilirsin ama vitaminle beraber değil. Katı haşlanmış yumurtanın -beyaz- kısmınıda iki günde bir öğün yada öğün yarısı olarak verebilirsin.

UVB lamban yoksa edinmen çok faydalı olur.
Şimdilik aklıma gelenler bunlar. İnşallah faydası olur.

kaplumbağam yavru daha. 5 ay önce aldığımızda baya küçüktü birazcık büyüdü ama hala yavru sayılır. akvaryumunun kapağı kapalı dediğiniz gibi. içerisi de gayet nemli. akvaryumun camlarından biliyorum yani nemli olduğunu. su seviyesini az tutuyorum. yani sulu alanda kafasını rahatlıkla çıkarıp dinlenebilir. kuru alanı da mevcut. önerilerinizi deneyeceğim. başka bir fikri olan var mı? acaba hala akciğer enfeksiyonu olduğu için mi yem yemiyor?

Akciğer enfeksiyonun diğer belirtileri var mı?
Dibe batamama, eğri yüzme,kuru alanda fazla vakit harcama,ağzını açarak nefes alma gibi belirtiler var mı?

Geçmiş olsun. Forumda yeterince bilgi olduğunu düşünüyorum. Araştırırsanız bulursunuz.

hayır akciğer enfeksiyonunun diğer belirtilerini göstermiyor. hatta kuru alandan çok suda vakit geçiriyor..

çok çok geçmiş olsun... benimkiler de öyle sürekli kuru alandalar ama ben hasta olduklarını düşünmüyorum açıkcası..inşallah seninki de hasta değildir... :(

Geri