Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akvaryum ölçüleri

Işık

Bronz 5 Üye
Yaklaşık 2 aydır Kaplumbağa bakıyorum anlayacağınız yeniyim plastik bir kapta bakıyorum artık akvaryuma geçmek istiyorum. Serçe parmağımdan daha kısa ve minik olan kaplumbağanı için gerekli akvaryum büyüklüğü ve ölçüleri nelerdir? (yer sıkıntısı yüzünden pek büyük bir akvaryum istemiyorum zaten oldukça Küçük KapluşuM. Ve akvaryumu yarısı kadar doldurmayı planlıyorum çünkü çok derin suda vs. yoruluyorlarmış. ) (KABUK BOYU 3,5 cm )

Son düzenleme:
Kaplumbağalar derin suda yorulmazlar. Aksine derin olmayan sularda gelişimlerini tamamlayamazlar. Su kaplumbağaları derin sularda akciğerlerini geliştirirler bu sayede suyun içerisinde hiç nefes almadan 12 saatten fazla durabilirler.

Öncelikle almak istediğiniz akvaryum ölçülerini belirlemelisiniz. 60, 80 ya da 120 litrelik akvaryum alabilirsiniz. Ne kadar büyük akvaryum alırsanız ömürlük akvaryuma geçme süreniz o kadar uzun olur. Örnek vermek gerekirse 60x40x40h (96 litre) bir akvaryumu 2 yıl kadar kullanabilirsiniz . Bebek bir su kaplumbağası yeterli bir sistemde 1 yılda 12-14cm kabuk boyuna ulaşabiliyor. Eğer dişiyse 13-16cm kabuk boylarına ulaşabiliyor.

Kaplumbağanın bulunduğu akvaryuma su ısıtıcı, kuru alan, kuru alan ısıtma ampulü, su derecesi, silis kum, mangrow kökü ve iç filtre gerekir. Akvaryum ölçülerinizi belirledikten sonra size iç filtre seçimi, su ısıtıcı seçimi ve kum miktarı hakkında yardımcı olabiliriz.

Su kaplumbağası bakımı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz burayı okuyabilirsiniz.

Kaplumbağalar derin suda yorulmazlar. Aksine derin olmayan sularda gelişimlerini tamamlayamazlar. Su kaplumbağaları derin sularda akciğerlerini geliştirirler bu sayede suyun içerisinde hiç nefes almadan 12 saatten fazla durabilirler.

Öncelikle almak istediğiniz akvaryum ölçülerini belirlemelisiniz. 60, 80 ya da 120 litrelik akvaryum alabilirsiniz. Ne kadar büyük akvaryum alırsanız ömürlük akvaryuma geçme süreniz o kadar uzun olur. Örnek vermek gerekirse 60x40x40h (96 litre) bir akvaryumu 2 yıl kadar kullanabilirsiniz . Bebek bir su kaplumbağası yeterli bir sistemde 1 yılda 12-14cm kabuk boyuna ulaşabiliyor. Eğer dişiyse 13-16cm kabuk boylarına ulaşabiliyor.

Kaplumbağanın bulunduğu akvaryuma su ısıtıcı, kuru alan, kuru alan ısıtma ampulü, su derecesi, silis kum, mangrow kökü ve iç filtre gerekir. Akvaryum ölçülerinizi belirledikten sonra size iç filtre seçimi, su ısıtıcı seçimi ve kum miktarı hakkında yardımcı olabiliriz.

Su kaplumbağası bakımı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz burayı okuyabilirsiniz.

çok teşekkür ederim daha fazla sorum olursa size ulaşacağım

45 itredik bir akvaryumumuz var evimizde şimdilik onu kullanmaya karar verdik. Ve yıllar önce içinde bir düzine balık beslemiştik bu yüzden filtresi vs var. Aynı filtreyi kullanmak bir sorun oluşturmayacaktır değil mi? Bir de nasıl bir ısıtıcı almam gerekiyor? Kuru alanı ısıtacak bir ampul olmazsa ne olur?

Kuru alanı ısıtacak bir ampul olmazsa ne olur?

Linkini bıraktığım bakım kılavuzundan alıntı yapıyorum.

Isıtma lambası 40-60 w olup soft bir ampul seçilmelidir. Bu ampulde diğer bir mandallı lamba ile kuru alana 15-20 cm mesafeden konumlandırılır ve ısı 31-33 derece olmalıdır. Daha doğrusu kuru alan ısısı su ısısından 4-6 derece fazla olmalıdır. Su ısısını kışın düşürdüğümüz için kışın kuru alan ısı 30-31 derece olabilir. Yazında su ısısı 30 derecelere yükseldiğinde kuru alan ısısını 34-35 derece yapabilirsiniz. Derece ile ısı kontrol edilip uygun mesafe ayarlanır. Bu ısıtma lambası vücut ısılarını yükseltir. Buda sindirim ve iştah için gereklidir. Olmazsa hayvan iştahtan kesilebilir. Tabi kuru alanda üşütmemesi içinde gereklidir. Hastalık olarak akciğer enfeksiyonu ilk sıradadır. Isıtma lambası gündüz sabahtan akşama sabit 10-12 saat yanar. Yazın 07:00-19:00, kışın 07:00-18:00 saat dilimi uygundur. Kuru alan su yüzeyinin hemen üzerinde olmalıdır ki rahat çıksınlar.

Alacağınız ampul 40-60w soft olmalı ve bunu kullanabilmeniz için yine 40-60w kaldıran bir lamba almalısınız. Bunları internetten ya da elektrikçilerden bulabilirsiniz.

Soft ampul

Lamba

45 litrelik bir akvaryuma 50w ya da 100w bir su ısıtıcı alabilirsiniz. Su 28 derece olmalıdır.

Aynı filtreyi kullanabilirsiniz ama su kaplumbağaların pislikleri balıklara göre ağır ve yoğun olur bu yüzden eğer su temizlenmezse filtreyi değiştirmeniz gerekebilir. Akvaryumu ve filtreyi iyice temizlersiniz.

Kuru alanı kendiniz yapabilir ya da satın alabilirsiniz.

Eğer kendiniz yapmak isterseniz sitemizde bir arkadaş böyle bir kuru alan yapmıştı.

Eğer satın almak isterseniz turtle pier, venys kaplumbağa adası gibi kuru alanlar alabilirsiniz.

Kuru alan

Bu lambalardan petshop'da bulma ihtimalim var mı? Lamba ve ısıtıcı fiyatları ne kadar acaba? Ve sanırım Iambayı hemen temin
edemeyeceğim :(

Bir de akvaryum ve diğer malzemeler yarın hazır olmuş olacak fakat Perşembe akşamından pazar öğlene kadar evde olmayacağım. Kaplumbağayı yarın ilk kez akvaryuma koyup ertesi gün gideceğim için endişeleniyorum. Ben yokken başına bir şey gelir mi? Boğulma riski falan var mı? illa gözetlemem mi gerekir (Ki bunu yapamayacağım) Zaten gün içinde ben yokken arkadaşımdan yem vermesi için uğramasını rica edeceğim. O bir terslik varsa söyler zaten. Ama yine de çok endişeliyim.

Bu lambaları, lamba satan elektrikçilerde bulabilirsin. Petshoplar satmaz. Nettede bulabilirsin. Mandallı lamba diğeri deveboynu, mimar lambası yada akrobat lamba diye geçer. Max 60 W kaldıranı alacaksın.

Hayvanın tutunacağı bir yer olsun. Sade su içinde olmaz. Su içinde burnu dışarıda uyuduğu sürece üşümez.

Bu lambaları, lamba satan elektrikçilerde bulabilirsin. Petshoplar satmaz. Nettede bulabilirsin. Mandallı lamba diğeri deveboynu, mimar lambası yada akrobat lamba diye geçer. Max 60 W kaldıranı alacaksın.

Hayvanın tutunacağı bir yer olsun. Sade su içinde olmaz. Su içinde burnu dışarıda uyuduğu sürece üşümez.
Teşekkürler

Isıtıcı ampul 5-20tl arasına bulabilirsiniz. Benim resmini attığım ampul 52w soft buzlu cam olarak gittigidiyor'da 20 liraya satılıyor. Elektrikçilerde de bu ampullerden bulunuyor. Eğer elektrikçiye gittiğinizde soft bulamazsanız şeffaf camlı alabilirsiniz.

Mandallı masa lambaları 40-50tl arasında değişiyor. Bunları porselen duylu almalısınız normal duylu olanlar eriyebiliyor. Eğer porselen duylu bulamazsanız elektrikçiden duyları değiştirmesini ve kabloları kalınlaştırmasını isteyebilirsiniz. Ben yaptırdığımda 15-20tl arası bir ücret almışlardı.

Akvaryuma bir tünek yapabilirsiniz. Bunu 2 vantuzu hava hortumuna bağlayarak sağlayabilirsiniz. Size eski akvaryumumdan örnek resim gösterebilirim.

2.jpg

Bu alanı yaptıktan sonra gözetim altında tutmanıza gerek yok. Kaplumbağa siz gelene kadar akvaryumda her yeri keşfeder ve yüzmesi her gün daha iyi hale gelir.

Isıtıcı ampul 5-20tl arasına bulabilirsiniz. Benim resmini attığım ampul 52w soft buzlu cam olarak gittigidiyor'da 20 liraya satılıyor. Elektrikçilerde de bu ampullerden bulunuyor. Eğer elektrikçiye gittiğinizde soft bulamazsanız şeffaf camlı alabilirsiniz.

Mandallı masa lambaları 40-50tl arasında değişiyor. Bunları porselen duylu almalısınız normal duylu olanlar eriyebiliyor. Eğer porselen duylu bulamazsanız elektrikçiden duyları değiştirmesini ve kabloları kalınlaştırmasını isteyebilirsiniz. Ben yaptırdığımda 15-20tl arası bir ücret almışlardı.

Akvaryuma bir tünek yapabilirsiniz. Bunu 2 vantuzu hava hortumuna bağlayarak sağlayabilirsiniz. Size eski akvaryumumdan örnek resim gösterebilirim.

Ekli dosyayı görüntüle 3372

Bu alanı yaptıktan sonra gözetim altında tutmanıza gerek yok. Kaplumbağa siz gelene kadar akvaryumda her yeri keşfeder ve yüzmesi her gün daha iyi hale gelir.
Çok teşekkür ederim sağ olun :)

Akvaryum ölçüsünü belirledik kurduk ettik de akvaryum temizliği nasıl yapılmalı?

Suyun tamamını değiştirmek mi daha iyi yoksa %75'ini mi?

Akvaryumdaki dekorlar her su değiştirdiğimizde yıkanmalı mı? Yıkanacaksa sabunlayıp iyice durulamak mı gerekiyor yoksa Kaynar suyla yıkamak yeterli mi?

Filtre temizliği nasıl yapılmalı?

Biri bu temizleme işlerini bana detaylıca anlatırsa çok sevinirim.

Bir de son zamanlarda bazen akvaryum Suyunda Kenarda çok az bir miktarda bembeyaz bir köpük çizgisi oluşuyor. Sanki tükürükmüş gibi. Bu neden oluyor?

Akvaryumda kısmi ve genel temizlik olmak üzere iki şekilde temizlik yaparız.

Kısmi temizlikte sadece taban yada yüzeydeki kirleri gördüğümüzde alır eksilen miktarda su ekleyerek tazeleriz.

Genel temizlikte su sararmaya başlar yada yosun oluşursa ve artık kısmi temizlikle hallolmayacak hale geldiğinde komple ekipmanlarla birlikte temizleriz.

Taban temizliğinde dip sifonu yada dip süpürgesi de denir. Onunla çektirerek alırız. Dip sifonunda en iyisi resun marka 2.10 mt. Mavi pompalı ucunda şeffaf yeşil aparat olan pompa. Bunu kovaya uzatabildiğin için diğer elinde boşa çıkıyor. Ucundaki yeşil aparatı çıkarınca çekim daha iyi oluyor. Yalnız bir miktar kum çekiliyor. Onun için kova akvaryuma ait kimyasal değmemiş olmalı. Kovadaki suyu boşaltıp temiz su ekleyerek çalkalayıp döküyoruz ta ki kum temizlenene kadar sonra akvaryuma boşaltıyoruz. Böylece kum kaybı minimize oluyor.

Dekor ve ekipmanlar alg yosun vs. Bağlarsa yıkıyoruz. Hiçbir şekilde kimyasal ürün kullanmıyoruz. El yakmayan sıcak yada normal suda yıkanabilir. Gerek olursa akvaryuma ait bulaşık süngeri yada diş fırçası kullanılabilir.

Filtre uygun standardda ise normalde haftada bir temizlenir kir durumuna göre süre kısalabilir. Filtreyi alırken altından poşet geçirip fişini çekiyor ve dışarı alıyoruz. Fişi çektiğimizde haznedeki kiri dışarı bırakıyor.

O beyazlık sudaki kireçten yada kum dekor vs. ürünlerden kaynaklı olabilir. Eğer yağlı gibi bir hali var ise bu kir yada yem artığı kaynaklı alg oluşumudur. Ayrıca deri atımında da cam kenarlarına deri parçaları yapışır bunları bulaşık süngeri ile alırız. Bu köpükleri ise akvaryuma ait maşrapayı hafif eğerek toplar eksilen suyu yenileriz.

Su değişimleri emsal sıcaklıkta su ile olacak. Arıtma su kullanılması tercih sebebi, içme suları maliyetli, şebeke su ise kireç, klor ve ağır metal içerir. Ters osmosis arıtma en iyisi ama basit usul bir arıtma cihazı bile düz şebeke suyundan iyidir.

Suları belli oranda oda ısısında petşişede beklet gerektiğinde kullanır yenilersin.

Şebeke suyunda su düzenleyici de kullanılır ama bu da maliyetli. Ayrıca kapağı toz girmeyecek biçimde açıp havalandırarak klorun uçmasını sağlıyoruz.

Geri