Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akvaryum - Ölüm Kabı Arasındaki Fark

Marin

Yeni Üye
Merhaba, 

İki kaplumbağayı da aynı anda almıştık. Aldığımızda da aynı boydaydı. Biri ben de kaldı diğeri başkasında. İlk başlarda kapta duruyordu iki ay önce akvaryuma geçtik. Diğeri kapta kalmaya devam etmiş. Geçen hafta ziyaretim sırasında gördüm. Alıp eve getirdim. Ben benim kaplumbağa büyümüyor sanıyordum. ​

İkisi arasındaki fark gerçekten çok fazla. Akvaryum ve uygun yaşam ortamı gerçekten çok önemliymiş. ​
Umarım anlaşırlar. ​
Gözleri şiş olduğu için şimdilik evde yokken kaba alıyorum. Geldiğimde akvaryuma geçiyor. ​

Ekli dosyalar

• kpl.JPG
    kpl.JPG
    78 KB · Görüntüleme: 77
Sistemden aldığı gıdaya varıncaya kadar ortam düzeyi boy uzamasında etkilidir. Hasta olduklarında ise boy uzama durur.

Genta yada gentagut damla alıp sabah akşam 10 saniye arayla üçer damla damlatıp 5-10 dakika arası kuru yerde beklet.

Hayvanın sadece kapta kalması değil. Göz enfeksiyonu geçirdiğine göre temizliği de iyi yapılmamış. Hayvanı yıkadın mı ? Steril edilmez ise akvaryuma birşey bulaştırabilir. 5-10 litrelik bir suya bir damla metilen mavisi damlatıp en az 1-2 saat beklet.

Cvp: RE: Akvaryum - Ölüm Kabı Arasındaki Fark

cem' Alıntı:
Sistemden aldığı gıdaya varıncaya kadar ortam düzeyi boy uzamasında etkilidir. Hasta olduklarında ise boy uzama durur.

Genta yada gentagut damla alıp sabah akşam 10 saniye arayla üçer damla damlatıp 5-10 dakika arası kuru yerde beklet.

Hayvanın sadece kapta kalması değil. Göz enfeksiyonu geçirdiğine göre temizliği de iyi yapılmamış. Hayvanı yıkadın mı ? Steril edilmez ise akvaryuma birşey bulaştırabilir. 5-10 litrelik bir suya bir damla metilen mavisi damlatıp en az 1-2 saat beklet.

Daha önce kendi kaplumbağama krem sürerek iyileştirmiştim. Buna da iki gündür sürüyorum. Bugün damla aldım. Ama kafasını içeri çekiyor. Dışarıda yakalamak zor. Temizledim. metilenli suda şu anda. yem de bıraktım. Umarım yer biraz kendine gelir. 

Akvaryum son halini ekliyorum. Mevcut görünen taşların bir kısmını aldım. (Yemleri 2-3 gün olmayacağımız için fazla bırakmıştım. )

Ekli dosyalar

• kpl2.JPG
    kpl2.JPG
    132.2 KB · Görüntüleme: 61
O minareyi çıkar. Zamanında bende kullanmıştım altına kir toplayıp koku yapıyor. Hayvanda boyut itibariyle eşeleyip içine girip sıkışabilir. Taşları da azalt biraz kum alan geniş olsun ki oradan oraya eşelensin dursun.

Pomad kullanımının avantajı su içindeykende akmadığı için gözden çıkmaz diğer taraftan su her daim temiz olmalı aksi halde pislik pomada yapışıp gözlere bulanıyor.

Cvp: RE: Akvaryum - Ölüm Kabı Arasındaki Fark

cem' Alıntı:
O minareyi çıkar. Zamanında bende kullanmıştım altına kir toplayıp koku yapıyor. Hayvanda boyut itibariyle eşeleyip içine girip sıkışabilir. Taşları da azalt biraz kum alan geniş olsun ki oradan oraya eşelensin dursun.

Pomad kullanımının avantajı su içindeykende akmadığı için gözden çıkmaz diğer taraftan su her daim temiz olmalı aksi halde pislik pomada yapışıp gözlere bulanıyor.

Merhaba. yaklaşık 1 haftadır sabah - akşam damlayı kullanıyorum. şişler indi ama göz üzerindeki perdemsi doku duruyor. Gözlerini açıp kapatma refleksi gelmeye başladı. altından çok az siyah göz görünüyor. Bugün damlayı yaklaştırırken refleksle kafasını içeri aldı. Görmeye başladı sanırım. Ayrı kaba alıp beslemeye çalışıyorum ama gammarusları ağzına alıp çıkarıyor. Beslenme için ne yapmalıyım?

O şeffaf perde göz kapağı. İçinde beyazlık varsa taşlaşmış iltihap vardır. Genta ile yumuşayıp çıkar.

Gözleri şuan açılmış olsa da tedirginlik olacak. Yem bayat yada acımamış ise elinin kokusu sinmiş olabilir. Özellikle sigara içenlerin parmağına bulaşan koku yem kokusuna baskın geliyor. Yemi kapağa döküp o şekilde verebilirsin. Diğer yemleri de deneyip bak. İlaçta tatsızlık verebilir.

Vitamin damla var ise bir iki gün birer damla damlat. İştahını açar.

Kafayı çekmesi önemli değil. Dik tutup damlat aradan girer.

Geri