Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akvaryum Temizliği 2

Vampir

Gümüş 5 Üye
Şimdi ölçtüm akvaryumu sağdan sola 100 cm önden arkaya 30 cm aşağıdan yukarıya 40 cm  100*30*40 oluyor sanırım iki tane kaplumbağa var.Kabuk büyüklükleri kafa ve kuyruk haricinde birisi 10,5 cm öbürü 11 cm iç filtre kullanıyorum sadece eheim pick up 60 şimdi ortalama olarak bu akvaryum bu hayvanlar için yeterli mi ve iç filtre ben suyunu değiştirdiğim sürece temizler mi yeterli olur mu burası için ?

Metilen mavisi ne kadar sürede bir damlatılmalı ? Suyu ne kadar sürede bir dip çekim yapılmalıdır ve suyun ne kadarı boşaltılmalıdır ? Filtre ne kadar sürede bir temizlenmelidir ve elyafı değiştirilmelidir ? 

Isıtıcı lamba kullanıyorum.Ek olarak Uv lambasına geçebilir miyim ? 

Beslerken 10,5 cm ve 11 cm boyunda olduğunu farz edersek kafası kadar yem verilsin denmiş fakat ben ölçemiyorum kafasına göre günlük 15 tane veriyorum 1 öğün sizce çok mu az mı ? Aç gün uygulaması yapmaya başlamalı mıyım çünkü çok çırpınıyorlar görünce ne kadar beni görünce çırpınırlarsa çırpınsın bir gün boyunca aç mı bırakmalı mıyım ?

Şimdilik sorularım bu kadar teşekkür ederim.

Akvaryum 100*30*40h yani 120 litre. Kaçış boşluğu 10 cm bıraksan 90 litre eder. Akvaryumu sonbahara girmeden yenilemelisin. Yani ömürlüğe geçeceksin. Bu da 100*50*50h yada 100*50*60h ve 10 mm cam kalınlığında olmalı. Buna mobilyada alacaksın. 400-450 kg çekecek sağlamlıkta olmalı.

Hayvanlar büyüdükçe kir yoğunluğu artar. Temizlik süresi düşer. İç filtre idrarı süzmez. Su çabuk sararır.

Metileni haftada iki defa birer damla damlat. Su ve kir oluştuğu sürece temizlik yapacaksın. Belli bir süresi yok. Hayvanlar büyüdükçe dışkı ve idrar artacak ve bu süre kısalacak. Filtre temizliği de aynı şekilde. Kımi değişim normalde 1/3 tür ama temiz hale gelecek miktar doğru orandır.

Günde bir öğün ve kafa hacmi kadar bir oran makul seviyedir. Fazlası kısıtlı ortamda yaşayan ve kış uykusuna yatmayan hayvanda obezlik yapar. Doğal ortamlarında bu kadar beslenmezler. Biz durumu buna göre simüle ederiz.

Kafa hacmi göz kararıdır tam ayarlayamazsan bir fazla verirsin. Aç gün haftada bir uygun. Bu günde kabukları oranında marul verebilirsin. Bu hayvanlar için detoks görevi görür. Sindirim sistemini çalıştırıp temizler.

Uvb yada uva + uvb içerikli kompakt ampul alabilirsin. Exo terra uvb 100 5.0 uygun. Bunlar ısı vermez onun için ısıtma lambası her daim olacak.

Cvp: Akvaryum Temizliği 2

Hocam çok teşekkür ederim şimdi iki tane var bende doğru değil mi ? 100*50*60 yeterli olur mu ? 30 cm ye kadar ulaşıyormuş boyutları rahat yüzebilirler mi içinde rahatça kendilerini rahatsız hissetmeden ?

Su ve kir oluşumunu nasıl anlayabilirim neredeyse kaç aydır yapmıyordum temizlik mesela dip temizliğini 5 gün önce yaptım fakat su bana temiz gibi gelmiyor düzelene kadar 2-3 günde bir yapmalı mıyım ? Olmadı dekor dan olabilir onları temizleyip koyarım suya.Suyu bir anda boşaltınca birde üşüyebilir mi hayvanlar ?

İki hayvan için yeterli ölçüdür. Tabi üst noktada sınır yok büyük akvaryum her zaman daha iyidir.

Suda sararmaya, kirde tabana bakacaksın. Özellikle dekor civarları sirkülasyon görmüyorsa kir biriktirir. Üzerleri yosun ve alg kaplayabilir. Belli dönemlerde akvaryum içindeki malzemeleri çıkarıp yıkar fırçalarız.

Su değişimi emsal sıcaklıktaki su ile olacak. Soğuk yada sıcak değil.

Şimdi dikkatlice ölçtüm aşağıdan yukarıya doğru  en aşağıdan yukarıya doğru 18 cm ye kadar su koyabiliyorum çünkü daha sonrası taşıp kuru alana müdahale ediyor.Temizlik yaparkende 20 litre su çıkartmama rağmen akvaryumun 3 / 1 bitmiş gibi gözüktü ve su hala sarımsı.100x50x60 için konuştum 10 mm cam olur diyordu adam eğer akvaryuma çevirmezseniz ama usta ona karar verir dedi.100x50x60 için en aşağıdan yukarıya doğru kaç cm sonra sizce kaplumbağa kuru alan yeri kurulmalıdır ?

Bu akvaryum hayvanlar için yetersiz haftada bir mutlaka genel temizlik şart. Kısmi değişim o suyu kurtarmaz.

Bende 100*50*60h için 10 mm dedim. Daha aşağısı kaldırmaz. Güvenli kalınlık bu. Akvaryum üstü kuru alan içinde uygun olan bu.

İç kuru alanda 35 cm altına düşme. Yaklaşık 40 kg silis kum konacak bu da 5-7 cm yükselti yapar. Kuru alanın geleceği noktayı mukavva ile çerçeveleyip daha da yükseltebilirsin ama doğrudan akvaryum üstü yaptır kurtar.

Bu saatten sonra hayvanların büyümesine paralel olarak kir yoğunluğu da artacak. Bu süreci uzatmak için su hacminin fazla olması ve uygun filtre malzemeleriyle dış filtre kullanılmalı. O vakit 1-2 ay suya müdahale gereği duymazsın.

Benim akvaryumu incele fikir verir. Kayıt attırma alt ve üst kenarlardan kuşak yeterli. Üstüne sac da yaptır akvaryum üstü kuru alanı kaydırmada rahat olur.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Çok güzel olmuş sizinkisi evet bendeki bu kadar net değil malesef suyun görünümü ve filtre de eskisi gibi çalışmıyor şimdi ona bakacağım.O zaman biraz daha yüksek söyleyeyim ne olur ne olmaz diye peki şuanki suyu tamamen boşaltsam üzerine içme suyu koysam oda sıcaklığında hiç beklemeden kaplumbağaları normal olarak suya salabilir miyim ?

Su sarardığında önce filtreyi temizleyecek sonra akvaryumu temizleyeceksin.

Hayvanları ayrı bir kaba su ile aldıysan o suyun sıcaklığı ne ise aynısı olmalı. Daha soğuk olması hayvanları etkiler. 1-2 derece sıkıntı değil su ısıtıcı suyu dengeye getirir.

O hayvanları aldığın kapta beklesinler. Suyu akvaryuma boşalt. Bir miktar suyu misal kettle da ısıtıp akvaryuma ekle. Suyu karıştırıp bak. Isı uygunsa hayvanları akvaryuma alırsın.

Hayvanlar akvaryumdayken sıcak su kullanmıyoruz. Bu şekilde yapıp hayvanını haşlayıp öldürenler oldu.

Akvaryumu temizlemek dediğiniz komple su boşaltılıp yeniden doldurulması mıdır ? Yoksa dip çekimi ile suyun boşaltılmasıdır ? Filtreyi dün yıkadım bugün elyaf değiştirdim az su çıkartıyor filtre çözemedim fazla elyaf koydum sanırım tekrar değiştireceğim olmadı.Sizin bana söylediğiniz dereceydi hep su ısıtıcı hallediyor tabiki ama şimdi suyu komple boşaltıp koymam gerekecekse içme suyuyla yaparım birkaç saate suyu normale çevirir mi şuan oda sıcaklığında olsa ?

Elyaf pervaneyi dolamış yada tıkamış olabilir. Yada su çıkışı. Sistemler farklı olabilir. Çıkış kısmına ince bir sünger koyarsan elyaf dalaşmamış olur.

Bir ikincisi çok sıkı elyaf doldurduysan bu da su geçişini azaltır.

Pervane tam nerede çözemedimki onunla ilgileneceğim fakat şu akvaryum temizleme işi derken suyu komple mi boşaltmalıyım şimdi ?

Sudaki sarılık çözüm bulunmayacak noktada ise genel temizlik yapmak gerekir yani komple suyu alıp akvaryum içindeki her şeyi yıkayarak yeni su doldurmak.

Akvaryuma mango kökü koydun mu ? Bu sarılık kirden mi kökten mi saptamak için kökü çıkarıp temiz su doldur akvaryuma. Sonuç olarak herhalükarda komple su değişimi yapman lazım.

Sadece suda iki tane yapay bitki vardı onları çıkarttım bugün kir tutuyordu şuan kum yerine minik taşlar var,iç filtre birde ısıtıcı var.Elimde su var(içme suyu oda sıcaklığında) akvaryumdaki suyu boşaltıp tekrar doldurmam çok uzun sürmez ama suyun dengelenmesini beklemek var ve o sırada hayvanları başka bir kapta ne kadar bekletebilirim bilmiyorum.İsterseniz resim yollayabilirim.

Şimdi buldum pervanenin ne olduğunu eheim 2008 bu arada iç filtre pervane pislikle kaplıydı oraları temizleyip koyunca şimdi düzgün çalışmaya başladı su ve içindeki atıklar için ne kadar süre beklememi önerirsiniz ?

O taşları çıkar göz kulak enfeksiyonu yapabilir. Ortam çok soğuk ve esinti olmadığı taktirde 5-6 saate kadar o kapta bekletebilirsin. Hayvanlar küçük değil vücutlarında yağ var. Gündüz vakti daha iyi olacaktır. Yazın akşamda olur. Kap içindeki su ısısı kademeli düşeceği için bu hayvanları etkilemez. Vücut ısılarını suya göre ayarlarlar.

Pervaneyi de belli aralıklarla çıkarıp temizleriz ama dikkat et contası varsa lavaboya düşürme.

Akvaryumda kir gördükçe dip sifonu ile onları al. Kir ve renk değişimi konusunda süreyi sen belirleyeceksin. Ben görmeden birşey diyemem şu kadar günde bir yenile diye.

Çok sağol abi bu taşlar hep vardı ama yemekten sonra yiyorlar sindirimlerine iyi geliyor diye çok küçük taşlar kum yerine kullanıyordum ama genede zararı olacaksa çıkartırım.

Filtreyi çözemedim gene gittim suyu az dışarı veriyordu.Biraz daha su içine bastırınca filtre daha çok su veriyor.Bakıyorum normalde ucuna hortum koyup filtreyi suya batırıyorlar bende hortum yok bir kısmını suya sokuyorum ucundan dışarı su veriyor.O suyu çok yada az dışarı vermesi daha iyi yada daha yavaş temizlediğini mi gösterir ?

Kum çapı 0.5-1 mm çapı aralığında olmalı 1 mm’i geçmemeli ve sivri, keskin kenarlı olmamalı.

Filtrenin haznesinin ızgaraları su içinde olmalı. Dışarda olursa hava teması randımanı düşürür.

Debi düşük olursa sebeplerden biri bu, diğeri sünger yada elyafın yoğun kirden tıkanması, üçüncüsü debi ayar düğmesi var ise o kapanmış yada yarıya gelmiş olabilir. Dördüncüsü su çıkış deliği kirden tıkanmış olabilir.

Su çok akıyorsa yani debi yüksek ise filtre güçlü motora sahiptir. Bu akvaryumda sirkülasyonu artırır. Diğer taraftan sağlıklı filtrasyon içinde filtre zorlanmayacak biçimde rahat bir akışa sahip olmalıdır. Pervaneyi hazneye aynı şekilde oturttun değil mi ?

Evet abi şimdi benim modelde yeşil bir kapakçık var onu çıkarıyorsun pervane orada zaten elimle yıkayarak bir şekilde temizledim pervaneyi yerinden çıkartmadım veya çıkıyor mu bilmiyorum.Demin ama kontrol ettim elyaf ın üst kısmı kirlenmiş daha birkaç saat önce değiştirmiştim altı bembeyazdı onu ters çevirdim gene bir şekilde akıyor su.Şöyle olabilir mi acaba suda çok kir olduğu için elyaf kirleniyordur bu sudaki kirler gidene kadar elyaf kirlendikçe yenisiyle değiştirsem düzelebilir mi sorun ? 

Taşların boyunu ölçerim şimdi sanırım o boyutta olmalıydı.

O filtreyi kullanmadığım için net birşey söyleyemem. Eğer yetişiyorsa diş fırçası ile temizlemen daha temiz olur.

Elyafın süngerden farkı daha yoğun olduğu için toz şeklindeki kirleri de tutar. Süngerde ise bu tozlar aralardan geçip suya tekrar döner.

Dolayısıyla süzme elyafta daha randımanlı olacağı için su çabuk berraklaşacaktır.

Bir de zeolite al. Bu amonyağı nitriti nitratı süzer. Bunda marka önemli değil. Fiyatlar dolardan dolayı uçtu. Yalnız yanında birde filtre torbası al. Ti-sert markanınki güzel. Yada müjdenin diz altı naylon kadın çorapları var. 1 tl birşey. Bu torbanın içine iki çorba kaşığı kadar koyup ağzını bağla, suya tutup yıka ve haznede iki elyaf arasına koy. Elyaf yenilediğinde çıkarıp torba içinde suya tutup yıkar tekrar filtreye koyarsın. Bunu ayda bir yenilersin.

Filtre 2008 modeldi değil mi ?

Geri