Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akvaryum tüm ekipmanlar için bakarmısınız?

savas_yok

Gümüş 1 Üye
12-14 yıldır baktığım kablumbağam var bu zamana kadar filitre ve ışık almadım akvaryumu önceleri 1 haftada filan değiştirirken şu aralar 2-3 günde değiştirmem gerekiyor atılan yemler ve tavukların pisliğinden.
Akvaryumu şuan değiştirme imkanım yok ama ailem hayvanımı hayvanat bahçesine verme taraftarı ben izin vermiyorum 1-2 ay sonra bedelli askerliğe gideceğim o ara yollayacaklarını söylüyorlar.Bende hem hayvana bu zamana kadar bunları almadım madem alayım diyorum öyle olursa yollamazlar diye düşünmekteyim.

İlk yapacağım işlem rampa kısmı olacak bir camcı ile görüşüp üzerine taş yapıştırıp sağ tarafa silikonlayacağız.
Bana uvb ışığı filitre ve başka ne gerekiyorsa yazarmısınız ürün olarak olursa sevinirim. Askerden gelince akvaryumu değiştireceğim ama önceliğim bu malzemeler şuan için

Filitre bu yeterli midir ? https://urun.n11.com/ic-filtre/dophin-960f-akvaryum-ic-filtre-1030lh-16w-P217397032
Lamba için bu aparatı alacağım https://urun.n11.com/led-aydinlatmalar/ders-calisma-masa-lambasi-e27-duylu-7-renk-cesidi-mavi-kirmizi-P291398970?gclid=CjwKCAiA8rnfBRB3EiwAhrhBGi1BQhwcOy8USXXq_ZxIiiLblO8yp767QSmzo4fehzTLPwjkdrjYQhoCZ_cQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds    içerisine 40 w yada önerdiğiniz bir uv yada uvb lamba takacağım.

turtle tier diye rampa var ama sert plastik onu alacaktım plastik zararlı olur diye camdan yaptıracağım önerilerinizi bekliyorum arkadaşlar bu 2 hafta içinde bunların hepsini halletmem lazım.

Birde ısı ölçer alacağım. Bunlarla ilgili ürünleri yazar mısınız kullandığınız yada uygun dediğiniz mağlum bütçe sınırlı kredi filan çektim :) 
nQPL60.jpg

Cvp: Akvaryum tüm ekipmanlar için bakarmısınız?

Cem bey filitre için 500-600 lt yeterli dedi https://urun.n11.com/ic-filtre/venusaqua-vs-420f-ic-filtre-500lt-6w-P193614469 şu tarz bir ürün bakmaktayım şuan da.

Bu markayı hiç duymadım. Bu fiyata satıldığına göre pek matah birşey değil.

Juenpetmarket sitesine bir bak orada çeşit çoktur.

O sitede bir şey bulamadım hocam şuan baktım da. Marka elbet seçilir bu uv ışığı ve ısıtıcı farklı şeyler değil mi? Benim akvaryum 200 lük yeterli mi ısıtıcı

Birde 40 w normal ampül ile uvb ışığı bir olmaz değil mi Cem bey

Sitenin arama kısmına filitre Kablumbağa filan yazdığımda ürün çıkmamıştı şimdi baktım varmış marka ve fiyatı en son değerlendireceğim

Uv ampule şu an gerek yok fiyatı oldukça pahalı. Bu ısıtıcı ampul ile bir değil. Isıtıcı yani armut ampul hayvanı ısıtır. Uv ampul güneşi simüle eder. Belli oranda radyasyonda verir. Bu radyasyon sayesinde etki hayvanın içine işler.

Uva metabolizmayı canlandırır. Sadece uva veren ampuller ısıda verdiği için ısıtma ampulü yerine de kullanılır. Ama fiyatı yüksek ömrü çok kısa olduğu için (kısalık ampulün çabuk patlamasından) makbul değildir.

Uvb ampul ise hayvanın D vitaminini doğal olarak sentezlemesini sağlar. (bizim güneş altında bronzlaşmamız gibi) bu ısı vermez.

Bir de kompakt yani ikisi bir arada olanı var. Bu uva+uvb ampul ve sadece uvb olanlar ısı vermediği için ısıtma lambası ile takviye yaparız. Bu kompakt olanın ısı veren bir çeşidi var ama o yurtdışında satılıyor ve aşırı pahalı şu an 600-700 tl'den aşağı değildir. Bu hariç diğer uvb içerikliler sarfiyatsız ampule benzer. Bunlar ağır olduğu için kıskaçlı lamba bunları taşımaz. Ya tavandan sarkıtmalı armatür yada deveboynu lamba kullanılır.

Uzun ömürlü akvaryuma göre 200 W uygun olur bir daha alman gerekmez. Bunda kaplumbağaya uygun ve kaliteli olan jbl protemp 200 W. Yalnız şimdi baktım fiyatı 200 tl'yi geçmiş. Alternatif olarak çelik ısıtıcılar var. Rubio, roxin var. Bunlar kırılma derdi olmayan ve tam batan modeller. Dikey ve basit cam modeller olmaz. Hayvan kabuğu ile kırar.

Derecede jbl yada sera cam çubuk şeklinde içi sarı 0-50 göstergeli iç derece al. Bunlar birbirine benzer. Ucuz olanı hangisi ise onu al. Juende vardı.

Sitelerde yem için sürüngenlere diğer ekipmanlar için balık bölümüne bakacaksın. Akvaryum ile ilgili her şey balıktadır.

O lamba açıklaması yanlış olabilir bende de vardı max 40 W ampul takılıyor. Buna uygun tekzende 42 W wiselite halogen energysaver ve bauhausta 42 W ecolite halosoft ampul satılıyor yada sıradan 40 W armut ampul alabilirsin. Camı buzlu yani soft ampul tercih sebebi. Hayvanın gözünü almaz.

Öyleyse 2 ampül tutacağı bi spot bi uvb ampül ısıtıcı filitre ve derece lazım dediğin ürünleri inceleyeceğim yarına. Çok bütçem yok şuan için 150 200tl ye halledebilirmiyim hiç bilmiyorum. Zaman ayırıp yanıtladığın için teşekkürler diğer konulara hep baktım 70tl dedikleri ürünler 350tl filan olmuş resimler çökmüş o yüzden böyle yeni konular açıyorum :) tekrar teşekkürler yine link paylaşırım musait olunca bakarsınız yine rahatsız edeceğim sizi ?

Uvb'ye acele etme. Fiyatı bütçen kadar tutar üstelik. Şimdilik yapay yolla açığı kapayalım. Eczaneden devit damla alıp ikame edersin. Bunu haftada bir, bir damla stick yeme damlatıp ver. 3 ay sonra bırak. Bunun fazlası karaciğer ve yağ dokuda depolanır. Kalsiyuma bağlanarak harcanır. Fazlası zararlıdır. Normalde senede 3 ay veririz ama hayvan büyük 3 ay bekleyip yine 3 ay daha verirsin.

Evet fiyatları bende yazmadan evvel inceledim bayağı uçmuş. Yeni aldıklarını da sanmıyorum depolarında olana bindirmişler.

Uv lambası hariç diğerlerini temin ediyorum öyleyse. Rampa için camcıyla görüşmem yeterli olur değil mi silikonla yapıştırırım sonrasında. Bu vitamin bildiğimiz devit sanırım eczanedeki yoksa daha düşük dozajlısı var mı

Eczanedeki devit. Rampayı benim kuru alan gibi yaptıracaksan desteklerini camcıya göster aynı şekilde yaptır. Son resimde yan kısımlarına yelpaze cam yaptırdım oradan akvaryum dışına atlıyorlardı.

Selam hocam iç filitre , ampül ampül tutacağı , çelik ısıtıcı , termometre hepsini sipariş ettim kuru alan bu eski kasetler var bunları değerlendirerek güzel bir şey yapayım diyorum mika tarzı bir yapısı var.Isıtıcı ve termometre geldi daha bağlamadım hepsi gelsin öyle ayarlıcam.Bu kasetler sağlıklı olur mu sizce yoksa camdan olması şart mıdır ?
https://urun.n11.com/diger/mini-dijital-termometre-akvaryum-su-gecirmez-derece-P295132846
https://urun.n11.com/ic-filtre/aleas-ipf-1253-akvaryum-ic-filtre-P125974239
https://urun.n11.com/masa-lambasi/masa-lambasi-ofis-ev-ders-kiskacli-calisma-masasi-yaniha-P292468184
https://urun.n11.com/isitma/minjiang-he-200-watt-akvaryum-isitici-celik-P136819125

aldığım ürünler belki daha iyileri olabilirdi ama malesef bütçem şuan bu kadarına yetiyor.Askerden sonra belki akvaryum büyütürsem daha iyilerini alabilirim.Bir uv ışığım eksik onu da o vitaminle halledeceğim pazartesiden önce yorum yapabilirseniz güzel olur teşekkürler 

k9YknD.jpg

Kasetten nasıl yapacaksın. Üstüste koyup bağlayacak mısın? Yoksa silikon ile sehpa şekli mi vedeceksin? Bunda bir sıkıntı yok, küçük hayvanlarda CD kabından yapıyoruz zaten. Plastiği salınım yapmaz.

Bu marka çelik ısıtıcıyı yeni gördüm inşallah bir sıkıntı çıkarmaz. Çelikler geç ısınıp geç soğur bu aşamada su 1-2 derece yükselebilir. Yani 28'e ayarlarsın 29-30 dereceye çıkabilir. Onun için dereceyi her zaman baz al. Dereceyi ısıtıcıdan uzak ön köşeye tabana 7-8 cm mesafeden konumlandır. Isıtıcı çalışıp söndükten sonra ara ara bakıp üst sınırı 28 olacak şekilde ayar yaparsın. Genelde 26 derece ayarda 28'i görüyor. Önce 26'ya ayarla istersen duruma göre yükseltirsin.

Filtrede ise hava kabarcığı hortumunu kullanırsan, şelale boruyu komple çıkar. O varken takarsan su hortumdan dışarı akar. Şelale aparat dirsekli olduğu için su kolay yoldan çıkmaya çalışır. Suyu hortuma doğru basar. Bu serum hortumunun akvaryum dışına sarkatacağın ucuna plastik musluk takarsan istediğin zaman açar kapar yada azaltıp çoğaltabilirsin. Bu musluk ucuz 1-2 lira birşey. Daha kalitelileri de var tabi.

Sehpa şeklinde yapıo ufak rampa yaptık arkadaşla termoyu diğer tarafa koyayım dediğin gibi.Üstüne kaymaz halı tarzı bir şey yapacağım hepsi bitince foto atayım. Silikonla yaptık bugün kurusun yarın test edeceğim cihazları yerleşimleri ayarladım. Umarım ısıtıcı dediğin gibi sorun yaratmaz :)

Serum gibi ucunda kapatan uç var musluk gibi yarın deneyince yazayım hepsini

Yalnız sehpa ağırlığını kontrol et hayvan çıkarken kaykılıp düşerse altında kalıp boğulabilir. Bir şekilde sabitleyebilirsen iyi olur.

Silikonladım hocam . 28 sabitledim bekliyorum ısınmasını 
0R4bmD.jpg

26 pardon

9a9vMk.jpg
köşeden çıkmaya çalışıyor üstünü kapatmak lazım

Evet hayvana göre yükseklik az. Buradan atlar. Kenarlara takviye yükselti gerekecek.

Silikon kokusu gitti mi hem sen hemde hayvan bayılmayın aman ha!

Silikonu dünden yaptım hocam sanmıyorum koku kaldığını. Şimdilik o kırmızı örtü ile mandalladım yukarıyı. Yarın bir çaresine bakacağım

Rampaya biraz zor çıkıyor alışır mı bilemiyorum birde bu ışığı ne zamanlar kaç satat açayım

Yükselti için ne önerirsin hocam kapağı vardı bulursam onu takacağım yoksa da başka çare bulacağım

Rampa ucu kısa olmuş. Rampada kullandığımız uygun çıkış ölçüsü eğimde max 45 dedeceden fazla olmayacak ve su içinde kalan kısım minimumda hayvan rampaya yaklaştığında uç kenarı hayvanın kabuğunun yarısına gelecek kadar su içinde olacak. Bu sayede altbağayı rampa tabanına yaslayıp ön ayaklar ile kendini çekip arka ayakları rampaya çıkaracak.

Velakin bu yükseltisi az akvaryumlarda olmuyor. Rampayı uzun tuttuğumuzda hayvan yüzerken üstbağayı çarpıp duruyor.

Yapacağın suyu kuru alan tabanı hizasını aşmayacak biçimde yükseltmek. Birkaç milim kadar.

Isıtma lambasını gündüzleri günde 12 saat yakıyoruz. Hayvanın ne zaman çıkacağı belli olmuyor. Şekerleme, yem sonrası hazmetme için çıkma, yaz ayları pencereden güneşi gördüğü zamanlardaki hissiyat. Lamba ısıtır ama o güneşten geldiğini sanır. En mutlu oldukları hal ise balerin duruşu dediğimiz ayakları tam açarak yatmaları bu şekilde ısıdan max faydalanırlar.

Kapak olmuyor bu lamba mesafesi ve nem tutma açısından sıkıntı oluyor. Ben mukavva kutudan 15-20 cm eninde kesip paket bandı ile çerçeveleyip bantlamıştım. Buna alternatif birşeylerde olabilir. Bir arkadaşımız plastik plakadan yapmıştı. Bunu camı U biçiminde silikonlayıp kuru alan hizasında akvaryum üstüne aynı cam kalınlığında yapıştırabilirsin. Bu da 15 cm kadar birşey olabilir. Hayvana bakarsak kuru alan tabanından yukarı yükseklik 25-26 cm uygun.

Dün halı kaymaz sarmıştım yukarı gece atlamış akvaryumdan mandallamıştım oysaki iyice. Çok şükür yumuşak yere düşmüş sanırım bir şeyi yok. Dediğin gibi bir şeyler yapacağız artık bilmiyorum filtreye basıyor düşürüyor elektrik çarpar diye de korkuyorum

Geri