Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

42w halojen ampul

efeyilmazz

Moderator
Yönetici
cem beyin tavsiyesi üzerinde knitex marka mandallı masa lambası aldım ve 52w halojen ampul aldım fakat ilk önce 42w halojen denedim ve yarım saatte yaklaşık 32-33 dereceye getirdi kuru alanı. o yüzden şimdilik 52w ı kullanmayı düşünmüyorum. lambayı yukarıdan değilde yan şekilde takarak konumlandırdım akvaryuma çünkü dik olarak konumlandırırsam 34-35 derece oluyor. ısının dik olarak gelmesi zorunlu mudur? yan olarak gelse sorun olurmu?

Hayvanın kabuğunu doğrudan görsün yatay dikey farketmez yeterki sağlam tutunsun suya düşmesin.

Hayvanın kabuğunu doğrudan görsün yatay dikey farketmez yeterki sağlam tutunsun suya düşmesin.
cem bey bu arada sera raffy p de geldi. ileride dış filtre alırsam diye de zeolite ve elyaf almıştım onlar da geldi. elyafı kullansammı kullanmasammı iç filtrede bilemedim.

Yoğun kir yada toz kir varsa kullan. Akvaryumu bu haliyle temiz tutuyorsa dursun.

Zeolite içinse hayvan daha ufak çok idrar olayı olmaz daha onu kullanma şimdilik. İdrar yükselene kadar sen çoktan suyu yenilemiş olursun zaten. 7 cm kabuk boyu sonrası kullanırsın.

Yoğun kir yada toz kir varsa kullan. Akvaryumu bu haliyle temiz tutuyorsa dursun.

Zeolite içinse hayvan daha ufak çok idrar olayı olmaz daha onu kullanma şimdilik. İdrar yükselene kadar sen çoktan suyu yenilemiş olursun zaten. 7 cm kabuk boyu sonrası kullanırsın.
zeoliti iç filtrede nasıl kullanacağım ki

cem bey bu arada elyafı süngerin etrafını bir veya iki defa dolaşacak şekilde sarıp kullansam nasıl olur?

Öyle olmaz. Süngere bulandı mı çıkmaz. Zeoliti pervane tarafına ızgarayı görmeyecek kadar koyuyoruz alt kısım komple elyaf olacak.

Zeolite için müjdenin dandik diz altı kadın çoraplarından kullanıyoruz. İçine yeterince koyup ağzını bağlıyoruz. İşi bitince komple atıyoruz. Bu çoraplar ucuz, ufak ve çift olduğu için iç filtrelerde, filtre torbalarından daha kullanışlı. Milyoncularda satılır.

peki süngeri çıkarıp tamamını elyaf yapsam? çünkü süngerin bir kısmını pervane tarafına falan koyun dediniz ben orayı tam anlayamadım yanlış yaparım falan.

Ben süngerin etrafına elyaf doladım. İyi pislik tutuyor hem hesaplı da oluyor böyle filtreyi değiştirirken suya pislik birakmıyor.

Tamamen elyaf doldurcaksan çok sıkı yapma hem debiyi düşürür hem kötü temizler.

Pervane elyafı çekip dolayabilir onun için pervane önünde bir sünger parçası olmalı.

Elyaf ne sıkı olacak ne de gevşek. Sıkı olursa çekim düşer. Gevşek olursa su kaçak yapar kir elyafa tutunmadan boşluklardan tekrar akvaryuma dağıtılır.

peki videolu anlatım varmı dediğiniz şekilde yapan birinin? var ise atabilirseniz çok iyi olur.

Pervane elyafı çekip dolayabilir onun için pervane önünde bir sünger parçası olmalı.

Elyaf ne sıkı olacak ne de gevşek. Sıkı olursa çekim düşer. Gevşek olursa su kaçak yapar kir elyafa tutunmadan boşluklardan tekrar akvaryuma dağıtılır.
Hocam pervane tarafindan biraz asagisina dolasak olur demi. Zaten kiri alttan cektigi icin altta fazlalik elyaf oluyor elfyafi sunger boyutunda keserek.

Süngere doladın mı elyaf süngerin içine geçiyor. Bu sefer elyafı çıkarayım derken süngeri parçalıyorsun.

peki videolu anlatım varmı dediğiniz şekilde yapan birinin? var ise atabilirseniz çok iyi olur.

Dış filtrede elyafı ıslatıp yerleştiririz iç filtrede kuru koyarız. Çok sert sıkı olmayacak şekilde koyduktan sonra suyu yediğinde sıkılar uygun hale gelir. Bunu yapa yapa zamanla öğrenirsin.

Temizleme zamanı sadece ızgara kısmındaki pislenmiş elyafı koparıp bir o kadar yeni elyaf ekleyerek sıkılarız.

Orjinal süngeri kesip parçalama.

Süngere doladın mı elyaf süngerin içine geçiyor. Bu sefer elyafı çıkarayım derken süngeri parçalıyorsun.

Dış filtrede elyafı ıslatıp yerleştiririz iç filtrede kuru koyarız. Çok sert sıkı olmayacak şekilde koyduktan sonra suyu yediğinde sıkılar uygun hale gelir. Bunu yapa yapa zamanla öğrenirsin.

Temizleme zamanı sadece ızgara kısmındaki pislenmiş elyafı koparıp bir o kadar yeni elyaf ekleyerek sıkılarız.

Orjinal süngeri kesip parçalama.
peki süngerin bir kısmı pervane tarafında olacak dediniz ama sünger zaten haznenin tamamını kaplıyor kesmeden başka türlü nasıl yapabilirim ki?

Geri