Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akvaryumum için gereken ekipmanlar?

Polat Geyik

Gümüş 5 Üye
Evet 30 a 80 akvaryumum bu içerisinde dış filtre gün ışığı veren bir lamba (uv lambası değilmiş sanırım bu) 8 tane su bitkisi , 6 tane japon balığı ,4 tane küçük kırmızı balıklar p ile başlıyordu türünü unuttum , 4 tane vatoz ,4 tane tatlı su salyangozu , "1 tane de tatlı su ıstakozu var, 4 püskürük kayaç , bir de mango kökü var ( ama suyun dibine düşmüyor ve misina ile yosun bağladım ona da) Dibinde bitki kumu var 3 torba onun da üstünde 1 torba ince beyaz kum var.
Isıtıcıyı da bugün yarın alacağım.
Kaplumbağalar için kuru alan yaptırdım ama daha takmadım eğer o mango kökü suya düşmezse onun üstüne de çıkarlar çok güzel olur. Ama asıl sorum kaplumbağalar bu kadar çeşitli hayvan la bir arada yaşayabilir mi ? Istakoz bile var içinde bir tane. Japon balıklarını yakalarlarsa affetmezler diye düşünüyorum. Yemlerini de kaplumbağaların ayrı bir kapta vereceğim.

Bir arada yaşamalarında sıkıntı var mı?
Almam gereken uv lambası ısıtıcı vs neler önerirsiniz başka almam gereken şeyler var mı?
[attachment=1975][attachment=1976][attachment=1977]

Cvp: Akvaryumum için gereken ekipmanlar?

Polat dünde konuşmuştuk kesinlikle ayrı bir akvaryum olması daha sağlıklı olacaktır.
uvb lamba dediğimiz şu şekilde oluyor :
http://www.hobimmarket.com/Exo-Terra-Repti-Glo-50-UV-Lamba-26-Watt,PR-1339.html

Bunun yanı sıra dün dediğin 75*30*55 akvaryum şimdilik idealdir tabi eğer maddi gücün varsa 1 tane tam ömürlük al ona uygun ekipmanı da bir kez alırsın. İdeal ömürlük için 120*50*50 120*50*60 cm diye deniliyordu yanlış hatırlamıyorsam. 75 liği kullanacaksan buradan da bilgilendirileceksindir ona uygun ekipmanlar olarak.

Kum olarak bu kumu kullanman kaplumbağaların hem kabuklarını kaşımasında hemde arada kum yerler sindirimi kolaylaştırır bu kum
mailto:/urun_detay.aspx?urn=13104&ad=vitasand-dogal-silis-akvaryum-kumu-800-gr-0-7-mm

Dış filtren bulunmakta ama iki ayrı akvaryumda ya 1 tane iç filtre alacaksın ya da dış filtre.
Isıtıcıyı kullanacağın akvaryum boyutuna yeticek şekilde almalısın dünde belirtmiştim.
Mango kökü bazen batmayabiliyor forumda okuduysan bir kaç kullanıcı arkadaşımız demiştir ama zamanla batacaktır. Sen ztn kuru alan yaptırdın onu kullanman daha sağlıklı olacaktır :)

Uvb lamba dışında ısıtıcı lamba olmalı kuru alan ısısının 31 derece olması gerekiyor.
Renkli taşlardı gemilerdi çömleklerdi bunlardan koyma salınım yapar. Bunların yerine ipek bitki bulabilirsin ve yukarıda juenpetmarket in linkini attım orada genellikle piyasanın altında uygun ve ürünleri güzel bulabilirsin her istediğini. Petshoplardan daha uyguna satıyorlar :)

Benim diyeceklerim bu kadar eksik gedik hepsini arkadaşlar yazacaklardır. Şimdiden hayırlı olsun birde kaplumbağaya da kavuşursun umarım :)

Aslında diğer akvaryuma koyarsam kaplumbağaları onun içinde zaten yapışık kuru alan mevcut ben bu resmini attığım akvaryuma kuru alan yaptırdım bir tane de . Ama kumlardan da elimde 3 paket vardı bi denerim olmazsa bi süre bu akvaryum da kalırlar ekipmanları toparlayınca diğerine koyarım kaplumbağaları

teşekkürler bu arada :)

Rica ederim.
Hmm ben diğerine yaptırıyorsun diye anlamıştım dün :)
Kesin olarak kullanacağın akvaryumu söyle ona göre ekipmanları söyleriz
Kaplumbağa buldun mu ?

Kaplumbağa bitki dahil hiçbirşey yaşatmaz bir ihtimal küçükse bir süre sorun yaşamaz ileride yine ısırma başlar.. Mango kökünün temizliği yapılması ve kova içinde bekletilmesi lazım yıkanmadan koyulursa akvaryuma sarılık verir. ayrıca keskin çıkıntılar kesilmesi lazım ve misina kaplumbağaya zarar verir ısırma durumunda . Yardım edecek insanlar değiliz ama idare et . uvb gitti gidiyorda atakanpetshopta bulunur hepsinin uvb yüzdesi farklı o yüzden kaplumbağalar için özel olanı alacaksın 5.0 olacak .

Evet Şafak iki tane buldum sonunda şimdilik yaptırdığım yapışık olmayan takmalı kuru alanı balıkların da olduğu dış filtresi hazır akvaryuma koyup yemlerini vereceğim zaman kaplumbağaları dışarıda besleyeceğim daha sonra yeni bir dış filtre yeni bir ısıtıcı ve uv lambası aldıktan sonra zaten içerisinde yapışık kuru alan bulunan kaplumbağa akvaryumuna koyacağım kaplumbağaları.

Ağustos : Kaplumbağaları fazla uzun süre orda tutmayacam 1 hafta kalacaklar orada mango kökünün temizliğini yaptım siteden araştırıp . Ayrıcı o yardım etmeyen insanlar sözünü herkese dememiştim belli bir kısım insanlar için söyledim üzerine alınman ilginç :breh:

Üstüme alınmadım diğer yönetici ve üye arkadaşlarımı daha tanımadan o tavrı göstermen yanlış yok sana mı sorcam sen kimsin ayakları..

hmm anladım. Hadi gözün aydın o zaman. Umarım en kısa zamanda tüm parçaları yerine oturtup bir kaç kereyi koyarsan eksik gedik birşey olduğunda yardımcı olmaya calısırız. 75*30*55 cm lik akvaryumun hacmi 124 litre alacağın ekipmanların 100 ltre üzerindekilere uygun olmasına dikkat et yine buradan link paylaşıp ürün hakkında bilgi alabilirsin. Cem abi ya da Emre abi konuya bakınca direk ürünleri zaten önerecektir sna :)

Dış filtrenin sağlıklı çalışması için akvaryumdan aşşağıda olması gerekli

Arkadaşlar önerileri anlatmış. Kaplumbağalar diğer hayvanları yavaş yavaş öldürür. Boyutları uygunsa ıstakoz dahi avlanacaktır. Vatoz yenmesi halinde kolçığı kaplumbağanın boğazjnda kalabilecek bir hayvan. Bunun dışında yemlemede başka yere alınmaları stres yapar ve adaptasyon sorunu oluşturur. Dipteki karışık kum yemeleri durumunda sorun yaratabilir. Bitkileri sökecek ve ısıracaklar. Bitkilerde yaşamaz. Mango kökünün çabuk batması için kaynatmak gerekir. Yüzen köke çıkmak zordur ve ısıtma lambasından uzaklaşırsa hayvanlar üşür.

Kaplumbağalar bir hafta sonra diğer akvaryuma geçecekse içerisinde büyükçe kaya ve uygun ısıtıcı olan bir leğende durup kayaya masa lambası ile ısı verilmeli.

Kurulacak kaplumbağa akvaryumunda kesinlikle olması gerekenler filtre, ısıtıcı, kuru alan ve ısıtma lambası. Floresanlar ısı vermez. Tasarruflu yada led ampullerde ısı vermez. Eski tip 40-60 w soft ampul gerekir. Bunlar olmazsa olmazlar.

Gene faydalı diğer malzemeler tabanda yemesi ve deri değişimine faydalı ince doğal silis kum, kabuk değişiminde kaşınmaya faydalı altına girebileceği mango kökü, gene doğal görünüm ve deri değişimine faydalı ipek yapraklı yapay bitki. Büyüdükçe bu bitkilerin saplarını dahi ağırlıklarından söküyorlar.

Bitki hariç yapay hiçbir dekor koymamalı. Yer varsa doğal keskin kenarı olmayan kaya tercih edilebilir.

Kaplumbağa sayısı ve kabuk boyları belli ise akvaryum ölçüsü için önerilerde bulunurum. Şafağın belirttiği akvaryum iki hayvan 8-9 cm boya gelene kadar götürür.

Dış filtre konumu konusuna Yaşarcan iyi değinmiş. Akvaryumdan aşağıda olmalı.

peki kaplumbağalar zarar görür mü bu 1 hafta içinde balıkları yerlerse ölürler mi? Kaplumbağalar daha önemli benim için balıkları onlara bir nevi yem diye aldım aslında protein ihtiyaçları falan karşılanır o yüzden pahalı balık almadım

Boyle bir gorus asla dogru degildir forumca canli yeme karsiyiz, balik akvaryumlarida guzel yapilirsa gayet guzeldir, kaplumbagayi bir hafta sonra aliverin butun ekipmanlar tamsa

Ama doğal hayatta da yiyiorlar diye daha iyi olur dedim doğal ortam hazırlamaya çalıştım internette videolar izlemiştim balık veriyorlardı canlı balıklar yiyorlardı diğer açıdan düşünmemiştim hiç eğer kötü sonuçlar doğuracaksa ayırırım sorun olmaz.

Doğal ortamsa eve birde karga al oda kaplumbağayı yesin.. Tropical marka yemler var Protein seviyesi çok iyi

Birde uvb lamba gerekir. Buda ikinci olarak kurulmalı. Diğer mesajda yazmamıştım sanırım.

Bu balıklar yaşadıkları ortamın hayvanları değil. Japon balığı vücuttaki kalsiyumu eksiltir. Vatoz kılçığı boğazına takılır. Istakoz ve salyangoz kabuğu gırtlakta çizik ve kesiklere yol açabilir. Tümünün ayrıca vücutlarında barınan parazit, hastalık vs gibi durumlarıda bilinmediği için başka riskler var.

Tabi en önemlisi biz Ali Sarp ın dediği gibi canlı yeme karşıyız. Doğadaki kaçma şansına sahip olmayan bu balıklar için vahşet olacaktır. Zaten kaplumbağa içinde avlanma şartları burada sağlanmaz.

Videoları zaman zaman insanların kendi egolarını ne şekilde tatmin ettiklerini göstermek için bizde vurguluyoruz. Adam canlı yem verip onun parçalanmasını kameraya alıp seyrettiriyor. Aklınca belgeselmi çekmiş oluyor. İşte kaplumbağa doğasında böyle mi avlanır diyorki ben elinde japon balığını hayvanın ağzına uzatan insan gördüm. ABD de hiç bir nehirde bu balık bulunmaz. Balığın canıda candır. Ben acaba olurmu diye akvaryuma astronot koydum yani oscar balığı. Kaplumbağalar kovalamaya başladı. Balığı kırtarmak yerine arkadaşlar işte kaplumbağa böyle avlanır diye video çeksem olurmu. Herkes zaten biliyor bu hayvanların nasıl avlandığını.

oooo hiçbiri yok demek o zaman ayırayım ben madem zararlı 1 hafta içinde ayırırım

Geri