Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Almak ya da Sahiplenmek????

SfBayyurt

Taç 5 Üye
Arkadaşlar merhaba
Burada birçok konuda paylaşim ve fikir alişverişi yapiyoruz

Bir hayvansever olarak buradaki hayvanseverlerin fikrini almak istiyorum

Hayvanlari çok seviyorum ve sadece sahiplenerek hayvan sahibi olunmasi gerektigini düşünüyorum.
Ancak kafama takilan bazi noktalar var,,

Pet shoplardan asla hiç bir şekilde alişveriş yapmiyorum çünkü hayvanlar resmen eziyet görüyor.

Peki kuş istersem nasil sahiplenecegim?
Sokakta kedi köpekler var ve muhtaçlari alip sahiplenebiliriz barinaklardan ama kuş nasil olacak?
Bazi kişiler evde kuş üretimi yapiyorlar hobi deseler de sonuçta hayvani parayla satma durumu var ortada...,

Yani birçogumuzun karşi oldugu şeyi yapiyorlar,,hayvani satiyorlar kime sattiklari belli degil parayi veren aliyor belki eziyet edecek ona?

Yani ben şahsen kuşlarimi çogaltmak istesem başkasina satmaya degil vermeye dahi kiyamam güvenemem..

Böyle bir durumda kafam çok karişti..
Bir üreticiden parayla kuş almak kendimle ters düşmek olur gibi geliyor
Sizler ne düşünüyorsunuz?

Size tamamen katılıyorum eğer ki internet sitelerinde ararsanız kesinlikle bulursunuz gittigidiyorda bile binlerce ilan oluyordu

Cvp: Almak ya da Sahiplenmek????

Yaşarcan o sitede hayvan satişi yasak oldugundan gönüllü sahiplendirme yazip işin arkasinda parayla satiyorlaramiş malesef

Yani efendi bi hobici olsa fazla gelen yavru kuşu sahiplendirse ne güzel olur

Bi ilan açtim bi muhabbet kuşu sitesine kuş sahiplenmek istiyorum diye; bazilarina çok dokunmuş karşi çiktilar neden üreticiden almiyorsunuz üretici emek veriyor bilmem ne dediler
Artik kimin kuyruguna bastiysam :)

kendinde veya çocuğunda allerji olanlardan sahiplenme olabilir. ne yazık ki bu düzen kurulmuş. 3-5 bilinçli kişiylede bu düzelemez. pazar payı oldukça bu sistem devam edecek.

kuşların bir güzelliği var, belli bir düzeni ve bakımları kolay. alan kişinin mecburen alacağı belli ürünler var. kuş almak için bunları sağlamak zorundalar. bizim kaplumbağalar gibi bir çare değiller. petshoplarda dahi kaplumbağalardan daha iyi koşulları var. hangi hayvan olursa olsun alacak kişinin göstereceği en büyük şey ilgi. bu olmadı mı değil kuş hangi hayvan olursa olsun eziyet çekmekten öteye geçemez.

Cem sadece kaplumbaga degil ki her türlü hayvanin koşullari aglanacak derecede kötü,hep hastalikli aç hayvanlar..

Ben prensip olarak pet shoptan vitamin dahi almiyorum.

Kuşu agaçtan yakalayip kafese koymam mümkün degil dogasi bu degil; kedi gibi alip evcilleştiremezsin yapamazsin zavalliyi

Yani sahiplenmek isterken ne yapacagimi şaşirdim
Helal süt emmiş üretici de var midir bu dünyada onu da bilemedim
Saticilar hep mi vicdansiz ya hayvana üzüldügümden böyle kili kirk yariyorum yani

bu petshop işini yapmak için biraz vicdansız olmak lazım. bende geçenlerde düşündüm böyle bir iş açmayı vazgeçtim. kıyıp nasıl vereceksin merhamet bende fazla.

kuşların büyük çoğunluğu doğayı bilmiyor kafeste doğup kafeste ölüyor. bu konuda benim en duyarlı olduğum hayvanlar papağanlar. onları doğandan koparıp alıyorlar.

Semiha, aslında ben tam tersi düşünüyorum.
Yani hayvanı hayatını yaşasın diye çiftleştiren para karşılığı vermeli. Tabi yakınlarına bildiklerine ücretsiz verebilir. Daha önce anlattığım diş doktorumuzun bize verdiği yavru gibi.
Bunun yani para karşılığı vermenin iki sebebi var. Biri hayvanı alanın en azından bir nebze imkanı olduğunu anlarsın. Böylece verdiğin kişi hiç durumu olmayan biri olmaz.
Diğer sebebi ücret ödenerek alınan bir şeyin değerini daha çok bilme durumu. Bunu bir eşya gibi düşündüğümü zannederek algılama. İnsan fıtratında kolay erişilen şeylerin değeri pek bilinmez olarak düşün. Genel bir ifade yani.

Bir arkadaşımın erkek chow chow köpeği var. Bizim gibi hayvansever bir köpek klubüne üye. Çiftleşme zamanı gelince hayvan birkaç dişi ile görüşmee beşlamıştı. Bu esnada bir yavru erkek sahibinin tasarrufunda olurmuş. Ben bh internet ortamında ilgi duyan sahiplenmek isteyen iyi birine veririm diyordu. Bunu orada paylaşmış ve hem yöneticiler hemde birçok deneyimli kişi ücret almadan verme demişler. Pet shop fiyatı olmasada hatırı sayılır bir ücret talep et demişler. Neden dediğinde hem alan kişi değerini bilir hemde hayvanın ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir durumu olur demişler.
Gerçi bu örnek muhabbet kuşları için pek faydalı olmaz. Nede olsa adam satsada isteyeceği 40-50 tl üzeri olmaz. 1000 tl istenen bir hayvan olsa alan en azından hayvana bu imkanları sağlayacak biri olur.

Dediğim gibi konu hayvana değer biçme yada eşya gibi görerek canlıya saygısızlık değil ama genel bakış açısı olarak buda bir bakış açısı.

Bu konuda Emre ye tamamen katılıyorum. Ücreti eşya gibi satılıyor olarak görmektense hayvanın bir değerinin olduğunu göstermek olarak algılamalı. Biz insanlar ne istediğimizi neden istediğimizi bilmeyiz. Heves eder yaparız sıkılır bırakırız. Daha da kötüsü bunu canlılar üzerinde de yapıyoruz. Bunu yaparkende bir giderimiz yoksa eger çok daha rahat yapıyoruz.
En basit örnek sukaplumbağaları, Balıklar, Kuşlar, zaten neden okadar çok tercih ediliyor? Fiyatı ucuz bakımı kolay küçücük yer tutmaz bir şey yapmak istemez ........ özet olarak gideri yok (!) He işin aslını öğrenince kaç kişi vazgeçiyor tanık oluyoruz burada bir güzel. Neden aman imkanım yok (!)

Bana sorarsan ücretli olmalı ve hatta pahalı olmalı! Can bu! Bakabilen almalı! Kimse yanlış anlamasın ama imkanımız yoksa almayacağız. Hayvan seviyorum ama imkanım yok? O kişide sahiplensin işte!
Sahiplenmek serbest zaten hiçbir şartı yok kaç kişi sahipleniyor? Sahiplensek kim ne der? hiç kimse.

Petshop olayına gelirsek Cem haklı Vicdan işi. Herkes yapamaz. Ama bu şöyle; herkes veteriner de olamaz ! Ben küçücük bir hayvanı ne yapacağını bilmediğim bir insana kazanç sağlayayım diye satamadığım gibi iyileşsin diye iğnede yapamam kıyamam. ama bu veteriner olmak kötü bir şey olduğu anlamına gelmez. Petshoplarda aynı, sadece doğru yapılması gereken bir iş. Biz hayvan severlerinde muhtaç olduğu bir iş. yapmamız gereken bilinçli olup haklarımızı hayvan haklarını petshop kural kanunlarını bilip uygulamayanları şikayet etmek doğru yapanlardan alışveriş yapmak.

Mevzu derin konu geniş, yazılanlarda uzun oluyor tabi, şahsi anlamda kimseye lafım yok tekrar söylemek isterim, sadece düşünce paylaşımı.

Bakiş açimi derinleştirmek için fikirlerinizi uzun yazmaniz benim için iyi oldu Neslihan teşekkür ederim

Yani bana sorsaniz bir muhabbet kuşunun ya da herhangi bir evcil hayvanim için de ayni şekilde degeri paha biçilemez.
Kaybettigim kuşumu geri getirebilmek için milyarlarca para ödemeye raziyim ya da onun bana geçirttigi güzel günlere deger biçmem yine mümkün degil:(
Sadece şöyle düşünüyorum ; insan satilmiyor satilirsa yanliş olur hayvan da ayni hakka sahip olmali satilmamali deger biçilmemeli,,

Emre çok güzel anlatmişsin teşekkür ederim; bakiş açisi dogru; insanoglu bedavanin kiymetini bilmez,,
Gidip kuş pazarindan bi kuş almiyorsam; üreticiden de mi almamaliyim ne düşünecegimi bilmiyorum kafam karişti
Benim istemedigim şey hayvan ticareti,, sadece mal gibi görülmesi

Cem kesinlikle bu tarz şeyler bizim gibi merhametli insanlara göre degil
Ben kesilecek kurbanla dahi bi bag kurmaktan korkuyorum bayramda
Degil ki elimdeki hayvani satacam hem de tanimadigim insana
Bu derin hislerle o hayvanlari nasil verecem bi başkasina

Ben çok yazdım imkanı olmayan hayvan bakmasın diye ama sonu yok bunun.

Neslihan, Ben birkaç kez yanlış anlaşıldım bu pet shop konularında.

Ölen hayvanları çöpe atmaları, tarihi geçmiş yemleri sergiledikleri hayvanlara vermeleri vs bir çok noktada herkesle aynı tarafta ve karşıyım. Ticareti ahlaklı yapmalılar.

Ancak adam ölüm fanusu veriyor diye pet shopa yüklenmeyi günah keçisi yapmak olarak görüyorum. PET SHOP ne hayvan bilimcisi nede veteriner hekim. Orası bir markettir. Satıcı her hayvanın anatomisi, yaşam gereksinimlerini, hastalıklarını vs bu tip hiçbir konuyu bilmek yada doğru yönlendirmek zorunda değil. Burada dahi birimiz şimdilik saklama kabında bak derken bir diğerimiz cam akvaryum olmadan olmaz diyor. Hayvanı alan kişi önce araştıracak gerekli imkanları oluşturacak sonra pet shoptan bunları alacak. Gerçek suçlu her zaman hayvanın sahibidir. Ben fanusta bakılan hayvanın adam ne kadar iyi ikna etsede pet shop sebebi değil sahibi tarafından bu işkenceye doğrudan maruz bırakıldığı taraftarıyım ve bu böyle. Bazen sapla saman karışıyor. Pet shopların hatalı oldukları konular olabilir ama her konuyu onlara yıkmak yanlış. Bu şekilde başta insan yani hayvan bakanlar düzelmez. Örneğin yavru kaplumbağalar haricinde büyük hayvanlar görüyoruz. Pet shop soğukta bakıyor diyoruz. Tamam iyi şartta barındıramayacaksan alma mantığındayım ama esas o hayvanın eziyetini oraya bırakan sağlıyor. Zaten oraya vermese kış günü dahi göle atacak.
Bende uzattım bayağı. Derin bir konu.

Bende neslihan ve emre abi gibi dusunuyorum
Kimseyi asagilamak istemiyorum ama senin durumun yoksa bu hayvana uygun yasam kosullari ortami saglayamayacaksan bu hayvani almamalisin
Daha hayvana para vermekten kacipta ekipmanini vs. sini temin edicek biri oldugunu zannetmem
Bu hayvan isi kuslarda mesela papaganlarda biraz daha pahali en azindan kaplumbagalar gibi sersefil olmuyorlar
Ureticiden para verip almak en sagliklisi diye dusunuyorum

Genede önce aradığın kuş türü ile ilgili bir forum bul önce Semiha. Ben bir ara jako için ortam nasıl olmalı hayvana nasıl bakılmalı diye araştırırken bulmuştum. Neredeyse alıp salonu oyun parkına çevirecektim. Sende bir paylaşım sitesine şimdiden üye ol. Hem bilmediğin bir nokta olursa farkedersin hemde yavru alan birileri olursa sahiplenebilirsin.

Diger kusu nerden almistiniz ?

Emre pet shoplar konusunda aslinda biz eksik bilgileri var diye karşi degiliz
Hayvan ticaretinin yanisira ; eziyetli koşullarda kapatilip taşinip vs hastaysa umursanmayip, yüksek meblaglarda satilmasina kiziyoruz
Tek kuruşumuz gitsin istemiyoruz bu yüzden
Zaten Haytapin da çok ugraştigi bir konu bu,
Yoksa pet shop veteriner hekim degil satici,, ama hayvani hastalaninca pet shopa soranda akilsizlik işte!

Ali Sarp önceki kuşumda bu kadar bilinçli degildim,, gittik kuş pazarindan aldik hiç ince düşünmeden malesef

Emre; buldum muhabbet kuşu sitesi, hatta konu açtim sahiplenme ile ilgili,, zaten bakimini biliyorum,, hayvana bakimim ilgim ayni evladim gibidir,, çocuk gibi üstün titrerim,,öyle de olmalidir,, süs gibi duramaz muhabbet kuşu, sosyal hayvandir bakamayacaksan almayacaksin ya da eşli bakacaksin,

Bazilari açtigim konuya tepki verdi orada,, parayla almalisin ürticiler de emek veriyor anne babasi yem yiyor kuşun falan dediler
Çogunluk üretip satan cinsten üyeydi sanirim ortaya bi bomba atmiş oldum o forumda :D

Hayvanlar konusunda sevgimiz ve temel görüşümüz aynı. Haytap ın çalışmalarını bende destekliyorum. Pet shop düzelemelerinde de seninle aynı fikirdeyim. Dediğim gibi ahlaklı ticaret yapılmalı. Pet shopun ahlaklı ticaret yapanıda barındırdığı canlıyı iyi koşullarda tutması ve kayıplarda hayvanı bir zahmet gömmesi. Bu ahlaklı ticaretin yanında insanlık gereği zaten. Birde tabiki işini iyi yapan sattığı ürüne vakıf okandır. Yani ben yapsam bu işi araştırmadığım yön kalmaz. Bir işi yapıyorsan hakkıyla yapacaksın mantığı. Ama zorunluluk yok tabi.

Gene aynı fikirde olduğumuz pet shopa yanlış yönden yüklenmelere burada çok rastladık. Nelerle uğraştık burada bilsen. Hayvanın kabuğu yumuşuyor gidiyor pet shopa soruyor, adam haliyle satışı onaylı ürün olup üzerinde kabuk sertleştirici yazan maddeyi veriyor. Vaka kabuk yumuşaması, ürün kabuk sertleştirici. Bende olsam bilmesem düz mantıkla bunu veririm. Hatta baştan kabukları için ne önerirsin diyenlerede bunu vermeleri kutuda yazana bakarsan normal. Neyse, Sonra hayvana sürüyor. Kabuk zaten yumuşamış hava da almıyor. Tedavi etsen dönülmeyecek duruma gelip ölüyor. Sonra burada pet shop bunu verdi hayvan öldü diyince millet yağdırıyor. Ben kaç kez buna neden araştırmadın yada veteriner hekime gitmedin. Hata sende diyincede hafifte olsa tepki aldım. Pet shopun bunu vermesi normal, suçlu bunu veteriner hekime gitmeyip pet shopa sorandadır dediğimde tepki almışlığım vardır. Sanki herkes doğru pet shop hatalı sadece. Hayvan sahipleri bilinçli olsa pet shopların büyük sorunu biter. Sadece barındırma şartları düzelmesi gerekir. Hatta hayvan kurtaracağım diye onlaran alınmasa yani kötü barındıranlardan onlara ya şartları düzeltir yada canlı satışını bırakır. Tamam bir grup hayvan kaybı yaşanır ama sonrakiler kurtulur. Ben şahsen alacağım olmadığı halde pet shop gezerken kaplumbağalarla ilgileniyorum. Haliyle gelip soruyorlar. Eğer bulundukları şartlar rezilse şunu uyguluyorum. Adamla laf dalaşına girmemek için tek yaptığım bu hayvanlardan alınmaz hepsi hasta olmuş diyorum. Durdukları yer yer değil diyorum. Bu hayvanlar filtreli, ısıtıcılı ve sıcak kuru alanlı yerde olmalıydı, bunlardan alıp veteriner veteriner gezemem diyorum. İşte hayvan alacak kişiler önce araştırıp bunlara gitse ve kötü koşullarda olanlardan bunları söyleyerek almasa bir seneye her şey düzelir. Bunun için kanuna bile gerek kalmaz.

Gene destan yazdım galiba :)

Kuş konusunu atlamışım bile.
Yok zaten biliyorsundur tabi ama arada atladığın yada yeni bir şey bile öğrensen iiyi. Biz bu kadar paylaşıyoruz ama halen öğrendiğimiz yada geliştirdiğimiz noktalar var.

Seni oraya yollamakla acaba dinamitmi koyduk forumlarına :) şaka yapıyorum tabi. Orada da faydalı noktalara değinip hızla arkadaşlara sahiplenme nedenini anlatmışsındır yada anlatırsın zaten. Bence varsa sahiplendirme bölümüne yavrulama bölümüne bak.

EmrE aynen yani sen çocugun hastalaninca acil kapisinda yatiyorsun da ; o zavallli agzi var dili yok hayvancagizi neden hekime götürmek yerine saticiya sorarsin ki!
Satici zaten vicdansiz,, ölsün diye ne gerekiyorsa sayar,, yerine yenisini satmak için
Bu yüzden hayvanin ticaretine karşi çikmam
Bu ülkedeki en büyük sorunlardan biri hayvan sahiplerinin sorumsuzlugudur!!
Petshop olayi zaten bambaşka bi vicdansizlik
Ama hala kabullenemedigim şey, barinaklar hasta garibanlarla doluyken ,, yüklü paralara bu vicdansiz sektörlere para akitilmasi,,

Bi akvaryumcuya filtre almaya gittim,,satişi yapti,, sonrasinda satilan kaplumbagalara baktim zavallilar neden bunlara isitici takmiyorsunuz bari onu takin dedim, adam bana yok ya gerek yok dedi.Ben de bize gerekli diye satiyorsunuz ama kendiniz kullanmiyorsunuz yazik degil mi dedim..
Hiç umrunda olmamiştir eminim...

O forumda da baya bi kariştirdim ortaligi ama sonunda susturdum sanirim herkesi
İşte burda mvcut tüm konuşmalar :)
http://www.muhabbetkusu.com.tr/yavru-muhabbet-kusu-arayanlar/ankarada-yavru-erkek-muhabbet-kusu-sahiplenmek-istiyorum-16273.html

Ama şunu açikça söylemek istiyorum, bizim forumumuz kadar hayvana deger veren ve düşünen başka forum görmedim bu gün gibi aşikar
Moderatörlerimiz çok bilinçli

Ya peki bana efendi adam gibi bi kuş hobicisi tavsiye edecek kimse yok mu acaba
Cem senin çevren geniş gibi Ankarada belki vardir tanidigin hayvansever bi vicdanli kişi???
Balkonunda srf çok sevdigi için kuş besleyen falan bulsam çok sevinirim

Emre yukarda sen diye hitap ettigim sen degilsin bu arada bilinçsiz hayvan sahipleriydi yanliş anlaşilmayalim :)

Sinirlenince ters cümle kurmuşum

AEK' Alıntı:
Semiha, aslında ben tam tersi düşünüyorum.
Yani hayvanı hayatını yaşasın diye çiftleştiren para karşılığı vermeli. Tabi yakınlarına bildiklerine ücretsiz verebilir. Daha önce anlattığım diş doktorumuzun bize verdiği yavru gibi.
Bunun yani para karşılığı vermenin iki sebebi var. Biri hayvanı alanın en azından bir nebze imkanı olduğunu anlarsın. Böylece verdiğin kişi hiç durumu olmayan biri olmaz.
Diğer sebebi ücret ödenerek alınan bir şeyin değerini daha çok bilme durumu. Bunu bir eşya gibi düşündüğümü zannederek algılama. İnsan fıtratında kolay erişilen şeylerin değeri pek bilinmez olarak düşün. Genel bir ifade yani.

Bir arkadaşımın erkek chow chow köpeği var. Bizim gibi hayvansever bir köpek klubüne üye. Çiftleşme zamanı gelince hayvan birkaç dişi ile görüşmee beşlamıştı. Bu esnada bir yavru erkek sahibinin tasarrufunda olurmuş. Ben bh internet ortamında ilgi duyan sahiplenmek isteyen iyi birine veririm diyordu. Bunu orada paylaşmış ve hem yöneticiler hemde birçok deneyimli kişi ücret almadan verme demişler. Pet shop fiyatı olmasada hatırı sayılır bir ücret talep et demişler. Neden dediğinde hem alan kişi değerini bilir hemde hayvanın ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir durumu olur demişler.
Gerçi bu örnek muhabbet kuşları için pek faydalı olmaz. Nede olsa adam satsada isteyeceği 40-50 tl üzeri olmaz. 1000 tl istenen bir hayvan olsa alan en azından hayvana bu imkanları sağlayacak biri olur.

Dediğim gibi konu hayvana değer biçme yada eşya gibi görerek canlıya saygısızlık değil ama genel bakış açısı olarak buda bir bakış açısı.

Emre bu yorumun üzerine sormayi unuttugum birşey vardi yeni aklima geldi,,

Diyorsun ya hani parayla satin alinsin diye; bazi üreticiler hayvanlarin standardini zorlayarak fazla üretim için dogalarini bozabiliyor.Bunlara para kazandirmak da var bilmeden
Bir de çiftleştirip satanlar yavrunun anne babasina verdikleri mamanin falan karşiligi istiyorlar bu parayi
Ne düşünüyorsun bu konuda?

Fazla ince eledigimin farkindayim ama dogru bir düşünce oturtmaya çalişiyorum vicdanim rahat olmali

eskiden bir amcamız vardı ama öldü gitti. şimdi tanıdığım yok. kuş beslemeyeli 15 seneden fazla oldu. sonradan haliyle pek araştırıp bakmadım. kurtuluş dalokay düğün salonunun arkasında veterinerlik yeri vardı. oraya bir bak belki olabilir. kedi köpeğini bırakan oluyordu. çok zaman oldu hala oradalar mı veya kuş var mı bilmiyorum.

Ben kime yazdığını anlıyorum Semiha merak etme :)
Anne baba için istemeleri doğru değil, ama yavru için harcanan giderleri isteyebilirler. Bazıları sahiplendirmede hayvan için ücret talep etmez ama doğumdan beri yavru için olan masrafları (yem, veteriner hizmeti gibi) isteyebilir, sorun değil. Yani esasında hayvan doğumundan beri senin ama ailenin yanından ayrılmaması gereken süreyi geçirmesi gerekiyor.

Ben öyle bi terslikte hemen veteriner hizmeti aldiklarini hiç sanmiyorum ya Emre :(
Bişey sorucam sen hobici olsan; kuşlari çok sevsen; hobi olarak üretsen parayla satma amacin ne olurdu?
Ben satmam gerçekten hayvan seven tanidik bir iki ahbabima belki verirdim

Sirf ticaret olsun diye işte hayvanlari çogaltip satiyorlar bunu hazmedemiyorum
İçime sinmeyen bazi noktalari sinirimi bozuyor

Bulundugum sokagin başinda bi balkonu kapatmişlar, kafesler yuvaliklar gördüm sanirim ufak bi kümes yapmiş adamlar
Gidip sormayi düşünüyorum ne tür kuş ne amaçla üretiyor,, eger hobiciyse çok ilginç olur çünkü böyle tesadüf etmesi acayip ,daha önceden hep geçtigim sokak ama hiç dikkatimi o balkondaki kafesler çekmemiş

Geri