Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Alt kabukta beyazlık

Hilall

Yeni Üye
Arkadaşlar 2 tane yavru kaplumbağam var akvaryumunda filtresi ısıtıcısı kuru alanı mevcut. Uvb lambam yok bugün yarın temin etmeye çalışıyorum. Biri çok hastalandı kabukları kağıt gibi alt kısmında pempelikler beyazlıklar var ne yapmam lazım ?? Üst kabuğunda da alt kısmında küçük bir nokta gibi beyazlık var çıkmıyor.

mailto:/20190223/452a559a6d7a3b37dd112f31a05dbf3a.jpgmailto:/20190223/5fd2f07c358a06580891dc4876e2854a.jpgmailto:/20190223/197599ee711582353140c05109ab68c0.jpg

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

RE: Acil yardım istiyorum !!

Isıtıcı lamba var mı? Bu yok ise hayvanlar üşütüp hasta olur. Acilen temin et bu elzem malzemedir. Anasayfa> aydınlatma bölümü> öne çıkan konularda bilgi mevcut. Uvb ampulün acelesi yok. 7-8 cm kabuk boyu sonrası alırsın.

O beyazlık net değil. Kireç yada mantar olabilir. Yüzeyde değil ise plaka altına işlemiştir. Plaka atılmadan çıkmaz.

Yavruların arka plakaları ön kısma göre yumuşak olur. Ön üst kısım arka plakalar gibi esnek ve incelme yok ise kalsiyum eksikliği yoktur. Yavru hayvanlarda kabuk esnek yapıda olmalıdır bu düşme gibi darbeleri absorbe etmesini sağlarken, iç organların büyürken basınç altında kalmasını önler.

Hayvanlar için sera raffy P ve sera raffy I gammarus ya da herhangi bir markanın gammarusunu al.

6 cm kabuk boyuna kadar bunlar gerekli ihtiyacını karşılar.

Su 28 derece kuru alan 32 derece olacak.

Altbağadaki pembelik kılcal damarların hareketliliğinden üşüme kaynaklı değil. Büyüyen hayvanda kan deveranı artır. Soğuk alan hayvanda pembe renk griye çalar.

Altbağanın alt kısımlarındaki plakalarda soyulma var mı?

Başka hastalık dediğin ne var? Halsizlik, iştahsızlık, yalpalama, kuru alanda fazla kalma, suda eğik durma, sesli nefes alma, cikleme veya nefeste zorlanma var mı?

Acil yardım istiyorum !!

Isıtıcı lambayı almaya çalışacağım hemen. Soyulma yok. O beyazlık çıkmıyor üstündeki.
Birkaç gün suyun üstündeydi ama dün akşam dipteydi onu kuru alana koydum boğulmasın diye gözleri kapandı ama şiş değil aşırı hareketsiz veterinere götürdüm ama bilgisi olmadığını söyledi..
Suyu 32 dereceye sabitledim ısıtıcı lambayı alana kadar. Akvaryumun kapağını yarım olarak kapattım şu an ne yapmam lazım lütfen söyleyin

Yem olarak zaten jbl gammarus u kullanıyorum

Bunlar nefes tutabilir balık gibi yüzerler onun için boğulacak diye endişe etme. Tersine ısıtma lambası yok kuru alanda üşütme riski daha fazla. Bu boydakiler akciğer enfeksiyonuna yakalanırsa kurtulamaz.

Su 28 derece olacak 32 değil. Su ne kadar sıcak olursa dış ortam o kadar soğuk gelir. Lamba yok iken suda kalması daha iyi. Suda tutunacağı bir tünek olsun. Gövde su içinde durduğu sürece üşümez.

Dediğim yemleri de temin et.

Hayvanı soğuk kuru alana koyunca enerjisini korumak için metabolizmasını yavaşlatmış.

Acil yardım istiyorum !!

Bu da diğer kaplumbağam onun da sadece üst kabuğunun kuyruk kısmında yumuşaklığı var bir de o beyaz leke kireç mi mantar mı bilmiyorum bunda da var. Daha önce gözleri şişmişti gentagut ve terramycın ile tedavi etmiştim şu an gayet iyi hareketli iştahlı ona nasıl bakmalıyım ?

mailto:/20190224/7c68c9d8565554a6f5fdfee215a405fd.jpgmailto:/20190224/ecf16dc1068d37f83b6acfa16c651064.jpg

Bu hayvanın kabuğu gayet güzel. O beyazlık plaka altındaysa plaka atılana kadar çıkmaz. Yalnız ısıtma lambası altında durduğunda mantar ise kuruyup üremesini önler. Aynı şekilde yosunda oluşmaz.

Bu beyazlık kireç ise suya girdiğinde kaybolur, mantarsa beyazlık aynen kalır.

Göz ve kulak enfeksiyonunun sebebi kirdir. Suyu her daim temiz olmalı, salınım yada kir tutabilecek herşeyi çıkarmalısın.

7 cm kabuk boyuna kadar titiz bak. O vakit yağ bağlamaya başlar. Evvelinde bütün enerji hareket ve büyümeye gittiği için bünye üşümeye karşı zayıftır. Akciğer enfeksiyonuna yakalanırlarsa tedavisi uzun sürer. 2 safhaya geçmişse sonuç ölümdür.

Sudaki mikrobiyel etkilerin önüne geçmek için mavi metilen kullanırız. Deep fix dezopur, contra-ichthyo yada bio-ichthyo dan biri olur. Akvaryumda kaç litre su var?

Çok teşekkür ederim

5 litre

Su oranı çok az. Suyu en azından 10 litreye çıkar. Buna ısıtıcı da sığmaz filtre de. Minyatür filtre kullanıyorsun sanırım o fazla işlevli olmaz. Cam ise çalışırken hava teması camı patlatır. Eğer imkan varsa 20 litreyede çıkarabilirsin. Az su çabuk kirlenir.

Metileni haftada bir, bir damla damlat. Çok damlatırsan biraz su alıp yeni su ekleyerek inceltirsin. Su açık mavi olacak kadar. Fazlası alkol içerikli olduğu için hayvanları sarhoş eder.

Mantar mı bu ? Ne yapmam lazım ? İki tane beyaz nokta var olduğu yer kuyruk kısmı da yumuşak

mailto:/20190321/a0da088653032c946d4b15fef38301de.jpg
mailto:/20190321/7ef698d5929b78dcedbbb5f88fce9543.jpg

Suya girince kayboluyor mu? Kaybolmuyor ise mantardır. O halde ıslakken o bölgeye sofra tuzu döküp parmağını da ıslatıp fazla bastırmadan ovalayıp tuzu erit. Bu plaka altında sanırım erimiş tuz içine işleyip mantarı öldürür.

Bu boydaki hayvanların arka kabukları yumuşak olur. O konuda sıkıntı yok. Onun için diş fırçası kullanmıyoruz. Parmak ucu yeterli.

Isıtma lambası var değil mi? Lamba altında durduğunda kabuk kurur ve bu tip oluşumlar yaşayacak ortam bulamaz. Isı 32 derece olacak.

Çok teşekkür ederim.
Isıtma lambası maalesef henüz alamadım. Öneriniz var mı ?

Kıskaçlı lamba tercih ediyoruz akvaryum camına tutturup kuru alana mesafesi ısı değeri 32 olacak şekilde ayarlıyoruz. Su ise 28 olacak şekilde ısıtıcıyı ayarlıyoruz. Anasayfa>aydınlatma>öne çıkan konularda bilgi mevcut. Kuru alan, su ısıtıcı ve ısıtma lambası öncelikli elzem malzemelerdir. Ama akvaryumu büyütmen lazım.

Hem kireçlenme hem de mantar var gibi. Suya girince kayboluyor o çizgiler ama beyaz benekler duruyor. Dediğiniz gibi yaptım kabuğu böyle şu an.

mailto:/20190324/92a1d7d07ae86721f3fe9c8a995bb997.jpgmailto:/20190324/3ecce909eb6747fd7a707ae470da0c27.jpgmailto:/20190324/8e07c35824974d95090b17f1d7b352ed.jpg

O iki noktaya dediğim şekilde tuz uygulamasını haftada iki defa yap. Yalnız hayvan üşümemeli. Plaka altında olduğu için büyüyüp plakayı atana kadar çıkmayacak. Hava soğuk ise yapma. Akvaryumu temizle. Ellerini iyice yıka. Metilen mavisinden haftada iki defa birer damla damlat. Bu sudaki mantar oluşumunu öldürür. Lamba ile kurutma yoluna gitmek lazım. Sen en iyisi hayvanı çıkarma üşütür akciğer enfeksiyonu olursa ölür. Suya damlattığın metilen ile lamba yeterli. Yalnız dikkat et fazla damlatma. Fazla gelirse biraz sudan alıp temiz su eklersin. Su akvaryumdaki ile emsal sıcaklıkta olacak.

mailto:/20190701/47e34c90b90b57461cc02a7fc2803931.jpg
mailto:/20190701/5d24a4bae46bbd46e29dab6a16d81ad1.jpg
mailto:/20190701/c805369391cf93e3f94dbdc505d2c4e0.jpg

Bunlar nedir ? Mantar ise tuz uygulamasını yapıyorum haftada 2 kere. Mavi metilen damlasını da (Contra Ichthyo) kullanıyorum.

mailto:/20190701/17408457c1fa37e5d6e8c6a85d5c4036.jpg

Altbağadaki kireç. Ya arıtma su kullan yada içme suyu ile şebeke suyunu harmanla.

Plakalar atılmaya dönmüş. Bulunduğun yerde hava ısındıysa eczaneden devit al. Hayvanı çıkarıp peçete ile kurula. Bir iki damla devit damlatıp parmağınla yedirerek yayıp 10 dakika kadar kuru yerde beklet emsin. Kalanı peçete ile silip akvaryuma alırsın. Devit plakaları yumuşatır, ısıtıcı lamba gerdirip açılmasını hızlandırır. Bunu da haftada iki defa yap.

Geri