Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

alt kabukta beyazlıklar

left4OU

Bronz 5 Üye
merhaba arkadaşlar ben can bu siteye kaplumbağamın alt kabuğundaki beyazlıklar için girdim bu beyazlıklardan önce oralarda kahverengi lekeler vardı peki bu beyazlıklar mantarmı buyüme belirtisimi ? foto koyamıyorum pardon :(

Cvp: merhabalarr

O beyazlıklar ipliksi bir dokuya mı sahip? Koku var mı? Yada beyazlıktan kastınız desenlerin solması şeklinde mi

Cvp: alt kabukta beyazlıklar

beyazlıklar rengin solması ipliksi yapılar değil

Bir sıkıntı yok kaplumbağanız büyüyor işte :)

bişey daha soracağım diğer kaplumbağımın kabuğunda beyaz soyulmalar var

Kabuk rengi solması şeklindeyse kabuk değişimine hazırlanıyor ve büyüyor. Böyle ise sorun yok. Vitamin ve kalsiyumu eksik etmeyin derim.

renkte solma fark etmedim ama kabukta beyaz soyulmalar var

Alt kabuk şeffaf renkte soyularak değişimi tamamlar. Üst kabukta beyazlaşan sırt bölgesi dikkat çeker. Bunlar değilse resim eklemenizi öneririm.

üst kabukta sırt bölgesi beyaz evet.

ama soyulmada var

Eski kabukları attığını düşünüyorum. Siz hiç müdahale etmeyin. Düşen kendi kendine düşer, düşeneyen kalır. Yapacak bir şey yok.

Büyüyor işte kaplumbağanız o sırttaki beyaz çizgiye ergenlik çizgiside deniliyor. Bi süre sonra geçer emre beyin dediği gibi kalsiyum ve b vitamini ile desteklerseniz süreç daha sağlıklı ilerler

kaplumbağamın kabuğunun sırtındaki beyazlık artıyor :w00t: ve kabuk rengi sararmaya başlıyor :ff: olsun yaaa heralde büyüyor :haha:

Ölü deri gibi düşünün. Canlılığını yitiriyor. Alttan yeni ve sağlıklı kabuk gelecek.

mantar derken nasıl ipliksi yapılar foto verirmisiniz ?

Can Bey türkçemize özen gösterelim ve soru işaretlerini 1 tane koymanız yeterli türkçemizin sadeliğini koruyalım kaplumbağanızın sağlıklı olmasını temenni ederim

Kabukta oluşan yumuşak ,kokulu ve pamuksu olan dokular mantarlıdır, ayrıca derisinde de oluşabilir bu tarz bi doku. Görsellere kaplumbağa mantar yazarsanız bi kaç mantarlı doku resmi görebilirsiniz. Ayrıca forumumuzda hastalık&sağlık bölümünde birçok bilgi var bu konuyla ilgili biraz araştırma yaparsanız bu konu hakkında aydınlanabileceğinizi düşünüyorum, iyi forumlar.

Benimkinin de kabuk plakaları iyice açıldı yeşil kısımlar azaldı ama kabuk değişimi hala gerçekleşmedi. Ama bu dönemde yanlamasına hafiften büyüdü. Kabuğa devit3 yapıyım mı?

Üzerinde ki kabukları atamadıysa haftada bir kullanın, uvb lambanız varsa lambanın açık kalma süresini bi kaç saat daha uzatabilirsiniz

Uvb floresan seklinde var da kullanamıyorum , hastalık yeni atlattık devit 3 verdim yemine bir kac defa. Kaç damla damlatıyım arkadaşlar kaç IU olmalı d vitamini? Kabuğuna sürüp 30 dk da güneşlendiriyim ışıkta

Haftada bir kez ağızdan devit 3 verilebilir. Yemin birini devit 3 ile bulayıp direk ağzına vermek en doğru yöntem. Gün aşırı kabuğa sürebilirsin Mert. Ancak sürmeden önce kabuğu kurula. Sadece kabuğa sür ve kuru bir kapta lamba altında 15 dk beklet. Sonra tekrar kurulayarak suya bırakırsın.

Geri