Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam büyümüyor

Soner çiçek

Yeni Üye
1 kasımda aldığım yavru su kaplumbağamın kabuk boyu 4-4.5 cm civarındaydı şu an ölçüm yaptığımda ise 4.70 civarı çıkıyor. Kabuğundaki plakalar ilk aldığım günkü gibi dümdüz değil çok hafif kalkık duruyor. Forumda yazılanlara göre 8cm kabuk boyuna kadar uvb ihtiyacımız olmadığını öğrendim o yüzden sadece ısıtıcı lamba kullandım. Vitamini eksik etmedim ve sera raffy ı ile besledim öneri üzerine sera raffy p aldım. Büyümemesinin bir sebebi var mı acaba anlayamıyorum bir şeyleri yanlış mı yapıyorum bilmiyorum. Akvaryumu rahatça yüzebileceği boyda kuru alanı filtresi su ısıtıcısı ve ısıtıcı lambası var. Önerinizi bekliyorum teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• 415AEE4D-9E5A-4354-AD4A-BFF87B34D02B.jpeg
    415AEE4D-9E5A-4354-AD4A-BFF87B34D02B.jpeg
    428.5 KB · Görüntüleme: 33
Ayrıca uvb lamba olarak exo terra 5.0 almam gerektiğini biliyorum ama hiçbir yerde bulamıyorum bir öneriniz var mı

Şu an uvb ampule gerek yok. Kaliteli olarak exo terra uygun. Ama fiyat yüksek olduğu için kimse almıyor, parayı oraya bağlamak istemiyorlar. Anlaşılan ellerindeki stokları bitmiş. Atakan petshopa baktınız mı?

Namiba en uzun ömürlüsü ama Türkiye'ye gelmiyor artık. Sylvania markada iyidir. Bununda sadece çubuk florasanları geliyor diye biliyorum ama bunlarda olmaz. Yine de bakın.

Çin malları ise yurtdışı sitelerde satılıyor. Onunda ne olduğu belli değil.

Hayvanda kabuk boyu uzamamasının sebepleri şunlar;
1. Gensel eğer sebep bu ise yapacak birşey yoktur ama hayvan uzamış.
2. Sistem gereklilikleri uygun değilse hayvan sağlıklı biçimde gelişemez.
3. İhtiyacı olan uygun gıdaları yemiyorsa.
4. Hayvan hastaysa boy uzaması durur.

Akvaryumun genel resmini çekip atabilir misiniz?

Kullandığınız vitamin ne marka?

Hayvanın yüzmesi nasıl? Gelişim için bol şekilde yüzmeli. Suda yamuk durma nefes alma da zorluk ve halsizlik halleri var mı?

Isı değerleri uygun mu? Su 28 kuru alan ilk yarım saatlik ölçümde 32 derece olacak şekilde ayarlıyoruz. Derece ile ölçtünüz mü?

Suyun ve kuru alanın sıcaklığı doğru durmakta. Vitamin olarak devit 3 kullanıyorum. Kaplumbağa genel olarak hareketli yemek görünce çıldırıyor nerdeyse güneşlenmesi de iyi durumda. Yüzerken yan yatmıyor yani görünürde hiç sıkıntı yok halsizlik durumu da söz konusu değil. Sadece şu ana kadar sera raffy ı ile besledim raffy p sipariş ettim günlük kafa boyutu kadar iki öğün veriyorum
E168A37A-721A-4698-9DBE-F3ECBA182852.jpeg

Ekli dosyalar

• 8E9B4FF9-7014-452C-BE03-2FCE68BAF158.jpeg
    8E9B4FF9-7014-452C-BE03-2FCE68BAF158.jpeg
    1.3 MB · Görüntüleme: 17
Deviti bırakın, devit gereksiz yere kullanılmaz fazlası zararlıdır. Yavru hayvanlarda kabuk esnek olmalıdır. Bu dönem kemik erimesi söz konusu değilse kullanmayız. Deep fix reptivit alın. Haftada iki kez bir damla stick yeme damlatıp ilk yem olarak verirsiniz.

Raffy P'yi sabahları gammarusu akşamları verirsiniz.

Ayda normal büyüme 6 cm kabuk boyu itibariyle 0.5 ila 1 cm'dir. Yavrularda 0.5 cm altında büyüme görülür.

Tamamdır dediğiniz gibi yapacağım. Boyu şu an itibariyle normal mi yani bana pek normal gelmiyor aldıgımdan beri hiç büyümedi neredeyse

Boyuna aldığınızda 4-4.5 cm demişsiniz. 4,5 cm'den küçüktüyse büyüme uygun sınırlarda. Sadece gammarus ile bir süre beslemişsiniz bir süre beslenme gereksinimleri bu süreçte tam sağlanmamış.

D vitamini fazla alındığında kabuğu sertleştirip büyüme noktasında kısıtlar.

Sistem uygun nitelikte, raffy P ile birlikte reptiviti de verince hayvan toparlar.

Hastalanmayıp büyüme potasına girince boyu daha hızlı uzar.

Reptiviti ilk ay haftada iki defa bir damla yapın sonrasında haftada bir 1 damla.

Raffy P sabahları gammarus akşamları olsun.

Her öğünde raff ı kutusunun içindeki ortalama boydaki gammaruslardan 2-3 tane veriyordum. Bu doğru mu acaba değilse kaç tane vermeliyim

Her öğünde raff ı kutusunun içindeki ortalama boydaki gammaruslardan 2-3 tane veriyordum. Bu doğru mu acaba değilse kaç tane vermeliyim
Sayı olayını ben bi türlü çözemedim ama şöyle düşünmek mantıklı bı çay kaşığı kadar kafası varsa kaplumbağanızın avcunuza çay kaşığı kadar mama ekleyip verin, bence 2 3 tane gerçekten çok az ben çok ufakken bile en az 8-10 tane vermisimdir

Her ay 1 cm uzuyor en az bizim Çıtır şuan 9 cm oldu nerdeyse aç bırakmaktan korkuyorum veriyorum bol bol obeziteye de dikkat etmek şartıyla tabi her gelip geçtikçe değil ama karnı doyuyodur

Her ay 1 cm uzuyor en az bizim Çıtır şuan 9 cm oldu nerdeyse aç bırakmaktan korkuyorum veriyorum bol bol obeziteye de dikkat etmek şartıyla tabi her gelip geçtikçe değil ama karnı doyuyodur
Anladım teşekkürler ben hata yapmışım 4 aydır çok üzüldüm. Sizin tekniğinizi deneyeceğim.
Ayrıca Cem bey ve size sorum olacak raffy p sipariş etmiştim ve geldi sabahları 4.5-5 cm kabul boyu olan kaplumbağama kaç tane raffy p vermem gerekiyor ayrıca akşam kaç tame gammarus vermem gerekiyor. Ben forumda araştırdım ancak bir türlü bulamadım özel olarak sormak istedim. Kaplumbağam için geç olmadan doğru bir diyet uygulamak istiyorum

Boyunu ölçüp netleştirin. 5 cm ve altı için sabah 2 raffy P akşam gammarus 5 tane olsun.

Geri