Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

aniden öldü

muhammedkafadar

Yeni Üye
herkese merhaba, siteye bugün üye oldum, bir ay kadar önce iki su kaplumbağası almıştım, akvaryum, kuru alan, ısıtıcı ve hava motoru vardı. hızla geliştiler, gayet hareketlilerdi ve herhangi bir hastalık belirtisi yoktu. yemlerini düzenli olarak veriyordum. dün bir tanesi aniden öldü, bugün de diğer saatlerdir hareketsiz, herhangi bir hastalık belirtisi yok, acaba neden olmuş olabilir?

Cvp: aniden öldü

Başınız sağ olsun.
Yemlerden açık kalıp bozulan yada tarihi gecen var mı? Sadece biri olsa genetik doğuştan bir olumsuzluk vardı belki diyeceğim ama diğeride aynı duruma geçiyorsa bir sebep var demektir.
Su ısısı ve kuru alan ısısı uygun değerlerde mi? Verdiğiniz yemler neler?
Bence bir veterinere götürün.
Akvaryum suyunu değiştirmenizi öneririm.

Başınız saolsun :( insallah öbür kaplmbağan sağlıklı ve uzun yasar :)

Kuru alana fazla çıkıyormuydu ? Öldükten sonra kaplumbağa şişmişmiydi ?

Basiniz sagolsun :( cok üzülüyor insan oda can tasiyor umarim diyeri uzun ömürlü olur sizinle kalir

Ben suda elektirik kaçağı olmasından şüphelendim, belirtiler onu gösteriyor. Özellikle kalitesiz iç filtreler ve ısıtıcılar suya zaman zaman elektirik akımı kaçırabilir. Genelde ani ölümlerin sebebi budur. Şüphelendiğiniz donanımları akvaryumdan çıkartın. Diğer kaplumbağa elektirik akımına maruz kaldığı için yaralanmış, korkmuş ve strese girmiş olabilir Böyle travmalar geçirdikleri zaman kabuğuna çekilip hareketsiz dururlar.

akvaryum ekipmanlarında elektirik kaçağı olup olmadığını tespit etmek zordur Ampermetre ile sudaki elektirik akımını ölçmek doğru sonuç vermeyebilir çünkü arızalı ekipmanın suya hangi zamanlar elektirik kaçrıdığını bilemeyiz. O yüzden her zaman kaliteli ve güvenilir markalar tercih edilmeli eğer mümkünse donanımlarınızı değiştirin

Stes girms yada uzulmus olamazmi? Digeri eceliyle ölmus bu kalanda uzulemezmi?

Yavru kaplumbağalar eceliyle ölmez Reslerin ömrü ortalama 30 sene. Yavru kaplumbağa aniden ölüyorsa mutlaka bir etken vardır

Başınız sağalsun.Öncelikle akvaryumu iyice temizleyin.Daha sonrada diğer yavrucuğu veterinere götürün.:59:

yemler taze, petshoplarda satılan kutulu, balık içerikli yemlerden.

elektrik kaçağından bende şüphelendim ama daha önce kullandığım ekipmanlar, böyle bi' sıkıntı yaşamamıştım, böyle bir belirti de yok şuan.

ölen kaplumbağa darbe vb. ye maruz kalmadı, korunaklı bir akvaryumdaydı.

diğeri şimdi biraz daha iyi gibi.

Yem tazeyse ondan deildir :) elektrik kacağına dikkat et , öbür kapluş iyiyse sevindim tekrar basın saolsun...

Olmadı birde veterinere danışın. Bizim aklımıza gelmeyen bir durum yada kontrol ettiğinde farklı bir görüntüye dikkat edip tespit yapabilir.

Geri