Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Atman BT-100 Termal Quartz Camlı Akvaryum Isıtıcısı 100 Watt

dermet

Taç 5 Üye
Geçtiğimiz günlerde internetten Atman BT-100 Termal Quartz Camlı Akvaryum Isıtıcısı 100 Watt aldım. Bugün elime ulaştı. Kullanma kılavuzunda dikey ya da yatay şekilde kullanabileceğimiz yazıyordu. Ben de akvaryumda daha geniş bölgeyi etkilemesi için yatay konumda yerleştirdim. Ancak sıcaklık ayarlanan derecede olmasına rağmen uzun süre ışığı sönmedi. Ben de aldığım siteden ürünün özelliklerine baktım. Plastik kısmının suyun içinde olmaması gerektiği yazıyordu. Isıtıcıyı dikey konuma getirdim ve ışık söndü. Şu an problem yok gibi görünüyor.

Kullanma kılavuzunda böyle bir bilgi yok. Belki alacak olan arkadaşlar vardır diye buraya yazmak istedim. Mutlaka dikey yerleştirilmesi gerekiyor.

Cvp: Atman BT-100 Termal Quartz Camlı Akvaryum Isıtıcısı 100 Watt

Bu sorun şeyden de kaynaklanıyor olabilir. Isıtıcıların rezisatansları yani ne zaman açılıp ne zaman kapanacağını etkileyen mekanizma dik konulduğunda en doğru şekilde çalışıyor. Yatay konulduğunda da çalışıyor fakat doğru sonuçlar olmayabiliyor. Özellikle markadan markaya çok değişiyor. Ancak en ideali akvaryuma sığdığı sürece her zaman dik kullanmak.

Durum şu ki ben dikey olarak ayarladığım zaman elle müdahale ettim sıcaklık ayarına. Böylece durmuştu. Şimdi ise 28 derecede hiç durmuyor ama elle müdahale ettiğimde 30 derecede bile yanmıyor. Ben hiçbir şey anlamadım bu işten.

Dereceyle kontrol ettiğiniz zaman aşırı bir ısıtma mevcut mu?

Derecede fark olmuyor ama durması gerekmez mi? Taktığım süre boyunca kendiliğinden hiç sönmedi ışık. Ben elle müdahale edince sönüyor sadece.

Gerçekten ilginç nedenini anlayaadım ben de :/

Sabaha kadar deneyeceğim. Problem devam ederse aldığım internet sitesi ile görüşeceğim. Zaten kullanma kılavuzu ile internet sitesindeki açıklama arasındaki fark tamamen saçmalık. Biri tamamen suyun içine yerlşetirin diyor diğeri ise plastik kısım kesinlikle dışarıda kalacak diyor. Bundan 3 sene önce balıklarım için aldığım markası bile bilinmeyen ısıtıcım bundan daha akıllıydı. En azından durması gerektiği yeri biliyordu.

Saatte 1 otomatik olarak kapanmaya başladı ama 10 dakika kapanıyor 50 dakika çalışıyor bu normal mi?

Pek değil. Normalde su doğru sıcaklıkta ise 3-5 dakika çalışıp 20-30 dakika çalışmaması lazım. Bir elektrikçi veya bu tarz malzemeleri satan bir akvaryumcuya danışsanız yarın?

Evet bir görüşeyim ben. Doğru düzgün akvaryumcu yok burda olanlar da anlamazlar ama elektrikçiye sorayım. Galiba yatay koyduğum için problem oldu. Sabaha kadar biraz daha çalışsın bakalım. Sanki daha sık sönmeye başladı.

ısıtıcıya biraz zaman tanıyın.düzen oturdukça ışığı sık sönmeye başlayacaktır

Satın aldığım firmaya 2 kere mail attım. Telefon numaralarına da 118'li hatlardan ulaştım. Ancak telefonlarına bakan yok. Mailime cevap yok. Ne zaman dönecekler cevap bakalım?

Firmadan aradılar ve detaylı bilgi verdiler. Önemli olanın 28 derecede sabit kalması olduğunu söylediler. Markadan markaya da çalışma süresinin değiştiğini söylediler. Ayrıca firmalar ne kadar yatay kullanabilirsiniz dese de dikey kullanmamız gerektiğini ve su geçirebileceğini söylediler. Şu an 28 derecede sabit sıcaklık ve daha önce de dediğim gibi saatte bir ya da 2 defa kapanıyor. Elektrik faturasını çok etkilemediği sürece sıkıntı yok :)

eğer sık kapanmıyorsa elektrik faturasında sorun olacağını düşünüyorum.eğer iç filtreniz varsa ısıtıcıyı onun yanına takın böylece ısı akvaryuma dağılır

genç kaplumbağa' Alıntı:
eğer sık kapanmıyorsa elektrik faturasında sorun olacağını düşünüyorum.eğer iç filtreniz varsa ısıtıcıyı onun yanına takın böylece ısı akvaryuma dağılır

Isıtıcıyı o şekilde yerleştirdim. Firmadan arayan ilgili de elektrik faturasını etkilemez dedi. Yardımınız için teşekkürler.

Geri