Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Aydınlatma konusunda yardım

TsigalkoS

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar. 1 metrelik bombeli bir akvaryumum var. 2 adet kaplumbağam var3-4 yaşlarındalar. Kuru alan ile akvaryumun üst kısmı arasında 20 santimlik bir boşluk var. Konuyu açmadan lambalar konusundaki tüm tavsiyelerinize baktım ancak ne yazıkki anlayamadım. Sorularım şunlar;
1-) Kuru alanı ısıtmak için hangi lambayı almalıyım? Aldığım lambayı neye takmalıyım? Nerede ve nasıl konumlandırmalıyım? Bu konuda aşırı tecrübesizim. Ürünlerin linkini atarak bunu buna tak şuraya koy şeklinde anlatırsanız çok sevinirim.
2-) Akvaryumu sürekli aydınlatacak, suyun içerisine takacağım bir lamba var mı?

şimdiden teşekkür ederim. dediğim gibi ışıklandırma konusunda çok tecrübesizim. duy, lamba vs çok kafam karışıyor. onları linki ile birlikte atarsanız çok iyi olur.

Isıtma lambasını 07:00-19:00 arası 12 saat yakarız. Akabinde 6 wattlık mavi dalgıç florasanı 2 saat yakar 21:00 de söndürüp uyumaya bırakırız. Eğer o saatte ortalık aydınlık oluyorsa bunu almaya gerek yok.

Gece ise loş bir ortam gerekiyor zifiri karanlık olmayacak. Gece hayvan uyanıp hareket ederse çevresini görmeli ve gözü dalaşmamalı bir şeye. Sokak lambası ışığı sokaktan vuruyorsa o olur veya sensörlü prize takılan gece lambası da işini görür.

Isıtma lambası olarak kıskaçlı lamba alacaksın. Bunu cama tutturup kuru alana yönlendireceksin veya deveboynu lamba alıp akvaryum dışına koyup yönlendirirsin. Kısa kalırsa altına kitap vb. koyup yükseltirsin.

Bu lambadan bulabilirsen al. Max 60 W kaldıranını al. Genelde 40 W olanı satılıyor piyasada.

Bu lambaya zamanlayıcı da al. Kendi kendine açılır kapanır.

Burada da diğer lamba modelleri var. Konumlaması ile birlikte.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Geri