Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Aylık elektrik tüketimini minumuma düşürmek için tavsiyeleriniz nelerdir?

octo73

Bronz 5 Üye
Malum elektirik faturaları el yakıyor....Dış filtre, ısıtıcı, ısıtıcı ve uvb lamba...Bunlardan watt düşük olursa daha az enerji tüketimi olacağı malum....

Nacizane tavsiyeleriniz nelerdir? Minumum enerji tüketimi için kaç watt kullanmalı ne marka kullanmalı? 

Ayrıca aylık kaç tl elektrik masrafı oluyor genelde?

Bu akvaryum işindeki sıkıntımız. Zamanlayıcılarda dahil her ekipman elektrik yakıyor. Isıtıcıda 40 watta düşülebilir. Gece lambası sokaktan ışık geliyorsa kullanılmayabilinir, dalgıç florasan kullanılmadan hayvanlar erken yatırılabilinir, uv lamba hayvanların genelde yoğunlukla çıktığı saat aralığında 2 saate indirilebilinir.

Kullanılmayan lambalarda zamanlayıcılarda çıkarılacak. Diğerleri daimi çalışmalı.

Kışın elektrik yakma biraz daha fazla oluyor. Yazın ısıtıcı sıcaklardan dolayı devreye girmediği için yakım az oluyor.

Ben aylık ortalama 80-90 arası masraf yapıyorum.

Cvp: RE: Aylık elektrik tüketimini minumuma düşürmek için tavsiyeleriniz nelerdir?

cem' Alıntı:
Bu akvaryum işindeki sıkıntımız. Zamanlayıcılarda dahil her ekipman elektrik yakıyor. Isıtıcıda 40 watta düşülebilir. Gece lambası sokaktan ışık geliyorsa kullanılmayabilinir, dalgıç florasan kullanılmadan hayvanlar erken yatırılabilinir, uv lamba hayvanların genelde yoğunlukla çıktığı saat aralığında 2 saate indirilebilinir.

Kullanılmayan lambalarda zamanlayıcılarda çıkarılacak. Diğerleri daimi çalışmalı.

Kışın elektrik yakma biraz daha fazla oluyor. Yazın ısıtıcı sıcaklardan dolayı devreye girmediği için yakım az oluyor.

Ben aylık ortalama 80-90 arası masraf yapıyorum.

Bayağı çok...Kullandığınız elektrikli malzemeler nelerdir?

İç ve dış filtre, ısıtıcı, 4 zamanlayıcı, ısıtma lambaları gece ve gündüz, dalgıç florasan, uv ampul. Bir ara gündüz ısıtma iki tane idi. Basıp kaçtığı için teke düşürdüm.

Konuyu en faydalı tartışmalara alıyorum.

Cvp: Aylık elektrik tüketimini minumuma düşürmek için tavsiyeleriniz nelerdir?

Elektrik fiyat hesabı yapmayı tam bilmiyorum, yanlışım varsa düzeltin ancak kabaca:

Dış filre 20W x 24saat = 480W
İç filtre 15W x 24saat = 360W
Isıtma lambası 40W x 10saat = 400W
Uvb lamba 13W x 2 saat = 26W
Isıtıcı (ortalama) = 500W 

Günlük toplam 1766Watt yani 1,76Kilowatt 

1,76Kilowatt x 365 gün = 642,4Kilowatt

642,4Kilowatt / 12 ay =53,5Kilowatt (aylık)

Elektrik birim fiyatları her yerde eşit olmuyor ancak ortalama 1Kilowatt=0,45TL (vergiler dahil) kabul etsek

53,5Kilowatt x 0,45TL = 24,07TL gibi bir aylık fiyat çıkıyor.

Güzel ülkemizde faturaya yansıtılan ek tutarlar'dan ve ısıtıcı hesabımdan tam emin değilim. Bana da en iyi senaryoda bile aylık 35-40TL arası tüketim var gibi geliyor.

Isıtıcı Hesabı:
Isıtıcı 200W x 24saat = 4800W ancak 24saat aralıksız olarak çalışmıyor. Termostat ile belli sıcaklığın altına düştüğünde çalışıyor. Bu durumda da günlük kaç watt tüketeceğini hesaplamak zorlaşıyor. Ben en İzmir/Karşıyaka'da kaloriferli ve yalıtımlı evdeyim ve akvaryum kalorifer yanında. Göz kararı diyorum ki ısıtıcı en soğuk günde dış filtreden %50 daha fazla tüketir, hiç tüketmeze kadar düşebilir.
Tekrar ediyorum bu tamamen tahmin, bilgi sahibi olduğum bir konu değil, lütfen bilgi sahibi olan arkadaşlar hatam varsa düzeltsinler.

Ekipmanların sayısı, gücü ve ısı anlamında akvaryum dışı ortam sıcaklığı tüketim konusunda değişkenliğin nedeni.

Geri