Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

aynı saatte akvaryumundan çıkmaya çalışıyor

dobemolkerim

Yeni Üye
merhaba,su kaplumbağam 2,5 yaşında iki üç hafta önce sahiplendim. 3 gündür her sabah 8:30’da tıkır tıkır sese uyanıyorum akvaryumdan çıkmak için çabalıyor terasına çıkıp. sonra ben ayağa kalktığımda vazgeçip suyuna geri dönüyor. 9:30’a dek sürdürüyor bunu

Foruma hoş geldin.
Hayvanın kabuk boyu kaç cm?
Hayvan dişi mi?
Kuru alanda ısıtma lambası var mı?
Kuru alan cam yüksekliği kaç cm?

Hayvan boyuna göre büyük olabilir. Bu durumda yumurtlama ihtimali olabilir. Yumurtlama dönemi uygun yer bulmak için bu tip kaçma eğilimi gösterirler. Çiftleşmese de belli dönemlerde boş yumurta atarlar.

Diğer taraftan yükseklik az hayvan bunu farkedip kaçma girişiminde bulunuyor olabilir.
Akvaryum hacminin hayvanın boyuna göre ufak olması da bunalıp dışarı çıkmak istemesine etkendir.
Pencereden güneşi gördüğünde de ona doğru su içinden yada dışından gitme eğilimleri olur.

Kuru alanda ayağa dikilip cama tutunur, barfiks çeker gibi kendini kaldırıp çene altını cam üstüne yerleştirir, kuvvet alarak kendini çekip dışarı atar. Yükselti minimum değerde ayağa dikildiğinde cam üstüne tutunamayacağı yükseklikte olmalı.

Alanı çevreleyen kısımda, camı mukavva kartonu uygun şekilde kesip büyük paket bandı yada gri bantla dış yüzeyinden bantlayarak yükseltebilirsin. 25 cm kadar yükselt. Böylece kaçma ihtimali olmayacağını anlayacaktır. Hayvan kaçma tekniğini öğrenemediği için kaçamamış. Öğrenirse sürekli kaçar.

Lamba ısısı uygun değil mi? Dereceyle ilk yarım saatlik ölçümde 32 derece olacak.

Son düzenleme:
lambayı 40 wattluk aldım yeterli olacağı söylendi sıkça çıkıp güneşleniyor da,bu dediğim saatler arasında sürekli çıkmak istiyor

Merhaba,

Benim kaplumbağamda o boylarda kaçmaya çalışıyordu. Sürekli kuru alan camına tırmanıyordu ve su içerisinde de iç filtreye tırmanarak kaçmaya çalışıyordu. En sonunda bunu başardı ve kuru alandan kaçarak 1m yere düştü. Benim kaplumbağama bir şey olmadı ama bu yükseklikten kaplumbağaların düşmesi sakıncalıdır. O yüzden Cem Bey'in dediği gibi mukavva ile yükseltin kuru alan camını.

Kaplumbağam Kaçmaya Çalışıyor | Türkiye nin İlk ve Tek Su Kaplumbağası Bilgi Paylaşım Platformu (sukaplumbagasi.com)

Kuru alan lambasının ısısını ölçmeniz gerek. Fazlaysa derisini yakabilir. Lambayı açmadan önce kibrit kutusu benzeri bir şeyin üzerine derece koyun ve lambayı açıp 30 dakika sonra dereceyi alın. Eğer 32 derece gösteriyorsa uygundur daha fazlasını gösteriyorsa mesafesini yükseltirsiniz.

Kuru alan lambasının ısısını ölçmeniz gerek. Fazlaysa derisini yakabilir. Lambayı açmadan önce kibrit kutusu benzeri bir şeyin üzerine derece koyun ve lambayı açıp 30 dakika sonra dereceyi alın. Eğer 32 derece gösteriyorsa uygundur daha fazlasını gösteriyorsa mesafesini yükseltirsiniz.
tamamdır çok teşekkür ederim

merhaba,su kaplumbağam 2,5 yaşında iki üç hafta önce sahiplendim. 3 gündür her sabah 8:30’da tıkır tıkır sese uyanıyorum akvaryumdan çıkmak için çabalıyor terasına çıkıp. sonra ben ayağa kalktığımda vazgeçip suyuna geri dönüyor. 9:30’a dek sürdürüyor bunu
Aciktigini belli etmek ve gelmeniz icin olamaz mi? Sizi gorunce de, suda yiyebildigi icin atliyordur? Genelde ayni saatlerde ayni hareketleri yapma egiliminde benimkiler de.

Geri