Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Bakım Sorunu

by_stenley

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar Miko isimli dünya tatlısı bir kırmızı yanaklıya sahibiz eşimle birlikte. İlk sahibi üniversiteye hazırlanan bir gençti. Hayvanımızı kendisinden aldığımızda 5 yaşında olduğunu söylemişti 5 senedir de bizde 10 yaşında şu an.

Kocaman bir akvaryum yaptırdım iyi bir dış filtre ve ısıtıcı aldım. Akvaryumu üzerine koyabileceğim bi'şey olmadığından zeminde tutuyorum fakat zeminde olması büyük sıkıntılar yaratıyor su tahliyesi sırasında. Onca litre suyu kova kova elimle taşıyorum. Akvaryum dolumunu tuvaletten hortumla hallediyorum ancak akvaryumu boşaltmak istediğimde 2 saatlik bir uğraş ve kopuk bir bel öldürüyor beni. Bir de filtre temizliği var tabii.

Elektriklerin gittiği zamanlarda filtre sistemi tepetaklak oluyor ve akvaryum aşırı pisleniyor o hortumu çıkartıp ağzıma sokup suyu çekip tekrar suya koymak off yazarken bile iğrendim. Acaba bi akvaryum pompası alsam elektrik kesintilerinde meydana gelen kirliliği temizlememde yardımcı olur mu? Yoksa akvaryum zeminde olduğu için o pompa sistemi işe yaramaz mı?

Öte yandan hayvanın yıllardır çiftleşmemiş oluşu doğal ortamından uzak kalması gibi şeyler vicdan yaptırıyor bana ama sanırım tek başına olması çiftleşmemesi pek sorun değilmiş. Eşimle başka kırmızı yanaklıların olduğu bir noktaya bırakma düşüncesini konuşuyoruz ara ara. Esaret altında tutmak kötü hissettiriyor bir yandan da bizimle yaşlanıyor, hayatı paylaşıyoruz elimizde büyüyor. Ne yapacağını bilmeyen çift durumundayız.

Sizinle fotoğraflarını paylaşmak istiyorum. Düşüncülerinizi merak ediyorum. Öneri ve tavsiyeleriniz neler? Doğal ortama bırakmalı mı, sahiplendirmeli mi yoksa çileleriyle devam mı etmeli? Eğer devam edin derseniz bakımını daha doğrusu su temizliği için önerileriniz neler olur?

https://hizliresim.com/xWKIpt BOYU
https://hizliresim.com/O5IjOP ENİ
https://hizliresim.com/DfKuae AKVARYUMU
https://hizliresim.com/4io9PT MİKONUN ALTTAN GÖRÜNÜŞÜ

Ölçüler inç şeklindedir. 

Benim su kisim dikkatimi cekti; sadece ona deginecegim. Suyu hortumla doldurup, bosaltmayi neden kovayla yapiyorsunuz? Ben ikisini de hortumla yapiyorum. Hortum uzun ve agzimla havayi cekip, su agzima gelmeden hemen tuvalete tutuyorum ve hic sikinti olmuyor.

asliaral' Alıntı:
Benim su kisim dikkatimi cekti; sadece ona deginecegim. Suyu hortumla doldurup, bosaltmayi neden kovayla yapiyorsunuz? Ben ikisini de hortumla yapiyorum. Hortum uzun ve agzimla havayi cekip, su agzima gelmeden hemen tuvalete tutuyorum ve hic sikinti olmuyor.

Acaba siz kısa bir hortumla kovaya aktarıma mı değinmek istediniz? Akvaryum yukarıda olmadığından zeminde olduğundan işe yaramıyor. Fizik kurallarına aykırı yani.

Akvaryumun su seviyesi çok az. Ve dış filtreler akvaryumun
30-40cm aşağısında olması gerekiyor. Dolabınız olmadığından ve su seviyesinin azlığından dolayı dış filtre işini yapamıyor.

Kuru alanda ısıtıcı ve uvb lamba kullanıyormusunuz? Hayvanın kabuğu kötü gözüküyor. Akvaryum ölçüleri nedir acaba? Kışları su ısıtıcısı kullanıyormusunuz? Kaç çeşit yem kullanıyorsunuz? Silis kum ve mango kökü de yok.

Bir an esit yukseklik gibi dusundum. Fizik kurallarina gore tam kestiremedim. Ayni hizadan cekip, akmaya basladigi an klozetin yanina sıkıstirinca, tazyikle devam etmiyor mu acaba?

Su tahta altinda 4 tekerli seylerden aldim ben filtre tasimak icin; benim de bel fitigim var. Oyle birsey mi alsaniz; damacana altligi diye geciyor sanirim.

Burada sorun filtre taşıması değil, filtre yüksekliği. Akvaryumun dibi çok pis. İç filtrede kullanmalısınız. Dip çekimi önerirdim fakat akvaryum yerde olduğundan yapamazsınız. Bir dolap almalı veya büyük dolaplı bir akvaryum almalısınız. Çünkü su yüksekliği az ve hayvan akciğerlerini geliştiremiyor.

Foruma hoş geldiniz.
Akvaryumun ölçüleri nedir? Cam kalınlığı kaç mm?

Alaturka tuvalet var mı?

Elinizde yem olarak neler var?

Filtrede hangi malzemeleri kullanıyorsunuz?

Su ısıtıcı ve ısıtıcı lamba var mı?

Hayvan çok ufak kalmış normalde 20 cm kabuk boyunu geçmeliydi. Bu arada erkek gibi gözüküyor.

Eczaneden devit damla alın kabukta aşırı plaka var. Uygulamasını yukarıdaki sorularıma cevap verdiğinizde anlatayım.

emre_selvitopu' Alıntı:
Kuru alanda ısıtıcı ve uvb lamba kullanıyormusunuz? Hayvanın kabuğu kötü gözüküyor. Akvaryum ölçüleri nedir acaba? Kışları su ısıtıcısı kullanıyormusunuz? Kaç çeşit yem kullanıyorsunuz? Silis kum ve mango kökü de yok.

Kuru alanda ısıtıcı ve uvb lamba kullanmıyorum. 
1 haftalık tatile çıkmıştık o durumdan ötürü küstü bize arada gelip yemini veren oldu ama işte. 
Akvaryumun uzunluğu 90 cm eni 55 cm yüksekliği 66 cm
Kışın ısıtıcı kullanıyorum. 
İki çeşit yemi var biri tetra marka reptomin diğeri de sera marka gammarus. Her gün veriyoruz. 
Evet silis kum ve mango kökü yok dediğiniz gibi.

emre_selvitopu' Alıntı:
Akvaryumun su seviyesi çok az. Ve dış filtreler akvaryumun
30-40cm aşağısında olması gerekiyor. Dolabınız olmadığından ve su seviyesinin azlığından dolayı dış filtre işini yapamıyor.

Seviye durumu işi çok bozuyor zaten.

emre_selvitopu' Alıntı:
Burada sorun filtre taşıması değil, filtre yüksekliği. Akvaryumun dibi çok pis. İç filtrede kullanmalısınız. Dip çekimi önerirdim fakat akvaryum yerde olduğundan yapamazsınız. Bir dolap almalı veya büyük dolaplı bir akvaryum almalısınız. Çünkü su yüksekliği az ve hayvan akciğerlerini geliştiremiyor.

Su seviyesi ideal değil mi bir de kuru alan kısmı var. Suyu yükseltsem kuru alanından akvaryum dışına çıkar çok büyük hayvan.

cem' Alıntı:
Foruma hoş geldiniz.
Akvaryumun ölçüleri nedir? Cam kalınlığı kaç mm?

Alaturka tuvalet var mı?

Elinizde yem olarak neler var?

Filtrede hangi malzemeleri kullanıyorsunuz?

Su ısıtıcı ve ısıtıcı lamba var mı?

Hayvan çok ufak kalmış normalde 20 cm kabuk boyunu geçmeliydi. Bu arada erkek gibi gözüküyor.

Eczaneden devit damla alın kabukta aşırı plaka var. Uygulamasını yukarıdaki sorularıma cevap verdiğinizde anlatayım.
Hoş bulduk efendim. 

Uzunluk 90 cm genişlik 55 cm derinlik 66 cm cam kalınlığı 5 mm.
Alaturka tuvalet yok maalesef.
Tetra Reptomin ve Sera Gammarus
Filtre olarak Eheim Classic 250 Dış filtre kullanıyorum karbon ile birlikte.
Su ısıtıcısı olarak [font=AvenirNextLTPro, Helvetica, sans-serif]Eheim Jager Akvaryum Su Isıtıcı 300 W lamba yok.[/font]
Yukarıdaki fotolar inç değerleri içeriyor cm olarak da paylaşıyorum sizinle 
https://hizliresim.com/kIaWoc Boyu 
https://hizliresim.com/WNXag5 Eni
Bir de yıllar içindeki gelişiminin notunu paylaşıyorum. https://hizliresim.com/ezkf58 
Eczaneden devit damla alacağım hemen.

Kaplumbağanın kabuk boyu 22,5cm.

Kuru alanı söküp suyu yükseltmelisiniz ama cam kalınlığı 5mm diyorsunuz. O büyüklükte bir akvaryumun cam kalınlığı en az 8mm olmalı. Eğer fazla su koyarsanız çatlar.

Kuru alana ısıtıcı lamba ve uvb 5.0 lamba koymalısınız. Kuru alan 32 su 28 derece olmalı.

Kaplumbağaya daha temiz bir ortam oluşturmalısınız.

Benim akvaryumumdan su yüksekliğini görebilirsiniz.

https://hizliresim.com/7BXWbs

Akvaryumun cam kalınlığı fotoğrafta kalın gözüküyor. 5mm olduğuna emin misiniz?

emre_selvitopu' Alıntı:
Kaplumbağanın kabuk boyu 22,5cm.

Kuru alanı söküp suyu yükseltmelisiniz ama cam kalınlığı 5mm diyorsunuz. O büyüklükte bir akvaryumun cam kalınlığı en az 8mm olmalı. Eğer fazla su koyarsanız çatlar.

Kuru alana ısıtıcı lamba ve uvb 5.0 lamba koymalısınız. Kuru alan 32 su 28 derece olmalı.

Kaplumbağaya daha temiz bir ortam oluşturmalısınız.

Benim akvaryumumdan su yüksekliğini görebilirsiniz.

https://hizliresim.com/7BXWbs

Akvaryumun cam kalınlığı fotoğrafta kalın gözüküyor. 5mm olduğuna emin misiniz?

Akvaryum sipariş formunu buldum şimdi cam kalınlığı 8 mm diyor ben yanlış ölçmüşüm. 25 cmlik su derinliği var. Kuru alanı sökmem yükseltmem gerektiğini söylemişsiniz şu an onu yapamam bir de yapsam bile bu sefer kaplumbağ akvaryumdan çıkmaya çalışacak. Isıtıcı lamba uvb araştırıcam şimdi.

Uzunluk 90
Yükseklik 65
Genişlik 55 
Cam kalınlığı 8 mm olan akvaryum için kaç cm derinliğinde su doldurmak gerekir acaba?

Hayvan büyük olduğu için kuru alandan suya atlarken cama kabuğunu çarparak çatlatabilir. 40-50cm kadar su koyabilirsiniz ama 10cm su olsa bile hayvan ağır bir darbe vurarak camı kırabilir.

Suyu 35-40cm yaparsanız hayvan kaçamaz.

Kuru alanı sökemiyorsanız rampasını sökerek ve halıyı alarak sadece camın orda olmasını sağlayabilirsiniz böylece hayvan su içinde oraya oturarak uyur. Siz de farklı bir kuru alan daha yaparsınız.

Suyun rengi dış filtreniz olmasına rağmen çok koyu ve bulanık. Dış filtreyi hangi aralıklarla temizliyorsunuz ve içinde neler var?

emre_selvitopu' Alıntı:
Hayvan büyük olduğu için kuru alandan suya atlarken cama kabuğunu çarparak çatlatabilir. 40-50cm kadar su koyabilirsiniz ama 10cm su olsa bile hayvan ağır bir darbe vurarak camı kırabilir.

Suyu 35-40cm yaparsanız hayvan kaçamaz.

Kuru alanı sökemiyorsanız rampasını sökerek ve halıyı alarak sadece camın orda olmasını sağlayabilirsiniz böylece hayvan su içinde oraya oturarak uyur. Siz de farklı bir kuru alan daha yaparsınız.

Suyun rengi dış filtreniz olmasına rağmen çok koyu ve bulanık. Dış filtreyi hangi aralıklarla temizliyorsunuz ve içinde neler var?

Tatilden yeni döndük biz tatildeyken elektrik kesintisi olmuş o sebeple filtre doğru çalışmayı bırakmış suyu çok pisletmiş şimdi toparlıyor kendini. En son Haziran başında temizlemiştim filtreyi. 3 ay gidiyor normalde ama elektrik kesintisi işleri değiştirdi. Şu an böyle: https://hizliresim.com/c1gQNJ https://hizliresim.com/yIZNIr

Akvaryumun dibinede el atmalısınız. Pilli dip süpürgelerine bakmanızı öneririm.

Kaplumbağanın kabuğundaki beyazlıklar umarım mantar değildir. Ben mantarın nasıl olduğunu bilmiyorum ama Cem bey daha iyi anlar.

Ben de akvaryumun cam kalınlığı 5 mm deyince iyi sağlam kalmış dedim. Bu ölçülerde o incelikte akvaryum olmaz. Suyu tam doldurduğunda iç basınçtan dağılır giderdi.

Bugünkü yorumların sonundan yukarı doğru çıkalım. Yazılar yorumlara bölüşmüş, hepsini toparlayalım.

Elektrik kesintisinde en büyük sıkıntı dış filtrede yaşanır. 1 saatten kısa süreli kesintiler sorun yaratmaz ama uzun süreli kesintiler oksijenle yaşayan döngü yapan bakterilerin ölmesine neden olur. Kirler mayalaşır. Bu durumda filtreyi açıp komple temizlemek gerekir. Su kirlenmiş ise o da komple temizlenmelidir. Temizlenmezse suya toksin yayarlar bu kaplumbağa için zararlıdır.

Ekipmanları güç kaynağına (UPS) bağlamak olası elektrik dalgalanmalarından etkilenip bozulmasını önler. Elektrik kesildiğinde ekipmanların çektiği güce göre aküsü birkaç dakika ile 15 dakika arası çalıştırmaya devam eder. Akü ömrü dolmaya başladıkça bu süre azalır.

Akvaryum suyu kuru alan ile alakalıdır. Akvaryum üzeri kuru alanda takriben 6-8 cm kaçma boşluğu bırakacak kadar su doldurulur.

Akvaryum içi kuru alanda yükseklik hayvan ayağa dikildiğinde ön ayakları cam üstüne ulaşmayacak kadar boşluk bırakılır. Hayvan kaçarken ayakları ile üst cama tutunur, barfiks çeker gibi kendini kaldırıp çenesini cam üstüne koyar ve arka ayağı ile bir yerden destek alıp atlar. Su içi kuru alanda sadece şu çözüm olur. Kuru alanı çevreleyen cam hizasına mukavva karton kesip alt kısmını cam dışından paket bandı ile yada gri bant ile bantlayıp yükseltilir. Bu oranda su ve kuru alanda yükseltilir, karton set hayvanın kaçmasını engeller.

Bu haliyle su seviyesi çok az. Akvaryumda boyca uzunluk yüzerek büyümesini sağlarken derinlik akciğerlerin nefes tutabilme kapasitesini artırır. Böylece hayvan nefesini tutarak gece boyu ara ara nefes alarak su dibinde uyuyabilir. Hayvan 22,5 cm boyunda ve ciğerleri uygun şekilde gelişmişse sabaha kadar hiç su yüzüne çıkıp nefes almadan uyuyabilir.

Yine de hayvan neresi hoşuna gider ve ne şekilde uyumak isterse o şekilde uyur. Ön kısıma herhangi bir köşeye yanaştırarak su yüzeyi hizasında paralel bir tünek yaparsan gündüz yorulduğunda tutunup dinlenir gece de uyur. Bu vantuz takılmış kısa oklavada olur, boruda. 30-40 cm boylarında ve en az 3 vantuzlu olsun. İkili olunca söküyorlar. Genelde akvaryum köşesine doğru dururlar. O şekilde durduğunda bir vantuzda su içine arka ayağı hizasına gelen noktaya arkası dairesel vantuz yapıştırırsan arka ayağını basıp destek alır. (Emre sende bu şekilde yap) bundan keyif bile alıyorlar. Alışınca bırakmıyorlar o köşeyi. Benimkiler köşeyi kapmak için birbirlerini ittirirlerdi.

Akvaryumda sarı silis kum kullanıyoruz. Vitasand marka temiz ve boyut olarak uygun. Hayvan eşelenip vakit geçirir. Bu kumu yiyerek hazımsızlığını giderir ve bağırsaklarındaki olası parazitleri atar. Bacaklarındaki eski deriler ile alt bağadaki eski plakaları sürtünerek atar.

Mezura, metre ile birebir ölçüde değildir. Mezura çok az kısadır. Kabuk boyunda üst bağanın baş ile kuyruk kısmına olan uzaklığını baz alıyoruz.

Isıtma lambası elzem malzeme. Hayvan ısınma yanında kabuğunu kurutarak plakaların açılıp atılması sağlarken kabuk üzerinde olası alg, yosun, mantar oluşumlarınında önüne geçer. Kuruyan kabukta yaşayacak ortam bulamazlar. Bunun için mandallı lamba kullanıyoruz. Eski tip armut ampulde 40-60 W soft ampul ya da tasarruflu halojen 42-52 W soft ampul kullanıyoruz. Günde 12 saat yanıyor. Şu aşamada uvb ampuller fiyat olarak yüksek. Yerine eczaneden devit alıp kullanıyoruz. Yalnız hayvanın kabuk durumu iyi gözüküyor şimdilik almana gerek yok.

Kurutulmuş yemde gammarus çok ufak gelir. Bitince yerine sera royal, jbl energil veya tropical reptiles carnivore yemlerinden birini yada dondurulmuş karides alıp öğünü oranında ayırıp kalanı çözülmeden hemen buzluğa atacaksın ayırdığını yıkayıp 10 dakika cezvede haşlayıp soğutup vereceksin. Cezve bu işe ait olsun cezveyi kokutuyor. Yemlerden birini alırsan skt 2022 yada 2023 senesi çıkmıştır ondan al. Buzdolabında sakla dışarı sıcaktır acılaşır.

Tetra reptomini daimi kullanacaksın. Yanına sera carnivorda al. Bu ortasında mineral yem olan protein yemdir. Jbl agil alabilirsin bu kemik geliştirici lizin amino asidi içerir. Yumurta haşlayıp akını verebilirsin. Marul kıvırcık, kabuğu soyulmuş salatalıktan ince uzun bir kesit verebilirsin. Haftada iki defa yeterli olur fazla verince bıkıp yemeyebilir. Bunları hevesle yer ise sera herbivor veya sera vital de alabilirsin. Bu boydakilerde ot türevli yem oranı protein oranlıların önüne geçiyor.

8 cm kabuk boyu sonrası günde tek öğün veriyoruz. Fazla öğün veriyor isen teke düşürürsün. Tek öğün, tek yem şeklinde. Yeşilliği yemden birkaç saat evvel yada geç verirsin. Hayvan aç yada yemini hazmetmiş olsun.

Kalanı sonra yazmaya devam ederim.

Emre beyazlık ya kireç yada bir yere sürtünmüş hayvan.

Akvaryumda gördüğüm kadarı ile derece yok bu suyun net ısı değeri için gerekli. Suya göre ısıtıcı çok güçlü ısıtıcıyı 28 dereceye kalibre ettiğinde suyu daha fazla ısıtabilir. Sera yada jbl'nin ince cam çubuk derecesi uygun içi sarı şeritli kaplumbağalara dayanıyor bunu tamamen su içine ısıtıcıdan uzak ön köşeye konumlandırırsan net ısıyı öğrenirsin.

Filtrenin su çıkış ucunu arkaya çevir, rampa tarafına doğru, su dairesel dönsün. Bu şekilde verdiği suyun bir kısmını filtre geri çekiyor. Hatta bir miktar su yüzeyine kaldırırsan su kabarcık yapıp suya oksijen verir. Gece gürültü ederse suya ucunu indirirsin. Gürültü etmesi hayvan açısından sorun değil.

Filtrede dediğin karbon kömür malzeme mi karbon alaşımlı sünger mi? Filtre sepetsiz diye hatırlıyorum. Elyaf kullanıyor musun? Alacağın malzemeleri ona göre yazayım. Bir de kovanın boyunu yazarsan iyi olur ne kadar malzeme sığdırırız bakalım.

Akvaryum altına sağlam bir sehpa yapıp yükseltmen lazım. Filtre aşağıda olmalı. Filtrenin randımanlı çalışması için bu gerekli.

Hortumdan su emmek riskli salmonella bulaşma riski var. Onun yerine hortumun içini hava boşluğu kalmayacak şekilde su dolduruyoruz. Bir ucu akvaryum içine bırakıp (bunu biri tutmalı yada vantuzla akvaryumdan düşmemesi için sabitlenmeli) diğer ucu tuvalete götürüp bırakıyoruz. İçindeki su boşalırken vakumlama etkisi yapıp akvaryumdaki suyu boşaltıyor. Tabi bu alafranga tuvalet yüksekte olduğu için sorun. Tuvalet alaturka olursa su daha kolay akar. Ama akvaryumun yukarıda olması şart.

cem' Alıntı:
Akvaryumda gördüğüm kadarı ile derece yok bu suyun net ısı değeri için gerekli. Suya göre ısıtıcı çok güçlü ısıtıcıyı 28 dereceye kalibre ettiğinde suyu daha fazla ısıtabilir. Sera yada jbl'nin ince cam çubuk derecesi uygun içi sarı şeritli kaplumbağalara dayanıyor bunu tamamen su içine ısıtıcıdan uzak ön köşeye konumlandırırsan net ısıyı öğrenirsin.

Filtrenin su çıkış ucunu arkaya çevir, rampa tarafına doğru, su dairesel dönsün. Bu şekilde verdiği suyun bir kısmını filtre geri çekiyor. Hatta bir miktar su yüzeyine kaldırırsan su kabarcık yapıp suya oksijen verir. Gece gürültü ederse suya ucunu indirirsin. Gürültü etmesi hayvan açısından sorun değil.

Filtrede dediğin karbon kömür malzeme mi karbon alaşımlı sünger mi? Filtre sepetsiz diye hatırlıyorum. Elyaf kullanıyor musun? Alacağın malzemeleri ona göre yazayım. Bir de kovanın boyunu yazarsan iyi olur ne kadar malzeme sığdırırız bakalım.

Akvaryum altına sağlam bir sehpa yapıp yükseltmen lazım. Filtre aşağıda olmalı. Filtrenin randımanlı çalışması için bu gerekli.

Hortumdan su emmek riskli salmonella bulaşma riski var. Onun yerine hortumun içini hava boşluğu kalmayacak şekilde su dolduruyoruz. Bir ucu akvaryum içine bırakıp (bunu biri tutmalı yada vantuzla akvaryumdan düşmemesi için sabitlenmeli) diğer ucu tuvalete götürüp bırakıyoruz. İçindeki su boşalırken vakumlama etkisi yapıp akvaryumdaki suyu boşaltıyor. Tabi bu alafranga tuvalet yüksekte olduğu için sorun. Tuvalet alaturka olursa su daha kolay akar. Ama akvaryumun yukarıda olması şart.
Çok teşekkür ederim. Giremedim foruma bi’kaç gün mazur görün. İhtiyacım olan şeyleri öğrendim sizlerden. Bunları tek tek yapacağım. Öncelikle akvaryumu yerden yükseltmeyle başlıcam işe. İyi ki varsınız. :)

-Ups almak sonraki planım olabilir.
-Su seviyesini yükselticem.
-Boruları tutması için ek vantuz alıcam. 
-Silis kum neden almadım şu zamana kadar ya da bu foruma niye üye olmadım daha önce bilmiyorum. Hemen alıcam.
-Isıtma lambası da edinicem.
-Yem tavsiyenizi de dikkate alıcam.
-Isıtıcı da alırım bi tane.
-Filtre ucunu bir miktar yukarı kaldırıp kabarcık oluşturmasını sağlıcam.
-Filte içinde süngerler var bi de en üst tabakanın bir altında karbon kömür mevcut. Elyaf zaten kömürün üstünde.

*Kovanın boyutu derken Cem bey aktarım yaptığım kovadan mı bahsettiniz? 

Filtre kovasının derinliğinden bahsettim. Kaç değişik filtre malzemesi kullanabiliriz onu hesaplayacağım. Bir de genişliğini yazarsan iyi olur.

Kova demişken pis suyu doldurduğun kova kimyasal değmemiş akvaryuma ait kova olsun. Tabana kum serdiğinde dip sifonu ile kum üzerindeki pislikleri aldığında bir miktar kum çekilecektir. Kovadaki suyu tuvalete kumu dökmeden yavaşça boşaltacaksın. Temiz su ekleyip kovayı çalkalayarak kumu pislikten ayırıp o suyu da dök, kumu tekrar akvaryuma boşalt, böylece kum ziyanı olmayacak.

Geri