Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Baklava sırtlı su kaplumbağası (Malaclemys Terrapin)

Alper_

Gümüş 4 Üye
Su kaplumbağasının ingilizce adı olan "Terrapin" Amerikan kızıl derililerinin küçük kaplumbağa anlamına gelen bir sözünden türetilmiştir.Bu, tıpkı kaplumbağa ve tosbağa sözleri gibi tam anlamı konusunda anlaşmazlıklar olan sözlerdendir.İngiltere'de Terrapin kelimesi kaplumbağalar takımının tatlı suda yaşayan herhangi bir üyesi, özellikle akvaryumlarda beslenen türler için kullanılır.Ama Atlas Okyanusu'nun batısında, bu sözün daha kısıtlı bir anlamı vardır ve bazı yazarlar bu kelimenin sadece baklava sırtlı su kaplumbağası olduğu konusunda ısrar ederler.Bu, akla yakın bir fikirdir ve Amerikan tabiat tarihi kitapları İngiltere'de basıldığı ya da bunun tersi olduğu ve kaplumbağa , tosbağa ve terrapin terimleri konusunda bilgi verilmediği zaman ortaya çıkan kargaşalık da böylece önlenmiş olur.Üst kabuğun kenarlarını çevreleyen küçük levhalar büyük pastaların kenarlarındaki dilimlere benzer.Bunların içi boş, renkleri de daha açıktır.Alt bağa sarıdır.Hem bunun üzerinde hem de kafa ve bacaklarda küçük siyah noktalardan oluşmuş çizgiler ve benekler vardır.Dişi baklava sırtlı kaplumbağaların boyu 20 santime kadar uzar.Erkeğin boyu 15 santimdir.Ağırlığı 900 gram kadar olur.Bazen terrapin sayılan diğer tatlı su kaplumbağaları ve tosbağaları şunlardır: Kırmızı kulaklı kaplumbağa ya da göl kaplumbağası.

Baklava sırtlı su kaplumbağası hiçbir zaman kıyıdan fazla uzakta görülmez ve sadece acı sularda yaşar.Yani gelgit olan ırmak ağızlarında, tuzlu su bataklıklarında ve denizde, koylarda, nehirlerde de ancak gelgitin girebildiği yerlerde bulunur.Baklava sırtlı su kaplumbağasının sadece tuzlu suda yaşaması gariptir.Fakat bu hayvan tatlı suda beslendiği zaman derisinin üzerinde mantar yetişir, bu da suya tuz katılarak giderilir.

Su kaplumbağaları güneşlenmek için kayaların üzerine çıkarlar ama, zamanlarının çoğunu perdeli ayaklarıyla yüzerek geçirirler.Suyun yüzeyine doğru diklemesine durmaya meraklıdırlar.Sadece burunlarını suyun dışına çıkarırlar.Batmamak içinde arka ayaklarını hafif hafif oynatırlar.Kış aylarında, çamurların altında uykuya yatarlar.

BESİN

Bu kaplumbağalar, birkaç su bitkisi dışında genellikle uzun kıskaçlı yengeç, ufak deniz salyangozu, böcek ve solucan gibi küçük hayvanlarla beslenir, onları güçlü çeneleriyle ezerek yerler.

ÜREME

Baklava sırtlı kaplumbağanın üreme yöntemleriyle ilgili bilgimizin çoğu bu hayvanları etleri için besleyen terrapin çiftliklerinde yapılan gözlemler sonucu elde edilmiştir.

Dişiler bir yıl içerisinde 1-5 defa yumurtlayabilirler.Daha genç kaplumbağalar daha az sefer yumurtlar.Her seferinde bir kümede 3.75x1.8 santim büyüklüğünde, elips şeklinde, beyaz 7-24 yumurta bulunur.Yumurtalama mevsimi iklime bağlıdır.Kuzey Carolina'da mayısın başlarından temmuzun sonlarına kadar sürer bu.Yavrular yaklaşık 90 günde yumurtadan çıkarlar.

Terrapin çiftliklerinde yapılan gözlemler sonucunda dişilerin, erkeklerden birkaç yıl ayrı kalmalarına rağmen yine de döllenmiş yumurta bırakabildikleri anlaşılmıştır.Bir denemede 10 dişi, erkeklerden bir yıl ayrı kaldıktan sonra yine de 124 yumurta bırakmışlardır.Bu yumurtalardan sadece biri çatlayamamıştır.Dişiler 3 yıl sonra 130 yumurtadan ancak 4 ünden yavru çıkmıştır.Canlı spermlerin yumurtalıklarda depolandığı anlaşılmakta, diğer kaplumbağalarla yılanlarda da aynı olayın olduğu bilinmektedir.

http://www.youtube.com/watch?v=7nv0dmRBr6E
http://www.youtube.com/watch?v=57kE67O1NPM
http://www.youtube.com/watch?v=ScHRD1TzP2A

kaynak : Bateş Hayvanlar Ansiklopedisi

97834*

32679*

Ekli dosyalar

• sukaplumbagasi.jpg
    sukaplumbagasi.jpg
    130.1 KB · Görüntüleme: 35
  • sukaplumbagasi1.jpg
    sukaplumbagasi1.jpg
    28.3 KB · Görüntüleme: 24
  • sukaplumbagasi2.jpg
    sukaplumbagasi2.jpg
    46.6 KB · Görüntüleme: 21
Cvp: Baklava sırtlı su kaplumbağası (Malaclemys Terrapin)

Görüntüsü çok tuhaf ve değişik.. Akvaryumda bakılabiliyomu bunlar?

Teşekkürler Alper. Mükemmel bir kaplumbağa türü, en sevdiğim diyebilirim :)
Akşam evde bununda alt türlerini resimlerle paylaşırım.

Bunlarda akvaryumda bakılabiliyor.

Cvp: RE: Baklava sırtlı su kaplumbağası (Malaclemys Terrapin)

AEK' Alıntı:
Teşekkürler Alper. Mükemmel bir kaplumbağa türü, en sevdiğim diyebilirim :)
Akşam evde bununda alt türlerini resimlerle paylaşırım.

Bunlarda akvaryumda bakılabiliyor.

benimde en sevdiklerim :) ama biraz şişkolar bir de bakımı su dengesi yüzünden zor. kaplumbağalarda öyle tür seçimi falan yapmayı sevmiyorum ama 1-2 tane bulsam yeni sistem kurarım :)

Ben çok uğraştım ama getirtemedim Sefa. Evet, su değerleri farklı olduğu için farklı tank gerekiyor. Senin tür konusuna bakış açını biliyorum ve imkanı olmayan bir çok kişinin hata yapma olasılığına mani olan bir düşünce. Çünkü farklı türlerin aynı yerde geçinmeleri çok zor. Yıllarca geçinenler bile değişiyor. Farklı sistemlerde bakılmalarından yanayım. Bunlarda gerçekten güzel hayvanlar :) ilerde tekrar girişimde bulunacağım.

AEK' Alıntı:
Ben çok uğraştım ama getirtemedim Sefa. Evet, su değerleri farklı olduğu için farklı tank gerekiyor. Senin tür konusuna bakış açını biliyorum ve imkanı olmayan bir çok kişinin hata yapma olasılığına mani olan bir düşünce. Çünkü farklı türlerin aynı yerde geçinmeleri çok zor. Yıllarca geçinenler bile değişiyor. Farklı sistemlerde bakılmalarından yanayım. Bunlarda gerçekten güzel hayvanlar :) ilerde tekrar girişimde bulunacağım.

aynen öyle abicim, ama tek sorun farklı türlerin aynı kapta bakılması da değil, sırf türkiye'de daha az bulunuyorlar diye farklı türlerin, iyi bakımı res'lerden daha çok hakettiği görüşüne katılamıyorum bir türlü, insanlar zor durumda ki res'leri sahipleneceğine değişik türlerin peşinden koşuyorlar ve çoğu, hayvan ticaretine ortak oluyor anlamadan. ben kendi adıma üstüme düşeni yaptım bu konuda, 2 tane birbirinden kötü durumda resi alıp çok sağlıklı hayvanlara çevirdim, tabi eski hayatlarında çok stres altında yaşamışlar sanırım, bu yüzden biraz saldırganlar, birbirlerine zarar vermeye başlarlarsa ne yapacağımı bilmiyorum, şu anlık yeni tank kurabilme lüksüm yok.

Tebrik ederim Sefa. Bende bir erişkin kaplumbağa sahiplendim. En azından ona ayrı sistem verip rahat ettirdiğimi düşünüyorum. Ama abartmamak suretiyle slider alt türleri ve bu hayvanında olmasını istiyorum.

Benim bu konudaki esas şikayetim bilinçsizce alınıp sonra gerçeği sahiplendirme çabası. Büyük konuşmuyorum. Birgün bende bir sebepten bunu yapmak zorunda kalabilirim. Ama en azından beslemeye başlamadan önce gereksinimlerini öğrenip sistemleri kurdum.

AEK' Alıntı:
Tebrik ederim Sefa. Bende bir erişkin kaplumbağa sahiplendim. En azından ona ayrı sistem verip rahat ettirdiğimi düşünüyorum. Ama abartmamak suretiyle slider alt türleri ve bu hayvanında olmasını istiyorum.

Benim bu konudaki esas şikayetim bilinçsizce alınıp sonra gerçeği sahiplendirme çabası. Büyük konuşmuyorum. Birgün bende bir sebepten bunu yapmak zorunda kalabilirim. Ama en azından beslemeye başlamadan önce gereksinimlerini öğrenip sistemleri kurdum.

Valla abi sen herhangi bir açıklama yapmak zorunda bile değilsin, baya bir zamandır internette birbirinden değişik kaplumbağa set-upları inceliyorum, şu ana kadar 840 lt üstünde sadece 1 tane sistem gördüm, o da aşmıştı yani :) dediğim gibi amansızca farklı tür peşinde koşanları hem anlamıyorum hemde tasvip etmiyorum, ama senin maddi ve manevi harcamaların tür seçimi yapsanda seni yargılamama başlı başına engel. Asıl ben seni tebrik ederim :) Tabi bir ekleme daha yapayım, ne zaman ki ekonomik özgürlüğümü kendi elime alırım, işte o zaman senin akvaryumunun benimkilerinin yanında esamesi okunmayacak :D

anarxia' Alıntı:
AEK' Alıntı:

Valla abi sen herhangi bir açıklama yapmak zorunda bile değilsin, baya bir zamandır internette birbirinden değişik kaplumbağa set-upları inceliyorum, şu ana kadar 840 lt üstünde sadece 1 tane sistem gördüm, o da aşmıştı yani :) dediğim gibi amansızca farklı tür peşinde koşanları hem anlamıyorum hemde tasvip etmiyorum, ama senin maddi ve manevi harcamaların tür seçimi yapsanda seni yargılamama başlı başına engel. Asıl ben seni tebrik ederim :) Tabi bir ekleme daha yapayım, ne zaman ki ekonomik özgürlüğümü kendi elime alırım, işte o zaman senin akvaryumunun benimkilerinin yanında esamesi okunmayacak :D

Yazdıkların için içtenlikle teşekkür ederim Sefa :) Birazda her şey tam olsun derken abartanlardanım :) İnanıyorum benimkinden daha büyük bir sistem kuracak zamanın gelecek. O zaman burada olursak ilk beğeni benden gelir. Güzel paludaryumlar görmek hepimize keyif veriyor. Ortak keyfimizde hayvanların bunu hak etmesi.

Cvp: Baklava sırtlı su kaplumbağası (Malaclemys Terrapin)

Bildiğim bir kaç alt türüne ait resimler.

Ornate Diamondback terrapin:

mailto:/img19/4496/ornate1.jpg

mailto:/img849/3956/ornate2b.jpg

Texas Diamondback terrapin:

mailto:/img4/9172/texas1w.jpg

mailto:/img713/8947/texas2z.jpg

Carolina Diamondback terrapin:

mailto:/img811/9862/carolina1.jpg

mailto:/img593/8862/carolina2v.jpg

Missisippi Diamondback terrapin:

mailto:/img541/7986/missisippi1.jpg

mailto:/img145/6590/missisippi2.jpg