Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Bantlı Semender Kuru Alan

yigit61

Yeni Üye
Merhaba.Yaklaşık 10 gün önce bantlı semender aldım.30 ltlik bir akvaryumum var yarısını cam ile bölüp semender için doğal alan oluşturdum.böldüğüm kuru alanda bir mağara yaptım zemini topra ile doldurdum.toprak üstünüde çakıl ile şekillendirdim.Su olan bölümde şuanda canlı bitki koyamadım ama oranında altında silis kum ve semenderin kuru alana çıkabilmesi için iyice temizleyip akvaryumuma koydugum köküm var.Kökün kuru alanla olan eğimi 45 dereceden biraz daha az şekilde ve semenderin rahatça kavrayabileceği biçimde.Ama semender 2 gün geçmesine rağmen kuru alanı kullanmadı ben elimle koydum bu seferde suya geçmedi.Acaba bantlı semenderler sadece suda mı yaşar diye düşünmeye başladım bu konuda bilgisi ve tecrübesi olanların yorumlarını şimdiden bekliyorum.

Cvp: Bantlı Semender Kuru Alan

semender konusunda bildiğim en ürkek hayvanlardan birisi olduğu ve hiçbir zaman insana alışamadığı yönünde. yazlığın kapı pervazında vardı. aşinalığım o kadar. gece ışıkları yaktığımda gelen böcekleri yerken görüyordum. dolayısıyla edindiğim fikir nemli serin (25 derece gibi) ve gölgeyi sevmeleri ısıtıcı lambayı koyduğunuzda bunu bitkilerle gölgeleyin güneş etkisi gibi direk ışıktan rahatsız olduğu için kuru alanı kullanmıyordur. sulu alanda bambu kullanabilirsiniz. sudan rahatsız olmuyorsa o tarafta kalsın. ısıtıcı lambayı gene gölgeli olacak şekilde su tarafına koyarsanız kuru alanın serinliğinde daha rahat eder. kuru alanda gölgeli olsun. zamanla dolaşacaktır. kertenkele gibi değil yani. nemli ortam şart. hatta ankaraya bir gelişimde koliyle bir tanesi gelmişti bende alıp avadanlığa koydum. o kadar sıcak olmadığı halde kışı çıkarmıştı. oradaki böceklerle beslenmiş. sizinkinin cinsi nedir nasıl yaşar bilemiyorum. benim gördüklerim sarı üstü siyah çizgiliydi. yeminide belli bölgelere koyun kendi arayıp bulsun böylece dolaşarak ortamı öğrenir.

Geri