Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Başa bela

Snaere

Bronz 5 Üye
Selam arkadaşlar. Ben Exo Terra'nın Repti Glo 5.0 uvb lambasını kullanıyorum.Bunun yanında yine exo terra'nın ısıtıcı spot lambası var bir tane.Bu lambaları kullanmaya başladığım günden beri akvaryumum da yosunlanma başladı.Daha önce hiç bir şey yoktu.Kuru alan bile yosun tutmaya başladı.Filtre olarak da iç filtre kullanıyorum önceden uyduruk shark diye markanın bir filtresi vardı onun yerine eheim pick up 45 diye bir iç filtre aldım baya iyi gözüküyordu ama yosun derinden kurtulamadım.Akvaryumum 60 cm. Sizlerin tavsiyelerini önerilerini ve tahminlerinizi bekliyorum.

Fazla ışıktan kaynaklı yosun oluşumu gayet normal.Bende sizin kullandığınız lambalardan kullanıyorum fakat yosun problemim yok açıkçası şu anda.
Güneş ışığı alıyor mu akvaryumunuz?
Benim bir ara dış filtre hortumlarımda yosunlaşma olmuştu güneş gördüğü için.
Yosunun kaplumbağanıza bir zararı olmaz ancak koku ve görüntü olarak sizi rahatsız ediyorsa satılan yosun giderici veya önleyici ürünlerden kullanabilirsiniz.

Koku problem değilde pis bir görüntü oluyor temizliyorum ama 1 haftada tekrar geri çıkıyorlar :( Bir kaç gün içinde bulabilirsem alayım o yosun gidericiden o zaman.Akvaryum güneş ışığı aşmıyor yani direkt olarak.Acaba lambaları çok mu yakına koydum o yüzden mi oluyor?

Çok uzun süre açık kalıyorsa ışıklar yosunun sebebi budur.
Uvb'yi ben haftada bir kaç gün açabiliyorum.O zamanda 3 saat falan açık kalıyor.
Isıtma lambası da 4 saatten fazla açık kalmıyor bende.Şu anda yosun oluşumu yok.
Umarım bu problemi çözebilirsiniz.
Benim ısıtıcı lambam ve uvb 15-20 cm civarı uzaklıkta duruyor.

UVB 13-14 saat açık kalıyor ya bende.Onu ne kadar açsam kafidir acaba?Çok mu fazla kullanıyorum ben?ısıtıcı lambayı sürekli açık bırakmak gerekiyor yoksa soğumuyor mu sizin kuru alan?

Benim evim biraz sıcak.Sürekli güneş alıyor.Isıtıcı lambayı o kadar açmıyorum.Kaplumbağalar kuru alana çıkınca açıyorum.Onlar inene kadar açık kalıyor.
Bence uvb fazla açık kalıyor gibi.
Zaten onların ömrü çok uzun olmuyor.13-14 saat bana fazla geldi.

Ömrü çok problem değildi aldığımda çok ucuz yani 10 lira gibi bir fiyata aldım:) Ama bu şekilde yosun olmasına sebep olacaksa 3-4 saat açarım yeter günde.Isıtıcı lambam UVA veriyor aynı zamanda belki onunda zararı olmuştur o yüzden onuda biraz daha kısa süreli açayım.Bizim evde sıcak şuan havalardan dolayı ama 30 derecede olmuyor:(

Geri