Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Başı dışarda uyuyor :(

denoktacan

Bronz 5 Üye
3 gün önce bi tanıdığımız bakamadığı için bana verdi ilk aldığım hali berbattı şu "ölüm fanusu" denen fanusta yaşıyor eve getirdim fanusu temizledim yaşları yıkadım suyu yükselttim yaştan bi tane kuru alan yaptım azcık kendine geldi. kaplumbağanın kabuğu çok yumuşak ve uyurken hep kafa dışarda hastamıdır sizce? :'(
Vitamin versem düzelir mi?

mailto:/img18/3577/dscf0448v.jpg

Cvp: Başı dışarda uyuyor :(

Kapluş sık sık kuru alanda vakit geçiriyorsa, sürekli uyuyorsa, iştahı yoksa, yan yüzme gibi belirtiler varsa hastadır. Zaten resimde de hasta olduğu belli :( Öncelikle ona iyi bir ortam sağlamalısınız. Akvaryum almanız şart. Isıtıcı, filtre, kuru alan, kuru alan lambası ve termometre kapluşun sağlıklı büyümesi için gerekli ekipmanlar. Bunlar olmadığı ve ölüm fanusunda bakıldığı sürece kapluşu kurtaramazsınız.

Almayı düşünüyorum.
Sabahları güneşe çıkarıyorum o zaman suya giriyo yüzüyo kıyma filan verdim gecen bi güzel yedi vitamin az da olsa düzeltmez mi kapluşu :down:

Kıyma vermenizi önermem kıyma yağlı oluyor. Sera raffy p veya tetra reptomin gibi kaplumbağa yemleri kullanmanızı öneririm. Karidesi de arada bir verebilirsiniz. Kapluşun gözleri açık mı? Gözlerinde kapanma yoktur umarım? İştahı yerinde mi? Bugün yemek yedi mi mesela? Kuru alanda sudan daha mı çok vakit geçiriyor? Güneşe çıkarmanızda fayda var. Günde 1 saat güneşlendirin.
Vitamin takviyesi de yapın tabi. Biyo-tortvit kullanabilirsiniz. Sera marka vitamin de oldukça kalitelidir. İmkanınız varsa sera'nın vitamininden alın. Ama en kısa zamanda ekipmanlarını tamamlayın lütfen.

Suya giriyo ama hiç kuru alana çıkmıyo bende hep suda durmasını istemiyorum bişey olur diye kuru alana koyuyorum bi süre sonra tekrar giriyo gözleri bazen açık bazen kapalı ama çoğunlukla kapalı :honk:

Kuru alan lambası olmadığından çıkmıyordur. Gözleri genelde kapalı ve halsizse hastadır. Dediğim gibi en yakın zamanda gerekli ekipmanları alın yoksa kapluşu kaybedebilirsiniz :( Isıtıcı aldığınızda su sıcaklığını 30 dereceye ayarlayın ve bol bol vitamin takviyesi yapın. Hatta imkanınız varsa veteriner fakültesine götürüp bir gösterin. Çünkü kapluşun durumu iç açıcı görünmüyor. Resimde benim gördüğüm hasta ve halsiz bir kapluş :(

Rica ederim. Geçmiş olsun.

Geri