Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

bazen sesli nefes alması normal mi ?

muhittin

Bronz 3 Üye
Genel durumdan şikayetçi degilim sağlıkları gayet yerinde görünüyor bazi zamanlar nefes alırlarken nefes sesini bariz bir şekilde duyuyorum. Her zaman değil genelde royal yedikten sonra oluyor onun dışında çok nadir.

Bu bir hastalık belirtisimidir yoksa normal bir durum mu ?

yetişkin kaplumbağalar (10 cm civarı ve üstü) savunma amaçlı tıslama ve normal olarak tiz bir ses çıkarıyorlar. sadece yem yerken ses geliyorsa diğerlerinden önce fazla yemek için hızlı yerken hava da yutarlar bunu verirkende ses çıkarırlar. bu ses sürekli olmuyorsa sorun yoktur.

Tıslama normaldir. Ancak cikleme şeklinde çıkan ses sorun belirtisidir.

Cvp: bazen sesli nefes alması normal mi ?

Yok yok cikleme değil
Tislama kafasini iceri soktugunda yapıyor onu biliyorum
Benim anlatmak istediğim suyun dibinden ciktiktan sonra nefes almak icin burnunu uzattiginda oluyor genelde yemegini dipte parcalayip yedikten sonra
Uzun süre nefes almadığı icin olabilir mi acaba
Insanlarda suda fazla nefes tuttuklarinda nefes nefese kalirlar ya onun gibi

Hayvana yakın durduğunda nefes sesi gelir. Burnunda bir şey varsa o biraz daha ses yapabilir. Bunu temizlemek için ağızlarına su alıp burunlarından fışkırtarak temizlerler. Bu ses sürekli gelmiyorsa sorun yoktur.

Nefes nefese kalmak olmaz cunku suyun altinda cok cok uzun sureler sikinti yasamadan durabilirler, video yukleme sansiniz varsa iyi olur

Şansım varda o ani yakalayamam ki uzun sürmüyor . cem arkadaş demiş yakın durduğunda nefes sesi gelir diye benim jeton orda düştü

Yeni sahiplendigim kaplumbagada da bariz bir nefes sesi var. Hayvan gayet saglikli gorunuyor, sabit dururken de sorun yok.Ama ne zaman ki sudan cikiyor kafasi, arka arkaya 3-4 kez hizli hizli,nefes nefese kalmis insan gibi bariz ve yuksek bir ses cikartiyor.Neden olabilir acaba?

Eski akvaryumunun yuksekligi de benimkine yakin. Uzun sure su altinda kalabiliyor.Su disina kafasini cikartirken panik falan da yapmiyor.

(Su genelde erkeklerde olan isligimsi ses gibi degil bu arada)

Bu ses istisnasiz 24 saat var.

Burnuna pislik takılmış olabilir. O ses çıkarmasına neden olur.

Su altında fazla kalıp efor harcadığında nefeslenme uzun sürer. Hayvan obez ise bu da zorlar.

Burnunda şeffaf sıvı akıntısı peydah olursa bronşit vardır.

4 gun oldu, hala ses var.Burun ihtimalinde kendiliginden atar o halde.

Karantina kabinda da ayni nefes sesi oldu, oyuzden su alti ihtimalini eliyorum

Akinti falan yok, baska hicbir belirti yok masallah. Ama bu ses cok fazla.

Hayvan büyükse üşütme ihtimali fazla değil yine de ısınması metabolizmasını canlandırır. Evvelden akciğer enfeksiyonu geçirmiş ise bu ciğerde hasar bırakmış olabilir ama o ses ciğerden gelir. Burundan gelen pislik yada bir cisimdir.

Aşırı obezite de ciğerlere baskı yapar.

Obez gibi degil ama bi izleyelim bakalim.Olmadi konusuruz yine sagol.

22 cm ve 8 yaslarinda tahminen

Geri