Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

bazı hastalıklar ve ilaçları

aragorn

Bordo Bereli
bazı hastalıklarda kullanılması gereken ilaçlar ve kullanım biçimlerinden bahsetmek istedim genel anlamda böyle bir konu olması iyi olur diye düşündüm. burdaki ilaçlar tamamen veteriner tavsiyesidir güvenle kullanılabilir. tabi ki yine de imkanı olanlar öncelikle mutlaka bir veterinere gitmeli hastalık durumunda bunu da belirtelim.

akciğer enfeksiyonu
akciğer enfeksiyonu tedavisinde 20gramın üstündeki kaplumbağalarda veterinerler enjeksiyonla tedavi uygularken yavrularda bu mümkün değildir. çünkü enjeksiyon için hayvanın yeterli kas dokusuna sahip olması gerek yoksa iğnenin sinire isabet etmesi gibi olası bir durumda felç olma söz konusu olabilir. bu yüzden yeterli kas dokusu olmayan yavrularda antibiyotik akvaryum suyuna katılarak verilmelidir. Akvaryumdaki su miktarı kaplumbağanın kabuğunu örtecek kadar ya da 1-2 parmak daha fazla olmalı. su sıcaklığı 33 derecede ve sabit kalmalıdır. ilaç sabah ve akşam olmak üzere 2 tablet olarak verilebilir günlük. tedaviye en az 5 gün, en fazla da 10 gün devam edilmelidir. asla tedavi yarıda kesilmemeli yoksa faydası olmayacaktır. durumu düzelse bile en az 5 gün vermeye devam etmek gerek ilacı.

verilebilecek antibiyotikler: monodoks, tetradoks, doksin

gözlerde enfeksiyon
göz damlaları sabah ve akşam her iki göze de birer damla olarak damlatılmalı. damlanın iyice göze yerleşmesi için kaplumbağa bir süreliğine ona uygun bir pozisyonda bekletilebilir. damla damlatıldıktan sonra hemen akvaryuma konulmamalı 20-30 dakika beklenilmelidir. bu tedaviye 1 hafta devam edilidğinde sorun çözülecektir. merhemleri ise pamuğa sürerek göz çevresine hafifçe sabah ve akşamları sürmek gerek. yine merhemi de sürdükten sonra en az yarım saat kuru alanda bekletilmeli kaplumbağa.

verilebilecek damlalar: gentagut, tobrex
verilebilecek merhemler: tobrex merhem, terramycin göz merhemi

mantar
mantar için dezenfektan kullanılmalı. genelde içlerinden çıkan prospektüse uyarak kullanıldığında sorun kalmaz ama hazır olarak satılan dezenfektan bulamayanlar eczaneden metilen mavisi alabilirler. metilen mavisi ya da contra-ıcyhto için kullanım şekli su değişiminden itibaren ilk gün her 10 litre su için 2şer damla, 2. ve 3. günlerde ise her 10 litre su için birer damla suya katılmalı. ilacı kattıktan sonra bir süre filtre çalıştırılmamalı. suyun rengi biraz maviye dönecektir bu normaldir endişe etmeyin uygun dozda kullanıldığında sorun olmaz. ayrıca mantar görülen bölgeye merhem de uygulanabilir pamukla. yine uygulandıktan sonra bir süre kuru alanda bekletilmelidir kaplumbağa

kullanılabilecek ilaçlar: contra-ıcyhto, metilen mavisi, batikon
kullanılabilecek merhemler: terramycin deri merhemi(göz merhemi değil bu farklı), furacin

gözlerde şişme
gözlerdeki şişkinlik ya akciğer enfeksiyonu belirtisi ya da vitamin eksikliğidir. akciğer enfeksiyonu ise yukardakiler uygulanabilir. vitamin eksikliğinde de suya ve yemlerine vitamin damlatılmalıdır. su 30derecede olursa iyi olur ayrıca yine terramycin göz merhemi de kullanılabilir.

kabuk yumuşaması
kabuk yumuşamasına vitamin d ve kalsiyum eksikliği, sudak parazitler ya da kuru alan olmayışı neden olabilir. tedavi için suya ve yemlere vitamin damlatılıp su temiz tutulmalıdır. kabuğa sertleştirici ya da başka herhangi bir kimyasal kesinlikle sürmemek gerek. günde 30dk ile 2 saat arası doğrudan güneşlendirme de fazlasıyla yararlı olur. suya da vitamin, gaga taşı ya da kalsiyum tabletleri katılabilir tedavi için.

kullanılabilecek maddeler: kaplumbağa vitaminleri, gaga taşı, fosfokalsiyum Granül

Çok teşekkürler kapluşlarımız için çok önemli bilgiler:)

Buna benzer bir konu bende açmistim fakat veterinere gitmek bana göre en dogrusu. Çünkü bazen göz sismesi saniyoruz baska birsey çikabiliyor.

aragorn' Alıntı:
burdaki ilaçlar tamamen veteriner tavsiyesidir güvenle kullanılabilir. tabi ki yine de imkanı olanlar öncelikle mutlaka bir veterinere gitmeli hastalık durumunda bunu da belirtelim.

tabi ki imkanı olanlar için en iyisi veterinere gitmek bunu mesajda da belirtmiştim. burdakiler veterinere gösterme imkanı olmayan ve en azından kendi imkanları ile hasta kaplumbağalarını kurtarabilme adına birşeyler yapmak isteyen arkadaşlar için yazdığım veteriner tavsiyesi ilaçlar ve tedavi yolları.

RE: bazı hastalıklar ve ilaçları

Bu benim dusuncem hic kimseye degil bu laf fakat veterinere goturme imkani yoksa bence beslememeli. Veterinere parasi yoksa ileride yem icin ve diger esyalari icinde imkani olmayacak. Her ne olursa olsun mutlaka senede bir kez kaplumbagayi kontrol icin goturmeliler. Kaplumbagadir bunun her sene yine midesinde kurt olur veya baska birsey anlamazsin, sonra daha kotu bir hale gelir. Ben sikca kontrol icin veterinere gotururum hatta 2 ay sonra tekrar veterinere goturup vitamin asisi falan vurdurcam, ben türkiyeye gidince aniden hastalanmasini istemem tatilim bana zehir olur. Bu yuzden veterinere goturecem ama param yok diyenlere icten kiziyorum. Insan hasta olunca nasil doktora gidiyorsa, kaplumbagasinida goturebilmeli diye dusunuyorum ve param yok mazeretini kabul etmiyorum. Ben ev kiziyim calismiyorumda bir gelirim yok ama bir kosede hep leyla icin param olur, olurda birgun hastalanir diye. Onu kendi imkanlarimla degil ancak veterinere goturursem rahat ederim.

burdaki soruna da kaplumbağa ticareti neden oluyor. bu işi daha fazla kaplumbağa satabilmek için çok kolaymış gibi gösterip kapta besleyin günde 1 kez yem verin haftada bir suyunu değişin yeter diyerek 9-10 yaşındaki çocuklara bile satıyorlar kaplumbağaları. kaplumbağanın hasta olduğunu ne çocuk biliyor ne de ailesi haliyle veterinere gösterebilme durumu da olmuyor. bazıları önemsemiyor bile nasılsa ucuz ölürse yine alırız mantığıyla yaklaşanlar da oluyor. yani veterinere gösterememenin nedeni sadece maddi değil.yani en baştan yanlış giden bir olay bizim düzeltmeye çalıştığımız.bu yüzden sorunu kökten halletmedikçe maalesef daha çok kaplumbağa ölecek. tabi ki de en doğrusu kontrol için bile veterinere göstermek düzenli olarak fakat bu bilinç insanların çoğunda yok, ve de kaplumbağa ticaretiyle o hayvanların canı üzerinden para kazanan insanlar oldukça bu bilincin kazanılması da zor. bizim burda yapmaya çalıştığımız da bu bilinci insanlara verebilmek zaten.

en doğrusu tabi ki bir hayvan için sadece kaplumbağalar değil her ne olursa olsun elimizden gelenin en iyisini sağlamak.. konudan saptık sanırım biraz :) konuya dönersek daha iyi olcak bakım için en iyisini sağlamak konusunda tüm üyelerimizin hemfikir olduğundan eminim zaten.

aragorn' Alıntı:
burdaki soruna da kaplumbağa ticareti neden oluyor. bu işi daha fazla kaplumbağa satabilmek için çok kolaymış gibi gösterip kapta besleyin günde 1 kez yem verin haftada bir suyunu değişin yeter diyerek 9-10 yaşındaki çocuklara bile satıyorlar kaplumbağaları. kaplumbağanın hasta olduğunu ne çocuk biliyor ne de ailesi haliyle veterinere gösterebilme durumu da olmuyor. bazıları önemsemiyor bile nasılsa ucuz ölürse yine alırız mantığıyla yaklaşanlar da oluyor. yani veterinere gösterememenin nedeni sadece maddi değil.yani en baştan yanlış giden bir olay bizim düzeltmeye çalıştığımız.bu yüzden sorunu kökten halletmedikçe maalesef daha çok kaplumbağa ölecek. tabi ki de en doğrusu kontrol için bile veterinere göstermek düzenli olarak fakat bu bilinç insanların çoğunda yok, ve de kaplumbağa ticaretiyle o hayvanların canı üzerinden para kazanan insanlar oldukça bu bilincin kazanılması da zor. bizim burda yapmaya çalıştığımız da bu bilinci insanlara verebilmek zaten.

en doğrusu tabi ki bir hayvan için sadece kaplumbağalar değil her ne olursa olsun elimizden gelenin en iyisini sağlamak.. konudan saptık sanırım biraz :) konuya dönersek daha iyi olcak bakım için en iyisini sağlamak konusunda tüm üyelerimizin hemfikir olduğundan eminim zaten.

Bu durumda ailelerde suçlu ve hatali sonuçta bu bir hayat ölüme birakmak bence çok yanlis ve günah. Benim annemde demisti birak ölsün alirsin yenisini ama ben aglayip veterinere götürdügümde oda arastirmis bakimini ve bana simdi hak veriyor. Burada hatali çocuklar degil onlar kandiriliyor tamam ama ya anne babalar, onlarda arastirmalilar. Ya bilmiorum bu ticaret bence hiç durmaz çünkü kirmizi yanaklilari yasaklarlar onun yerine sari yanakli gelir, sari karinli gelir veya baska bir kaplumbaga türü. Dediginiz gibi konuya geri dönelim.

peki bu ıilçları suyamı katıcaazz???offf kafam karıştı benim

Geri