Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Bebek kaplumbağamın beslenmesi yem ve bakımı

Denizz

Bronz 3 Üye
Sanırım oldu  :133: 
Cem bey benimle ilgili konuyu bu başlığa taşıyabilir misiniz?

Diğer konuyu ayırmıştım. İstersen o konunun başlığını değişeyim yada oradaki yem ile alakalı son yorumları buraya taşıyayım.

Cvp: RE: Bebek kaplumbağamın beslenmesi yem ve bakımı

cem' Alıntı:
Diğer konuyu ayırmıştım. İstersen o konunun başlığını değişeyim yada oradaki yem ile alakalı son yorumları buraya taşıyayım.

Burasını kullanalım o zaman yem ile ilgili konularla birlikte  :133:

Denizz' Alıntı:
cem' Alıntı:

Burasını kullanalım o zaman yem ile ilgili konularla birlikte  :133:

Bu arada kaplumbağanın ön ayağındaki bi tırnağı kırılmış sanırım bugün oldu ve kökten kırılmış görsele ekledim. Bi problem olur mu?

Ekli dosyalar

• AC0BC98E-E162-4989-8B8F-C2B8C1C3A783.jpeg
    AC0BC98E-E162-4989-8B8F-C2B8C1C3A783.jpeg
    487 KB · Görüntüleme: 56
Olmaz yalnız açık yara var ise hayvanı çıkarıp ayağını peçete ile kuruttuktan sonra üzerine batikon sür ve 5-6 dakika kuru yerde beklet. Üşümemesi için lambayı üstüne tutabilirsin. Sonra sıvı kalmışsa peçete ile silip akvaryuma koyarsın.

Yara yada kanama yok ise gerek yok. Resler (red eared slider) panik halinde kuru alandan hızlıca kayarak indikleri için (slider kelimesi buradan gelir) rampa üzerindeki malzemeye tırnaklarını takıp kırabilirler. Yada başka bir malzemeye. Senin akvaryumun boş muhtemel tırnak parçası suya düşürmediyse rampa üzerindeki paspastadır.

Onun için akvaryuma yaklaşırken ani hareket etme. Hayvan seni görsün. Kuru alanda göz ve kulaklar radar gibi açıktır. Ses ve hareket suya kaçmasına neden olur.

Kökten kırıldıysa bir daha çıkmayabilir. Kanama varmı kontrol edin. Tırnağın birdaha çıkmaması dışında bir sorun olmayacaktır.

cem' Alıntı:
Olmaz yalnız açık yara var ise hayvanı çıkarıp ayağını peçete ile kuruttuktan sonra üzerine batikon sür ve 5-6 dakika kuru yerde beklet. Üşümemesi için lambayı üstüne tutabilirsin. Sonra sıvı kalmışsa peçete ile silip akvaryuma koyarsın.

Yara yada kanama yok ise gerek yok. Resler (red eared slider) panik halinde kuru alandan hızlıca kayarak indikleri için (slider kelimesi buradan gelir) rampa üzerindeki malzemeye tırnaklarını takıp kırabilirler. Yada başka bir malzemeye. Senin akvaryumun boş muhtemel tırnak parçası suya düşürmediyse rampa üzerindeki paspastadır.

Onun için akvaryuma yaklaşırken ani hareket etme. Hayvan seni görsün. Kuru alanda göz ve kulaklar radar gibi açıktır. Ses ve hareket suya kaçmasına neden olur.
Tırnağı suda gördüm muhtemelen orada kırdı bi ani hareketle. Kökten kırılmıs baya boşluk var ama hiç kan yok şuan

emre_selvitopu' Alıntı:
Kökten kırıldıysa bir daha çıkmayabilir. Kanama varmı kontrol edin. Tırnağın birdaha çıkmaması dışında bir sorun olmayacaktır.
Kanama yok kökten kırılmış baya. Ben suyu ne kadar yükseltsem de o yürümeye çalışıyor tek elle bile olsa belki zorladı ondan kırıldı. Çözemedim kendisini  :133:

Cvp: Bebek kaplumbağamın beslenmesi yem ve bakımı

Peki kaplumbağaların ters yüzmesinin bi anlamı var mı? :133:

Nasıl ters? Geri geri yüzmez ama ufak manevra yapar. Ayaklar havaya ters dönme diyorsan bu halsizliğe bağlıdır ters föndüğünde hayvan düzelemez sonuç boğulmaya bağlı ölümdür. Bu akciğer enfeksiyonunu ağır geçiren hayvanlarda görülür. Bu enfeksiyona bağlı ölümlerin büyük çoğunluğu da boğulmaya bağlı ölümdür.

Hayvanı o şekilde görürsen hemen kuru alana koy. Suya girmesi için zorlama. Kendi girerse takip edip bir süre sonra çıkar. Susuz kalmamalı ama halsizse de suda fazla durmamalı.

Ters derken geri geri yani. Bazen böyle beni görünce heyecanla geliyor sonra geri geri gidiyor çoğu zaman

Ön ayaklarını arkadan öne doğru iterek manevra yapar. Ama sürekli geri geri yüzmez.

cem' Alıntı:
Ön ayaklarını arkadan öne doğru iterek manevra yapar. Ama sürekli geri geri yüzmez.

Evet sanırım öyle bişey yapıyor son zamanlarda. Önemli bişey değilse sevindim. Teşekkürler

Büyüdükçe yüzme yetenekleri gelişir. Nefes tutabilme kapasiteleri artar. Yağ depolama, enerjisini dengeli kullanma kabiliyetleri gelişir. Kendini savunma ve özgüvenleri artar.

Merhaba, şimdilik lamba çözümünü bu şekilde çözdüm. Resimleri yüklüyorum peki bu lamba ısı verir mi sizce?
Kaç w oldugunu bilmiyorum evde buldum   :neydi:

Denizz' Alıntı:
Merhaba, şimdilik lamba çözümünü bu şekilde çözdüm. Resimleri yüklüyorum peki bu lamba ısı verir mi sizce?
Kaç w oldugunu bilmiyorum evde buldum   :neydi:

Bir de şöyle bi olay var sanırım kabuğu kaşınıyor anlayamadım, derecenin altına girmiş kabuğunu sürtüyor sürekli neden yapıyor bunu?

Ekli dosyalar

• * Image 2020-01-25 at 22.48.34.jpeg
    * Image 2020-01-25 at 22.48.34.jpeg
    90 KB · Görüntüleme: 34
  • * Image 2020-01-25 at 22.59.05.jpeg
    * Image 2020-01-25 at 22.59.05.jpeg
    41.8 KB · Görüntüleme: 27
Bu sarfiyatsız florasan ampuller yeterince ısı vermez. Armut tip soft yani camı buzlu ampul kullanacaksın. 40-60 W. Kuru alana hayvanı ikame birşey koy boş kibrit kutusu gibi üzerine cam derece yatır evde kullanılanda olur yarım saat sonra bak 32 derece uygun mesafedir.

Kabuk kurudukça ve üst plakalar katmanlaşıp açıldıkça kaşınır. Hayvan herhangi birşeyin altına girerek twerk denen dans şeklinde popoyu oynatarak sürtünür. İlerleyen dönemlerde uygun şekil ve ağırlıkta mopani yada mango kökü alırız hayvan altına girip kaşınarak açılan plakaları atar.

Tekrar merhaba dediğiniz armut ampülden aldım. Sanırım 42W. Sizce mesafesi nasıl? Derece koydum 31 gösterdi. Gece boyunca yakmayı düşünüyorum problem olur mu

Denizz' Alıntı:
Tekrar merhaba dediğiniz armut ampülden aldım. Sanırım 42W. Sizce mesafesi nasıl? Derece koydum 31 gösterdi. Gece boyunca yakmayı düşünüyorum problem olur mu
Resimleri yükleyemiyorum yüksek geliyor  :breh:

Biz ısı değerinde ilk yarım saatteki ısı değerini 32 olarak alıyoruz. Lamba uzun süreli yandığında konumlandığı alanda ısı değerinde artış oluyor. 31 derecede taban ile olan mesafe kaç? Ölçerken hayvanı ikame birşey koyup dereceyi onun üzerine mi yatırdın?

Derece ölçümlerinde dereceyi yine denemek gerekiyorsa derecenin soğuması beklenip tekrar denenmeli.

Hayvan geceleri kuru alanda mı uyuyor?

https://imgyukle.com/ bu siteden daha kolay yükleniyor bir de bunu dene.

https://imgyukle.com/i/nPpOMP
https://imgyukle.com/i/nPpcXY
https://imgyukle.com/i/nPpgW0

Hayvan hiç kuru yerde uyumadı hep suda uyuyor. Belki kuru alan soğuk diye. 
Ölçmek için kuru alana ikame bir şey koyup üstüne dereceyi koydum 30-31 derece gösterdi.
Taban ile mesafe 15 cm

Su kaplumbağalarının bir problemleri olmadığı sürece veya kuru alanda uyuma isteği olmadığı sürece kuru alanda uyumaz.  Kafası dışarıda ve gövdesi içeride olmak üzere suda uyurlar. Eğer öyle bir problem olur ise başta mavi olmak üzere sizinde aldığınız kırmızı lamba geceleri açık kalabilir.

Geri