Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Hangi yemleri kullanmalıyım?

Merhabalar, Ben Melike. Platforma yeni üye oldum. Kaplumbağamın adı Bahtiyar. Bahtiyar 2 yaşında. Kabuk boyu: boyuna 17 cm, enine 12 cm. 50-75 akvaryumu, kuru alanı, su ısıtıcısı, iç filtresi, dış filtresi(şu an kuramamış olsam da), uv lambası, ısıtıcı lambası mevcut. Size 3 şey danışmak istiyorum.
1)Su kaplumbağaları büyüyünce otcul besleniyor diye biliyorum. Ama Bahtiyar marul yemiyor. Bitkisel olarak hangi yemleri önerirsiniz? Sadece bitkisel mi beslemeye başlamaliyim yoksa proteinli etçil yemelere de devam mi etmeliyim? Beslenme açısından bana tavsiye verirseniz çok sevinirim. Şu an kullandığım yemler: tetra reptomin, sera raffy p, ahm turtle sticks, jbl calcil, gammarus.
2)Bahtiyar bu ara bazen su üzerine kafasını çıkarıp nefes nefese kalmış gibi davranıyor 4 kere üst üste sesli nefes alıyor. 1 hafta öncesine göre daha az yapıyor bunu ama benim yine de aklıma takıldı. Filtresi bozulmuştu 2 gün kirli suda kaldı ondan olabilir mi? Ne yapmak lazım?
3)Dış filtre nasıl kurulur? Her seferinde kurana kadar canım çıkıyor. Hortumdan su emip kusmaktan halsiz düşüyorum. Bu sefer de bir türlü kuramadım. Saatlerce uğraşıyorum olmuyor. Filtre markasi: eheim 2213 en basit olanı. Lütfen özellikle 3.konuda yardımcı olun yoksa su emcüklemekten tifo olacağım...
IMG_20230928_215937-01.jpeg
IMG_20231001_222830-01.jpeg
IMG_20231003_105731.jpg

Foruma hoşgeldiniz.

Yetişkinler bitkisel yem yese de protein içerikli yemeyi bırakmazlar. Ana öğün her zaman protein içerikli yemlerdir.

Gammarus bitince bir daha almayın hayvana ufak gelir. Yerine dajana gammarus sticks alın.

Repto ve ahm içeriğinde bitkisel var zaten ekstra ot türevli yem almaya gerek yok.

Calcili haftada bir öğün verin. Bitince almayın.

Mineral yem olarak tropical biorept W yemi alın.

Sebze ürünlerinde her hayvan farklı şeyleri seviyor. Farklı sebzeleri deneyin. Roka tere reyhan gibi kokulu bitkileri vermiyoruz.

Hayvan 17 cm kabuk boyunda olduğuna göre günde 1 öğün besleyeceksiniz. Sebze ürünlerini akşama doğru deneyin. Yemden uzak saatte. Yemediğini yarım saat sonra alın. Bakteri üremeye başlar.

2. Yetişkinler fazla efor harcadığında sesli nefes alır bu normal durum.

3. Tifo değil salmonella olursunuz. Filtre akvaryumdan aşağıda duracak. Kurulumu yaptıktan sonra elinizi sabunlayın. Su çıkış tarafı uçtan elinizi yumru yapıp öyle emin. Hortuma temas etmeyin. Su filtreye akmaya başlayınca bırakın. Su filtreden geçip su çıkış hortumunda gözükünce yerine takıp çalıştırın.

Filtrede ne malzemeler kullanıyorsunuz?

Isıtma lambası mesafesi için hayvanın sırtı hizasında birşey koyup üzerine cam derece yatırın tam yarım saat sonra bakın 32 derece olduğu nokta uygun mesafedir.
Uv kaç watt?

Hayvana ait diş fırçasını ıslatıp sofra tuzu döküp yavaşça fırçalayıp akvaryuma emsal sıcaklıkta su ile durulayın.

Eczaneden devit marka damla alın. Haftada bir gün kabuğunu peçete ile kurutup 2 damla daplatıp yayın. Yarım saat kuru yerde bekletip kalanı yine peçete ile silip akvaryuma alın.

Geri