Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Ben bilmem esim bilir faciasi

mertcanerdinc

Taç 2 Üye
Merhaba . Suan yayında olan bu programda bir camekan içerisinde ki 7-8 adet yavru su kaplumbagasinin olduğu camekan içerisine kafalarini sokarak nefes tutmaya çalışıyorlar . Bu durum hem kaplumbağalar için hemde insanlar için büyük tehlike içeriyor . İnsanlar kafalarini suya soktuğunda yüzlerindeki makyaj vs. Suya karisiyor . Bu hayvanlarin zehirlenmesine yol açabilir . Hayvanlarin korkması da cabası . İnsanlar için ise zararı kaplumbağaların bulundurduğu bir çok parazit . Biz kaplumbağa besleyenler suya elimizi sokmazken bu insanların suratlarına sokması büyük risk .

Evet bende gördüm suan ve aynı seyleri dusundum hemen hemen.

Cvp: Ben bilmem esim bilir faciasi

insanlar ağız burunlarını köpeklere yalatıp yıkamıyor. hatta hatırlarsınız belki birisi çocuğunun yediği dondurmayı köpekle paylaşırken videosunu çekmişti. bunları yapanları görünce bu normal gibi geliyor.

Benimde bir arkadaşım köpeğinin ağzını öpüyor. Bu tip uç sevgi hareketlerine anlam veremiyorum.

Ancak bahsettiğin daha ilginç bir olay Mertcan. Tam anlamıyla saçmalık.

Sevdiği için ev hayvanını öpenleri yada dokunanları anlarım. Kendince sebepleri haklıdır. Yargılanması da saçmadır. Ancak yarışma vb. bir sebep için bu tarz şeyler çok zavallıca.

İnsanın hayvana saygısı kalmamış.Nasıl bir hayvan sevme tipidir bu anlayamadım.

Köpeklerin ağızları insanlardan daha temizdir.Bilimsel olarak kanıtlanmıştır,ama abartmamak en iyisidir.Bizim için sorun olmaz ama hayvan bizden mikrop kapabilir.Programa gelirsek bende denk geldim,suratında 1 kg makyajla kafasını sokuyor.Bir araba için hem kendi sağlığı hemde hayvanın sağlığını riske atmak mantıklı gelmiyor bana açıkçası.Ama kafayı sokanlara kızmamak lazım.Kanal o hayvanları oraya koyarken ne planlıyordu acaba ? Keşke şöyle 15 cm lik yetişkin kaplumbağa atsalarmışta bizde şenlik izlerdik.

Evet gördüğümde hayret ettim . Su kaplumbağalarının taşıdığı bakteriler nedeni ile bir ara bazı ülkelerde satışı yasaklanmıştı . Dediğim gibi biz akvaryuma elimizi sokmaya çekinirken orada bilinçsiz bir şekilde insanların kafalarini sokturuyorlar . Kaplumbağaların da zarar görmesi cabası .

Para kazanmak için emperyalist düzenin kölelerinin yemeyeceği şey, yapmayacağı iş yoktur..

Bir ben görmemişim herhalde varsa bir video iyi olurdu.

Açıkçası yarışmanın söz konusu bÖlümünü izlemedim. Yazılanlar doğrultusunda, burada belirtilmesinin yanında gerekli mercehlere yazılarak uyarılması gerekir. Ben Kanal D kanalınının İzleyici temsilcisi ve kanal mailini aşağıdaki maili hazırlayıp gönderdim. İsteyenlerin aynı yazıyı (sonuna isim soy isim yazabilirsiniz) yada kendinizin yazacağı bir yazı ile gerekli yerlere gönderebilirler. En azından burada konuşulmakla kalmaz bu konu.

Gerekli mehcehlerin mail adresleri:

[email protected]
[email protected]

Merhaba,

Kanalınızı Tv başında geçirdiğim saatler aralığında aktif olarak izleyen bir bireyim. Uzun zamandır, denk gelebildiğim sürece yine kanalınızda yayınlanan "Ben bilmem eşim bilir" programını severek takip etmekteydim ki geçen günkü karşılaştığım durumdan ötürü rahatsızlığımı dile getirmek istedim.

09.11.2013 Günü yayınlanan bölümde, bir yarışmanın konusunun su kaplumbağası olduğunu gördüğüm anda irkilerek ve bir o kadarda acınası bir şekilde izlemeye çalıştım. Çalıştım diyorum çünkü karşılaştığım manzara hem hayvan hem de oradaki insanlar açısından oldukça tehlike arz ediyordu. Sizinde bildiğiniz gibi yarışmanın amacı, 7-8 adet yavru su kaplumbağasının olduğu camekan içerisine yarışmacılar kafalarını sokarak nefes tutmaya çalışıyorlardı. Bunun iki taraf için olabilecek tehlikelerini tarafınıza anlatma gereği duydum kendimde ki, bilinseydi eğer ne siz yarışmacıları böyle bir tehlikeye atar ne de yarışmacılar ne pahasına olursa olsun bu tehlikenin içerisinde bulunurlardı.

Yedikleri besinlerin sindirilmesi için kaplumbağalarda ve bir çok sürüngenler de SALMONELLA bakterisi bulunmaktadır, bulunan bu bakteri onlar açısından bir problem oluşturmasa da bizler için tehlike oluşturabilecek bir durumdur. Özellikle çocuk ve yaşlılar açısından ölümle sonuçlanabilecek tehlike arz eden bu bakteri, Yetişkin ve sağlığı/ bağışıklık sistemi iyi olan kişilerde ufak baş ağrıları, kusma, ishal gibi geçiş süreci gösterebilir. Bu konu o kadar tehlike arz etmektedir ki Amerika'da 10 cm kabuk boyunun altında kaplumbağa satışı yasaklanmıştır. Sebebi ise yavru kaplumbağalarda daha belirgin ve çok gözüken bu hastalık, birbiri ardına hızlı bir şekilde kaplumbağa ile el ve diğer yollar ile temas kuran kişilerde görülmeye başlamıştır. Biz kaplumbağa seven ve besleyen bireyler, elle dokunduktan sonra bile antibakteriyel sıvı sabunla yıkayarak önlemimizi aldığımız bu hastalık karşısında, siz yetkililerin yönlendirilmesi ile yarışmacıların direk vücuda karışabilecek bir şekilde kafalarını su kaplumbağalarının bulunduğu bir camekana sokarak kendilerini tehlikeye atmasına yol açmanız açıkçası hiç anlam veremediğim ve kanalınıza yakıştıramadığım bir davranış biçimi olmuştur.

Bunların yanında ise hayvanların yaşadığı stres ve hastalığa açık bir ortam başlı başına bana göre bir katliam göstergesi olmuştur. Kafaları sokulan yarışmacıların yüzlerindeki makyaj ve dış ortamlardan etkisi kalabilecek mikroplar nedeniyle hayvanlar hastalığa yakalanma riski ile karşı karşıyadır. Su kaplumbağaları oldukça hassas bir bünyeye sahip hayvanlardır.

Bu yazdıklarım doğrultusunda bir daha aynı görüntülerle karşılaşmayacağımı temenni etmekteyim. Gereken hassasiyet ve özeni göstereceğinizden emin olmakla birlikte, diğer olasılıkların gerçekleşmesi durumunda gerekli mercehlere başvuru yapmaktan çekinmeyeceğimi bildirmek isterim. Saygılarımla

güzel yazı olmuş emin inşallah bir faydası olur.

Bencede çok iyi olmuş. Tekrarı halinde denetleme kuruluna da yazılabilir.

Kanal D'nin 24.02.2015 yayın akışı içerisinde 13:00'da yer alan Ben Bilmem Eşim Bilir isimli programda daha önce forumda konu olan bölümün(171. bölüm) tekrarı yayınlanmıştır.

mailto:/QRVpBZ.jpg

mailto:/YvgO42.jpg

sürekli tekrar yapıyorlar. bende yakın zamanda bir daha denk gelmiştim. bir iki aylık süreçte. rtük öylesine duruyor. ne hayvan ne insan sağlığı... kanallarda azdıkça azıtıyor.

Bunu bende mail atmıştım, tekrarı içinde yazayım hatta rtük yetkili birim bulup orayada yazayım. uzun zamandır biryerlere şikayet maili atmıyorum. ;)

Bu büyük bir sorumsuzluk.Konunun ilgili kişiler/kurumlar piramidinde yer alan herkes için endişe verici bir durum.Toplumda yeterli çoğunluk sağlanmadığı sürece de sunulan hizmetin değişeceği ya da gelişeceği ne yazık ki yok.Özellikle bu durum Türkiye'de farkındalığı yaymaya çalışan azınlıklar için çığırından çıktı.

Sonra bu kaplumbagalarin akibetlerininde pek parlak oldugunu sanmiyorum, bir cevap alabidin mi acaba nesliihan ?

Genelde tepki ne derece olursa ona göre yaptırımı oluyor.Neslihan abla attığın mailin metni ile gönderdiğin mail adreslerini paylaşırsan herkes gönderebilir ve dikkat çekebilir.

Geri