Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Benekli Kaplumbağa - Yavru

dbasol

Gümüş 3 Üye
Arkadaşlar Eminönü'nde gezinirken zavallı bir Benekli Kaplumbağa yavrusu bulduk. Daha alt kabuğu dahi tam oturmamış, 25 kuruştan da küçük. Son derece halsiz görünüyor şu anda haliyle. Büyük bir kaba koydum, kuru alanı ve ısıtma lambasını ayarladım. Isıtıcı şu anda yok ama yarın ufak bir sistem kurup bir süre baktıktan sonra birisine vereceğim şehirden çıkmadan önce.

Karides veya diğer yemlerden yemiyor. Yüzebiliyor ancak çoğunlukla uzunca süre öylece su üstünde kalıyor. Yüzdüğünde ilk fırsatta kayaya tutunuyor, ancak kuru alana çıkmıyor. Gözleri ara sıra açıyor, açtığında çevreyi gözlemiyor ancak boynu genelde uzatılmış halde duruyor. Burundan kabarcık da çıkarıyor, yani pek nefes almıyor. Ancak yan yüzme yok, o nedenle akciğer enfeksiyonu yok gibi.

Merak ettiğim şey şu, sanırım yumurtadan biraz erken çıkmış durumda alt kabuğundan anladığım kadarıyla. Ne yapmalı, ne etmeliyim?

Cvp: Benekli Kaplumbağa - Yavru

doğa, ısıtıcıyı alıp vitamin takviyesi yap. premature doğduğu için oluşumunu tamamlayamamış. durumu hassas. titizlik göstermek lazım. buna rağmen yaşar mı ölür mü net bir şey söyleyemem. 3 cm'yi geçerse umut var. yemi tozlaştırıp at suya.

Eger her sey yolunda gıder ve yasarsa ben alabılırım yavruyu

İdil bu hayvan res ile aynı yerde bakılamaz. Ayrı sistem kurabilecek misin? Önemli olan bu ayrıntıyı unutmadan hatırlatayım.

Benekliler hakkinda bilgi de cok az. Yabanci kaynaklarda da bakimi hakkinda bilgi pek yok. Kac derece su uygundur ornegin? 27-28 yerli turlere yuksek olur diye dusunuyorum. Beslenme aliskablugi daha etcil gibi ornegin, ancak buna bagli hazir yem ne alinabilir?

Benekli ve res belki uyum saglayabilir diye dusunuyorum ancak boyutlar ve beraer buyumus olmasi da onemli sanirim.

Bılıyorum yedek sıstemım olmasa bunu yazmazdım o acıdan sıkıntı yok

Doğa haklısın benekli hakkında bilgi çizgiliden dahi az. Ben çizgili kaplumbağama daha düşük ısıda ve daha kısa süreli uvb lamba yakarak bakıyorum. Su akıntısıda az çok var, sebebide akarsı hayvanı olması. Mümkün olduğunca doğalarını taklit etmek gerekiyor. Yerli türlerden çizgilininde beneklininde res ile aynı yerde bakılması kavga sebebini bırak habitat farkı açısından da pek uygun değil.

Benekli hakkında bilgi gerçekten daha az. Bu hayvan çamur yada bataklık kaplumbağası familyasından. Yani buna uygun sistem nasıl yapılır bilemem. Türüde tehlike altında ve daha az bulunuyor. Nasıl gelmiş oraya hiç anlamadım. Gündüz karada yürüyüş yapar diyor. Ufak bir kuru alan bu hayvan için yetersiz olabilir. Çamur ve bataklık kaplumbağalarının bir çoğunun bildiğim kadarıyla ayak yapısı karada daha iyi hareket etmeye yatkın. Bunun anlamı şu olabilir. Sadece güneşlenmek için değil daha içlere gidip yürüyüş yapmak içinde dizayn edilmiş ve davranış şekilleri bu şekilde olabilir. Bunu düşünürsek bu hayvana sadece akvaryum ve kuru alan olmaz. Daha geniş bir kuru alan hatta akvaryumun su yüzeyi kadar daha bir kuru bölge gerekebilir.

Simdilik kendi boyutundan cok buyuk bir penn plax turtle pier var. Toprak benzeri sabit bir kuru alan da yapabilirim ileride durumu stanil hale gelene kadar. Cizgililer cok dayanikli hayvanlar, ancak benekliler anladigim kadariyla hem dogada baskin bir tur degil, hem de daha az dayanikli.

Turtleforum, turtletimes gubi sitelerdrki prematur orneklerine gore biraz daha iyi durumu ancak yine de yumurtadan erken ciktigina ve o halde kargolandigina eminim. Buna ragmen cok iyi dayanmis.

Suya daldiginda burnunda kabarcik cikiyor ancak bunu tam gelismemesine bagliyorum. Akciger enfeksiyonu belirtisi yok bundan baska. Boynu uzatarak nefes alma, agizi acip kapatma, surekli kuru alanda durma durumu yok. Aksine su icinde lav tasina tutunuyor ve karablik tarafina kafayi sokup uyuyor. Suyu 30 derecede tutuyorum,gece de isitici lambayi acik biraktim.

Eldeki kaplumbagalari bir arkadasima sahiplendirmisken simdi aciyip aciyip iyilestirmek icin yine dolduruyoruz eve her buldugumuz garibani neredeyse. En azindnan artik forumdaki uye sayisi cok ve sahiplendirmeler daha kolay.

Yalniz bu kadar zaman sonra sunu anladim ki RES'leri de sevmeme ragmen sanirim hic Res almazdim. Fazla agresif ve baskin geliyorlar. Ystelik boyutlari da anormal buyuk. Piyasada bu kadar stilmasinin tek sebebi dayanikli olmalari. Keske abd'drki gibi boy siniri koysalardi, cok yazik oluyor res yavrularina ve diger turlere.

O kadar küçükse burnundaki kabuğu kırmaya yarayan kemiksi çıkıntıda düşmemiş olabilir.

Çizgili akarsu hayvanı ve daha geniş alana yayılmış durumda. Benekli zaten bataklık kaplumbağası olduğu için yaşam alanı kısıtlı. Tarım için kurutulan bataklıklarda alanlarını iyice daralttı. Kaçak toplama dışında bu hayvanın esas tehlikede olma sebebi bence bu.

Eğer bu baloncuk durumuda geçerse ısıyı yavaş yavaş 28 lere çekebilirsin bence. Genel durumunun iyi olmasına çok sevindim.

Kaplumbağa satışındaki boyut konusunda aynı fikirdeyim. Küçük olması hem hastalanma durumlarını artırıyor hemde bilinçsiz alıcıların bu hayvanların büyüdüğünü baştan farketmelerini engelliyor.

Doğa, hayvanlar için yaptıklarını takdir ediyorum. Gerçekten bakım evi gibi oldu.

Hic sorma. Muhabbet kusu alalim dedik o da hasta cikti, antibiyotik vs derken simdi iyi cok sukur.

Yabanci sitelerde yeni dogmus yavru bakimlari ile ilgili guzel bir yazi buldum. Detaylari daha sonra paylasaagim ancak iki ay yemek yemeyen yavrular dahi mevcutmus. Sig suda, mumkunse ustunun cogu kapali olarak bakilmali deniliyor.

Benimki cok sukur ilk defa yemek yedi, ama dediginiz gibi ancak toz haline getirdigim raffy p'nin toz kirintilarini yiyebiliyot ancak, bas parmak tirnagim bile daha buyuk yavrudan, dusunun artik. Jbl probaby aldim ama cok pisman oldum, bildigin gammarusun kucugu cikti.

Reptomin vardi ama ek olarak jbl probaby ile raffy p de aldim. Yavrularin sevecegi ve juende olan baska tavsiyeniz var mi?

Saka maka bayagi hareketlendi. Ek bir akvaryum alacaktim ancak en az bir ay buyukce bir kapta ve sig suda bakilmasi tavsiye edilmis. Bende turtle pieron merdiveni ile lav kayasini birlestirip bir kuru alan yaptim. Filtrasyon isini de sagolsun emektar midyemize biraktim:) suyun goruntusu bile bir gunde degisti midyeyle, gercekten inanilmaz canlilar, Allah ne yaratsa guzel yaratir ancak bu hayvan maksimum fayda bizlere.

Geçmiş olsun. Hastalıkların atlatılmasına sevindim.

Bu hayvan için bilemiyorum ama slider türü bebek iken 15-20 cm suda, yavru iken 40 cm suda, kabuk 5 cm sonrası ev ortamında sınırsız yüksekliğe uygun. Ama dediğim gibi benekli bir bataklık kaplumbağası. Acaba bebek iken ne kadar derinlik uygun. Sığ suda ısıtma sorunu için ne önermişler acaba. Fazla sığ olup ısıtma yapılamazsada ayrı bir risk teşkil edebilir. Filtre sorununu şimdilik iyi çözmüşsün.

Yem olarak yavrular için pro baby kullanıyorum. Rahat yemesi açısından bence güzel. Vitamin katkısıda olduğu için bence bebek için iyi olur. Eldeki yemler bence ana yem ve ek yem olarak gayet iyi. Birde destek için sera mineral alırsan tamamlanmış olur.

mineral konusuna katılıyorum yalnız küçük için vereceksen raffy p içindeki kırmızlarda mineral yemdir. onu da ayrı olarak verebilirsin. vitamin damlayı önermiyorum. hayvan çok ufak dozajı yüksek gelebilir. bu yemden yediği kadarını alır.

Raffy mineral elimde mevcuttu zaten.

Yalniz sera carnivore'un mineral ve p karisimi olduguna kesin emin misiniz? Goruntuleri benziyor olmasin?

raffy p'de 3 renk var bunların birisi tahıl içerikli carnivorda o yem simidin içinde çok az miktarı tahıl olmak üzere et ağırlıklı. orta göbekteki kırmızı mineral içeriktir. carnivorun kutusu üzerinde de yazıyor diye hatırlıyorum.

Geri