Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Beslenme hakkında öğrenmek istediklerim

Arsız

Yeni Üye
İyi günler. Ben bu forumda olalı sadece 1-2 gün oldu. Kamlumbağa bakma konusunda biraz tecrübesizim. 8 aydır kamlumbağaya bakıyordum ama gözü kapanınca veterinere falan götürdüm. Daha sonra gentagut diye göz damlası verdi. Onu kullanmaya başladım. Neyse. Bir tane daha aldım kamlumbağa. Yeni olan kamlumbağayı dün aldım ve dün aksam ve bu sabah yemlerini yemedi. 8 aydır baktığım kamlumbağa ise küçük kamlumbağam için olan yemleride yiyiyor. Bunu nasıl düzenli hale getirerek ikisinin de yemesini sağlıyabilirim ?

-Ayrıca kamlumbağalarım benden çok korkuyor. Büyük olanın korkmasını biraz anlıyorum. Çünkü ona her sabah ve akşam gözlerinde damla sıkıyorum ve galiba bundan pek hoşlanmıyor ve korkuyor. Ama küçük olan da korkuyor. Karada olsalar bile beni görünce suya atlayıp hızlı hızlı yüzüyorlar. Suda olunca da yine hızlı hızlı yüzüp benden kaçmaya çalışıyorlar. Bunun nedeni ne olabilir birde ?

Zamanla alışacaklardır, suda kendilerini güvende hissettikleri için sizi görünce suya atlıyorlar.Yanlarına gelince oldukça sakin davranın, ani hareketlerden kaçının.Kapluşlar büyüdükçe korkuları azalacaktır. Akvaryum ve ekipmanlarınız varsa ve yeni gelen kapluş hasta değilse alışma sürecinde olduğu için yemini yemiyor olabilir. Yemek saatlerinde eski kaplumbağanızı akvaryumdan çıkarıp farklı bir kapta besleyin, yeni gelene akvaryumda yem verin.

Ben ise tam tersini düşünmüştüm. Yemek saatlerinde yeni kamlumbağımı akvaryumdan çıkarıp beslesem daha iyi değil mi ? Çünkü eski kamlumbağa akvaryuma geri döndüğünde yine yeme ihtimali var.

Bu arada yardımınız için teşekkürler.

Öncelikle hoş geldiniz. Büyük olan kaplumbağanız göz damlası kullandığı için kesinlikle korkuyor. Küçük olanı ise onun korktuğunu anlayıp ortamda tehlike hissine kapılıp koyun psikolojisini uyguluyor. Yem konusuna gelinde büyük olan daha baskın olduğu için tüm yemleri o yer aynı ortamda. Eğer ayırırsanız yem verirken ( bunu aynı ortamda ikisinin arasına engelleyecek her hangi bir şey koyarak da yapabilirsiniz. Zamanla size de alışacaklardır.

Yeni kapluşun akvaryuma alışması ve strese girmemesi için diğerini çıkarın demiştim.

Yardımlarınız için sağ olun. Akşam yemlerinide eski kamlumbağam yedi. :) Bakalım yarın ne olucak. :D

Geri