Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Beslenme Programlarımız

Tarçın~

Altın 2 Üye
Redearslider.com'dan esinlendim.Hepimize faydalı olacağını düşünüyorum.Birbirimizin yanlışlarını bulabilir ve doğrularından yararlanabiliriz.Aşağıdaki formu doldurarak yollayın.

Kaplumbağanın yaşı:
Kaplumbağanın kilosu:
Kaplumbağanın kabuk boyu:
Günlük verilen yemler:
Haftalık verilen yemler:
Aylık verilen yemler:

Bu verilen yemlere ne kadar arayla verdiğinizi de yazarsanız o kadar iyi olur.Hatta yemlerin markasına kadar da inebiliriz.

Öncelikle size yorum yapayım sayın Legendgrl90.Belli bir sayı vermeniz aslında tam olarak doğru değil.Bebekken kaplumbağanızı her gün kafası kadar beslemek doğru olacaktır.Ayrıca her gün karides vermek çok da doğru değil.Karides çok yağlı ve proteinli bir yiyecek.Aşırı hızlı büyüme ve şişmanlama yaratabilir.Aşırı hızlı büyüme de yamuk kabuklara , yani kabul deformasyonlarına yol açabilir ve bildiğiniz gibi şişmanlaması da iyi değildir.Sanyu taneli yem güzel...Ama tek başına yetmez.Bir de yanında Sera Raffy P gibi çok kaliteli bir yem alabilirsiniz.Yani her gün Sanyu taneli , Raffy P ve az da Raffy I verebilirsiniz.Karides ise haftada 1 gibi az miktarda verilmeli.Hem arada bir sebze ve meyve vermeyi de unutmayın.Çünkü hem proteine hem de vitaminle minerale ihtiyaç duyarlar ayrıca büyüdüklerinde sırf bitkisel beslenmeler gerektiğinde de zorlanmazlar.

Benim Listem:

Kaplumbağanın yaşı:7-9 aylıklar
Kaplumbağanın kilosu:Ölçmedim.
Kaplumbağanın kabuk boyu:6-6.5 cmler.
Günlük verilen yemler:Sera Raffy P , Sera Raffy I , Sera Vital , Sera Mineral , Sera Baby Gran
Haftalık verilen yemler:Vitakraft kaplumbağa yemi , kıvırcık , karahindiba , yonca
Aylık verilen yemler: Patates , havuç , elma , muz , Sanyu Karides

Ayrıca Biyo Tortvit ve Biyotortucal vitaminlerini kullanıyorum yemlerin üzerine...Bu aralar da sübye kemiği döküyorum yemlerinin üzerine...Bakalım gelişme olacak mı.(Bu 2 vitamin çok iyi olmasa da idare ediyorlar.Bir kaç kişiye tavsiye ettim , onlar da kullanıyorlar...Her ne kadar biz çok faydasını görmesek de çok memnun olanlar var.)

Haftalık verdiğim yemler her hafta 3 ile 5 kere veriliyor.Sadece karidesi ve Vitakraft yemi haftada 1 kez veriyorum.

Aylık verilenler de ayda bir kaç kere veriyorum.

Aynen öyle fakat mesajlarınızı birleştirirseniz daha güzel olacak.:)Ayrıca bu sübye kemiğini sahillerde bulabilirsiniz.Nadiren bulunurlar ama bir yerde varlarsa 5-6 tane toplayabilirsiniz.Ben geçenlerde sahilden ilk defa 9 tane buldum.Hayatımda ilk defa buldum ama tam buldum.:)Hatta İstanbul'da isteyenlere ücretsiz olarak verebilirim.

Önemli olan onların sevdiği yiyecekleri yemesi değil sağlıklı olarak beslenmeleridir.

Kaplumbağanın yaşı:7-8 aylık,2-3 aylıklar
Kaplumbağanın kilosu:bilmiyorum
Kaplumbağanın kabuk boyu:6.5-7,4.5
Günlük verilen yemler: sanyu turtle stick,karides,Sera raffy P,D3 vitamin
Haftalık verilen yemler: fesleyen,kıvırcık,küp yem
Aylık verilen yemler: kavun,karpuzz

=)))

Kaplumbağanın yaşı:1 yıl 4 aylık(tedavisinde sıkı bir diyet uygulandığı için böyle kaldı)
Kaplumbağanın kilosu:Ölçmedim.
Kaplumbağanın kabuk boyu:6,5-7 cm
Günlük verilen yemler:Tropical Biorepht,Sanyu Yosun Yem,Sanyu Turtle Stick,Yarım kurtçuk yem
Haftalık verilen yemler:Marul,kıvırcık,yonca,reyhan,karides
Aylık verilen yemler:patates
Karidesi 2-3 günde bir kullanıyorum.Vitamin olarak biyo tortvit,good turtle kullanıyorum.arada dezenfekte de uyguluyorum ayrıca sübye kemiğimde var

tarçın yemlerin kaliteli ama fazla protein içeriyor dikkat etmelisin

Tarçın~' Alıntı:
her gün karides vermek çok da doğru değil.Karides çok yağlı ve proteinli bir yiyecek.Aşırı hızlı büyüme ve şişmanlama yaratabilir.Aşırı hızlı büyüme de yamuk kabuklara , yani kabul deformasyonlarına yol açabilir ve bildiğiniz gibi şişmanlaması da iyi değildir.
Karides ise haftada 1 gibi az miktarda verilmeli.

İlk Aldığımda Sanyu'nın Yemlerinden Sabah 2 Akşam 2 Tane Vermemi Söylemişti Aldığım Petshop.
İlk Zamanlar Öyle Yapıyordum, Sonra Karides Aldım.
Hergün Toplam 4-5 Parça Karides Yediriyorum,
Dediklerine Bakılırsa Yanlış Yapıyorum.
Her Gün Bir Parça Karidese Düşürsem Yinede Zararı Olur mu? Çünkü Sen Haftada Bir Demişsin?

Büşra Hanım sizin yemleriniz çok güzel.Fakat karidesiniz bittiği zaman onun yerine Sera'nın I'sını yedirmenizi tavsiye ederim.Çok çok daha kaliteli bir yemdir.Hem içerik açısından hem de sevilme açısından.Kaplumbağaların en sevdikleri yemdir diyebilirim.Ayrıca da I'yı haftada 1-2 kez çok az olmak üzere verebilirsiniz.Karidesi de her gün yerine "en azından" haftada birkaç kereye düşürün derim.Her zaman dediğim gibi her gün vermek bıdığınıza zarar verebilir.Bunun dışında verdiğiniz taze yemler güzel.Hatta fesleğen ve kıvırcığı haftada 4-5 kereye çıkarabilirsiniz.

Okan Bey sizin menü oldukça güzel pek eklemem olmayacak fakat haftalık verdiğiniz yemlerin miktarını arttırabilirsiniz.Haftada 2-3 kere verebilirsiniz.Özellikle taze yemlerini çok güzel , pek faydalı yemlerle besliyorsunuz.Hatta belki protein içeren yemlerin üzerine de çok azıcık ağırlık verebilirsiniz.Gerçi bıdık ergenliği atlatmış fakat hala gelişimi devam ediyordur , bunu destekleme amaçlı proteini azalmayın.

Bunun dışında uyarınız için teşekkürler.Protein içeriği olarak sadece Sera'nın P'si ve I'sı var.Onları da dengeli olarak kullanıyorum.Fazla değil , tam kararlar.Diğer yemlerim daha çok vitamin , bitkisel ve mineral ağırlıklı.Büyüdüklerinde zorluk olmasın diye şimdiden başladık.Bir de kış yaklaştı direnci destekleme amaçlı vitaminleri ve mineralleri arttırdım.

Hope , evet sizin miktar yanlış.Her gün özellikle sadece Sanyu'nun karidesi zararlı.Sadece protein tek başına bir şey ifade etmez.Yanında kalsiyum , D3 gibi kabuk ve kemik gelişimini destekleyen ve A ve B gibi çeşitli organların sağlığını korumasına yardımcı içerikleri olan yemler de kullanmalısınız.Bunun için yanına Sera P kullanabilirsiniz.İçeriği çok çeşitli ve güzeldir.Ya da yine Sera'nın Baby Gran'ını kullanabilirsiniz , özellikle bebek kaplumbağaların gelişimini her yönden destekler.Hatta her 2'sini birden kullanmanız en iyisi...Her zaman söylediğim gibi; ne kadar yem çeşidi , o kadar sağlık demektir.Bunların dışında bitkisel olarak beslenmeye ağırlık vermelisiniz.Kıvırcık , fesleğen , yonca , karahindiba* vb. yemekler vermeye başlayabilirsiniz ki ileride bitkisel yeme geçildiğinde zorlanmasın ve isteksizlik göstermesin.Hatta bir de 3. yem olan Sera'nın Vital'ini kullanabilirsiniz.İçeriği sadece bitkiseldir.Sadece otçul canlılar için , örneğin kara kaplumbağaları için kullanılıyor fakat benim bebeklerim taze sebze ve meyveleri pek fazla sevmediği için bundan kullanıyorum.

*Karahindiba:Bahçelerde ve sokaklarda da bulabileceğiniz bir bitkidir.Sarı top gibi bir çiçeği vardır , top gibi polenler üretir.Yaprakları su kaplumbağalarında verilebilir.Her yerde bulunabilen ve faydalı bir bitkidir.

http://www.onlinebilgiler.com/wp-content/uploads/2006/05/karahindiba.gif

Kaplumbağanın yaşı: 5- 5 buçuk aylık
Kaplumbağanın kilosu: Ölçmedim
Kaplumbağanın kabuk boyu: 5 cm
Günlük verilen yemler: Sanyu Turtle Stick, Sanyu Karides(2 günde bir), Deep Fix(2 günde bir damlatıyorum), kıvırcık marul(2 günde bir)
Haftalık verilen yemler: Haşlanmış patates
Aylık verilen yemler: Haşlanmış tavuk göğsü, yumurtanın beyazı, havuç...

Tarçın Teşekkürler Bilgiler İçin.

Yonca ve Karahindibayı Nerden Bulabiliriz.

cahide' Alıntı:
Kaplumbağanın yaşı: 5- 5 buçuk aylık
Kaplumbağanın kilosu: Ölçmedim
Kaplumbağanın kabuk boyu: 5 cm
Günlük verilen yemler: Sanyu Turtle Stick, Sanyu Karides(2 günde bir), Deep Fix(2 günde bir damlatıyorum), kıvırcık marul(2 günde bir)
Haftalık verilen yemler: Haşlanmış patates
Aylık verilen yemler: Haşlanmış tavuk göğsü, yumurtanın beyazı, havuç...

Herkese söylediğim gibi sizin de karidesi biraz azaltmanızı tavsiye ederim.Yani başka yem almaya "hiç" ihtimaliniz olmasa bile 4-5 günde bir vermelisiniz.Karidesiniz bittiği zaman da Sera'nın P ve veya Sera'nın I'sını alabilirsiniz.Bu 2'sine ben muhteşem 2'li diyorum.Oldukça iyi yemler.Ya da Tetra'nın sürüngen yemini kullanabilirsiniz.Yani karidesi çok nadiren vermelisiniz.Çeşitli yerlerde görmüştüm karidesi "ayda 1" verenler çok varmış.Çünkü çok yağlı ve fazla protein içeren bir yem olduğu biliniyor.Haşlanmış patates veriyormuşsunuz , isterseniz çiğ de verebilirsiniz.

Hope' Alıntı:
Tarçın Teşekkürler Bilgiler İçin.

Yonca ve Karahindibayı Nerden Bulabiliriz.

Karahindiba Legendgrl90'ın gösterdiği bitkidir.Siz isteseniz de istemeseniz de her yerde bulabilirsiniz.Kırda , yabani otlar olan bir bahçede veya da serada...Hemen hemen her yerde büyüyebilirler.Yonca da bizim bildiğimiz yonca...Hani o 4 yapraklısı olan.Onu da kırlarda filan bulabilirsiniz.Yalnız taze olarak verilmesini tavsiye ederim ki içindeki mineraller yok olmasın.

Karapapak karahindibanın yaprakları verilmelidir.

Kaplumbağanın yaşı:bilmiyorum ama aldığım günden hesaplıyorum 2 aylıklar
Kaplumbağanın kilosu:ölçmedim
Kaplumbağanın kabuk boyu:4-5 cm
Günlük verilen yemler:sanyu stick ve sanyu karides
Haftalık verilen yemler:aynı
Aylık verilen yemler:elma ve muz

ben 3 gün önce aldım ve aldığım yer 2 kaplumbağa var her birinie sabah akşam 1 kere ver dedi... meyve flan da veriyim mi sizce yani yonca k.hindiba patates marul falan ? ... yai dokanır mı :D yardım ederseniz sevinirim yavrular diye korkuyorum :)

o zaman yarın gidiyim kuru solucan ya da karides alıyım miniklerime ... pet shop ta apartmanın dükkan katı zaten :D iyi yanı 18:00 den sonra veteriner geliyo klinik saati var :) birşey olursa hemen götürebilirim yani :D

psiozzy' Alıntı:
ben 3 gün önce aldım ve aldığım yer 2 kaplumbağa var her birinie sabah akşam 1 kere ver dedi... meyve flan da veriyim mi sizce yani yonca k.hindiba patates marul falan ? ... yai dokanır mı :D yardım ederseniz sevinirim yavrular diye korkuyorum :)

Yeşillik ne kadar yiyorsa o kadar verebilirsiniz.:)Çünkü yeşilliği bebekken hiç denecek kadar az seviyorlar ve yiyorlar.En fazla 3 parça gibi çok az bir miktar yiyorlar.Bu yüzden dokunur mu zararı olur gibi bir düşünceye yapılmanıza gerek yok.Marul , kıvırcık , havuç , karahindiba , çimen gibi yiyecekler verebilirsiniz.Yalnız meyvelerin hepsinde bir sınırlama var , ayda 1 falan vermeniz yeterli olacaktır.Çünkü aslında meyveler onların doğada yedikleri bir şey değildir.

Sabah 1 akşam 1 tane olmak üzere toplamda 2 "tane" yem verirseniz kaplumbağanız ölür.Yavru kaplumbağalara her gün kafası hacminde yemek vermelisiniz.Bu da kafadan hesap yaparsak 20-30 yeme denk geliyor galiba...Siz ölçün ve verin.Hayvan dükkanındaki beyefendi ya da hanımefendi siz kaplumbağanızı öldürün size , ya da cahilliğinden o kadar az bir yem miktarı söylemiştir yoksa aslında kaplumbağanın iyiliğini düşündüğünden değil.Eğer imkanınız varsa Tropical , Sera ya da Tetra'nın taneli diğer adıyla çubuk yemlerinden almanızı tavsiye ederim.Karides ya da kurtçuklar ana yem olarak kaplumbağaya verilmemelidir.İlgili konularda bunu da açık açık anlatmışımdır.

benimki zerre yeşillik yemiyor : ) eskiden bi ısırık da olsa alırdı şimdi hiç. üzerine gitmiyorum elbet yiyecek : )

Tarçın~' Alıntı:
psiozzy' Alıntı:

Yeşillik ne kadar yiyorsa o kadar verebilirsiniz.:)Çünkü yeşilliği bebekken hiç denecek kadar az seviyorlar ve yiyorlar.En fazla 3 parça gibi çok az bir miktar yiyorlar.Bu yüzden dokunur mu zararı olur gibi bir düşünceye yapılmanıza gerek yok.Marul , kıvırcık , havuç , karahindiba , çimen gibi yiyecekler verebilirsiniz.Yalnız meyvelerin hepsinde bir sınırlama var , ayda 1 falan vermeniz yeterli olacaktır.Çünkü aslında meyveler onların doğada yedikleri bir şey değildir.

Sabah 1 akşam 1 tane olmak üzere toplamda 2 "tane" yem verirseniz kaplumbağanız ölür.Yavru kaplumbağalara her gün kafası hacminde yemek vermelisiniz.Bu da kafadan hesap yaparsak 20-30 yeme denk geliyor galiba...Siz ölçün ve verin.Hayvan dükkanındaki beyefendi ya da hanımefendi siz kaplumbağanızı öldürün size , ya da cahilliğinden o kadar az bir yem miktarı söylemiştir yoksa aslında kaplumbağanın iyiliğini düşündüğünden değil.Eğer imkanınız varsa Tropical , Sera ya da Tetra'nın taneli diğer adıyla çubuk yemlerinden almanızı tavsiye ederim.Karides ya da kurtçuklar ana yem olarak kaplumbağaya verilmemelidir.İlgili konularda bunu da açık açık anlatmışımdır.

bilgilendirdiğiniz için teşekkürler ... şimdi kafalarının hacimleri ile yemin (sanyu turtle stick veriyorum :)) boyutunu eşleştirdim,yaklaşık 10-15 taneye denk geliyor ... Bir de bu 1-15 yemi sabah-akşam olarak ayırıyım mı yoksa günde bir sefer mi veriyim ? Teşekkürler şimdiden ...

Februata , benim bıdık da aynen seninki gibi...Şimdi mecburen sadece bitkisel yemlerle idare ediyorum.(Sera Vital) Artık ileride yer ümidiyle bekliyorum.

Psiozzy sizi yem miktarı o kadara denk geliyor olabilir çünkü benim kaplumbağam 9 aylık.Sizinkinden biraz daha büyük olduğundan ben onu daha fazla besliyorumdur.Yemler için belli bir saat yoktur , istdiğiniz gibi verebilirsiniz.Yalnız akşam yatmadan hemen önce vermezseniz yemeklerin sindirimini kolaylaştırmış olursunuz , yedikten sonra yüzmediklerinden sindirim zorlaşıyor da.

Kaplumbağanın yaşı:6-7 Aylık
Kaplumbağanın kilosu:Ölçmedim
Kaplumbağanın kabuk boyu:8,5 cm
Günlük verilen yemler:Kurutulmuş un kurdu, Sanyu stick ve pul yem
Haftalık verilen yemler:Karides, Yeşillik, sebze ve meyve ve de kapluş vitamini
Aylık verilen yemler:Tavuk, balık ve kırmızı et, yumurta beyazı

Geri