Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Beyaz İpliksi Dışkı

Tost

Altın 4 Üye
Merhaba arkadaşlar,

Yaklaşık 10 yıldır dişi çizgili kaplumbağam var. Uzun zamandır anüsünden beyaz ipliksi dışkı veya başka birşey geliyor. Akvaryum kumunun üstünde küçük topaklar halinde görüyorum. Bir yerde rahim içinde açılan yumurtaların bu şekilde atıldığını okumuştum. Doğruluğu var mıdır yoksa başka birşey den mi şüphelenmeliyim?

Selamlar...

Akvaryumda ipek yapraklı bitkiler zaman içinde liflerine ayrılır. Bunları hayvanlar kopararak yerler. Bunlar midelerinde birikerek dışkıya bağlanır ve atılır. Ya da atılmaz dışkıyı şişirir ve kabızlık tarzı dışkıyı atamama durumu oluşur. Böyle bir duruma genel kontrol sırasında denk gelirseniz o ipi anüsünden çekip çıkarın dışkı ile birlikte çıkar.

Yumurtanın parçalanmasına gelirsek bu ya hayvan düşme sonucu darbe alırsa, normalden fazla olup yeterli kalsiyum almaz ve yumurta kabuğu ince olursa yada kanal yumurtaya göre dar olursa çıkma esnasında kırılır.

Cvp: Beyaz İpliksi Dışkı

mailto:/A07P5L
Kaplumbağanın akvaryumu bu şekilde, bitki yok silika kum var. Belki beslenme rejimi yanlış bilemiyorum. Günde 1 defa sera reptil carnivor ile besliyorum. Arada da Sera RAffy Mineral veriyorum. Defalarca Sera'nın bitkisel yemlerini (lif yönünden zengin diet) versem de yemedi   :/

Yumurta iç zarı veya deri atığı olabilir.

Carnivor içindeki kırmızı mineral yemdir. Sadece bu iki yemi veriyorsan bu hayvana fazla gelir. Reptomin ve agil yemde al. Carnivor bitince raffy P alırsın.

Herbivor olanı pek sevmiyorlar. Vitali ise reptomine alıştıktan sonra.

Kurutulmuş yemde ise raffy royal iyi olur ama 2017 öncesi tarihli alma.

Yada ucuz dondurulmuş karides al. Bunu yeterince cezveye koy. Sıcak su koyup buzunu eritene kadar doldur boşalt yap. Sonra temiz su koy. Su kaynadıktan 5 dakika sonra dök yerine temiz su koyup yine kaynat. Bunu da 5-10 dakika kaynattıktan sonra suyu döküp soğuk su ile bir iki defa yenileyerek çalkala dök. Bu şekilde tuz oranı azalır hayvana verirsin.

Kocaman marka yarım kiloluk olanı 15-17 tl civarı. Bunu buzluğa atacaksın. Kullanılacak miktarı aldıktan sonra çözülmeden yine buzluğa at hemen.

Cvp: RE: Beyaz İpliksi Dışkı

cem' Alıntı:
Yumurta iç zarı veya deri atığı olabilir.

Carnivor içindeki kırmızı mineral yemdir. Sadece bu iki yemi veriyorsan bu hayvana fazla gelir. Reptomin ve agil yemde al. Carnivor bitince raffy P alırsın.

Herbivor olanı pek sevmiyorlar. Vitali ise reptomine alıştıktan sonra.

Kurutulmuş yemde ise raffy royal iyi olur ama 2017 öncesi tarihli alma.

Yada ucuz dondurulmuş karides al. Bunu yeterince cezveye koy. Su kaynadıktan 5 dakika sonra dök yerine temiz su koyup yine kaynat. Bunu da 5-10 dakika kaynattıktan sonra suyu döküp soğuk su ile bir iki defa yenileyerek çalkala dök. Bu şekilde tuz oranı azalır hayvana verirsin.

Kocaman marka yarım kiloluk olanı 15-17 tl civarı. Bunu buzluğa atacaksın. Kullanılacak miktarı aldıktan sonra çözülmeden yine buzluğa at hemen.

Tetra reptomin yeni bittiği için carnivor'a geçmiştim. Reptomin ile carnivoru dönüşümlü veriyorum. Vital de veriyrodum fakat forumda konusu vardır benim kerata yem yememişti 3 ay (annem sağolsun) yeme alıştırana kadar akla karayı seçmiştim. Tekrar alıp her gün birisi olacak şekilde uygulayayım. Çizgililer kırmızı yanaklılara göre daha carnivor. Daha doğrusu doğal alanlarında ne bulursa yiyorlar ve bu genelde de protein oluyor. Bulabilirsem su mercimeği ekeceğim akvaryuma hem güzel görüntü olur hem de yer belki  :D

Su mercimeği akvaryumu pisletiyor. Cama yapıştı mı kuruyup kalıyor. Ben ayrı bir kapta üretmeyi denedim olmadı. Aldığım elemana da sormadım ama ona uygun bir lamba ışığı istiyor sanırım.

cem' Alıntı:
Su mercimeği akvaryumu pisletiyor. Cama yapıştı mı kuruyup kalıyor. Ben ayrı bir kapta üretmeyi denedim olmadı. Aldığım elemana da sormadım ama ona uygun bir lamba ışığı istiyor sanırım.

Vallahi biz odanın penceresinin önünde su piresi, su mercimeği, chlorella üretmiştik. Normal ışık gayet yeterli gelmişti.

Ne kulladın bitki vitamini bitki kumu vs. ?

cem' Alıntı:
Ne kulladın bitki vitamini bitki kumu vs. ?

e)- Hiçbiri  :D :D :D

Gayet pis bir akvaryumun içinde pis bir su vardı ona ektik hepsi coştu. Şaka bir yana suyun nutrient açısından zengin olması gerekiyor.

Geri