Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam kabız olabilir mi?

Aybke

Yeni Üye
Kaplumbağamın 5 gündür kakasını yapmıyor. Deprem bölgesinden geldiğimiz için şuan büyük bir kapta kalıyor çünkü depremden ekipmanları kırıldı haftaya alacağım onları. Kullandığım mama sera raffy nin hayvansal bir yemi. Normalde ben seranın bitkisel yemini kullanıyordum ama bulamadığım için hayvansal bir yem aldım. 1 aydır bu mamayla besliyordum 1 aydır bir problem yoktu ama 5 gündür kakasını yapmadığını fark ettim su kirlenmiyor. Acaba bu yem değişikliği mi böyle yaptı? Hayvansal ağırlıklı bir yem buna neden olabilir diye biliyorum. Marul yada salatalık gibi yeşillikleri yemiyor .Neler yapabilirim bu konuda?
Kaplumbağam 17 yaşında iştahı yerinde ve hareketli

Foruma hoşgeldiniz.

Geçmiş olsun. Umarım kaybınız yoktur.

Su kaplumbağaları protein ağırlıklı beslenir. Yetişkinlerde bitkisel yem de verilir. Ama protein yem bırakılmaz.

Elinizdeki yemin tam ismi nedir?

Belki yiyor olabilir ama tortu izi kalır. Parçalayarak yiyorlar.

Bitkiseller lifli olduğu için bağırsakları ve dışkılamayı rahatlatır.

Kabuk boyu kaç cm?

Su ısısı kaç derece? Ortam soğuksa kabız yada gazı olabilir.

Ağzına 2 gün boyunca günde bir kez 2 damla zeytinyağı damlatın.

Önden başı dışarıda iken gözleri görünecek şekilde bir resmini bir de yine başı dışarıda iken komple tepeden bir resmini çekip atın.

Cevap yaz kutucuğundaki resim şekline basıp yükleyeceksiniz.

Elimdeki yem şuan Sera raffy P Nature. Önceden sera raffy vital diye bir yem kullanıyordum. Tekrar bu yemi sipariş ettim. Kabuk boyu ortalama 22-23 cm.
Şuan su ısıtıcım yok ne yazıkki ekipmanlarım kırıldı haftaya büyük bir akvaryum ,ısıtıcı bide filtre alacağım. Şimdilik suyunu sıcak tutup kalorifere yakın tutuyorum???? zeytinyağını nasıl damlatacağım kapluş çok hareketli dudağına sürsem olur mu?
21C09EB6-03D9-4C60-B283-329808F9A5B1.jpeg
0B281CC0-E9B8-422D-BD1A-9838A90BDB18.jpeg

Hayvanın gözleri sağlıklı, D vitamin eksikliği yok. Kabuk yapısı gayet güzel, kulak enfeksiyonu da yok.

Sera nature adıyla yeni yemleri çıkardığından beri hayvanların ilgisi azaldı. Hayvan ağzına alıp geveleyip tükürüyor mu? Yoksa koklayıp uzaklaşıyor mu?

Vitali yiyorsa alın yoksa tetra reptomin yada ahm turtle sticks yemlerinden birini (bunlarda yeşil renktir) ve ayrıca tropical biorept W yemi alın. Bu mineral yemdir.

Ağzına hafifçe birşey ile vurun tepki olarak ağzını açıp savunmaya geçecektir. Aslında fiske atıyoruz ama hayvan büyük parmağınızı kaptırabilirsiniz.

Hayvan ağız açma durumuna geçince 45 derece açıyla tutup çay kaşığını gagası arasına sıkıştırıp ağzına devirin.

Bu yağlı olduğu için ağız çevresine sürülmez suratına dağılır.

Haşlanmış yumurta akı da deneyin.

Çok teşekkürler.Serra nature yemi yiyor hiç yem seçmez hepsini yer. Zeytinyağını deneyeceğim. Birde ben 2 gündür yem vermiyorum kabız diye . Verirsem kakasını yapamadığı için rahatsız olur mu acaba diye düşünüyorum ???? rahatlıkla yem verebilir miyim bu süreçte ?

Eğer kabız ve dışkılayamıyorsa yemeyi bırakır. Yerse kusabilir. Sorun değil verin.

Psikolojik bir durumda olması mümkün. Depremi hissetme yada bu kaba geçmesi gibi.

Siz yemi yedirip sonucu bildirin. Susuz bir ortamda kaldıklarında da dışkıyı yapmaz bekletirler olur da suya ihtiyaç duyarlarsa dışkıdaki suyu lağman yoluyla yani kalın bağırsağından emip vücutlarına alırlar. Kuru yerde fazla durma kabızlığın sebebi de budur.

Aslında depremden bir ay geçti 1 aydır bir problem yoktu şimdi olunca acaba bir sağlık problemi var mı diye düşündüm.
Peki teşekkürler bugün sera bitkisel yemi geldi onla beslemeyi deneyeyim duruma bakayım

Geri