Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

bir ders

ozgun

Bronz 5 Üye
Merhaba,
Güneşli yaz aylarındayız, bu demek oluyor ki kaplumbağalarımızı güneşlendirebileceğiz. Güneşlendimeliyiz de. Ben de minik Fışfış'ımı hemen her gün güneşlendiriyorum. Fakat geçenlerde dikkatsizliğim yüzünden son derece üzücü bir olay yaşadım. Fışfış'ı genişçe cam bir kaba koyuyordum güneşlendirmek için. Kabın üstünü de karga, martı vb. hayvanların saldırısına karşı bir parça tülle veya buna benzer hava ve ışık geçirecek bir şeyle kapatıyordum. Geçtiğimiz hafta yine bir gün kaplumbağamı cam kaba koyup güneşe çıkardım ve bir dakikalığına su almak için içeriye gittim. Kabın üstünü de kapatmamıştım. Normalde Fışfış o kaptan dışarı çıkamıyordu fakat ben onun hızla büyüdüğünü hesaba katmamışım. Döndüğümde Fışfış kabından çıkıp mermer zemine düşmüştü. Görünüşte bir şey olmamış gibiydi fakat aradan 20 dakika kadar geçtikten sonra farkettim ki ağzından kan geliyor.İşte o an adeta çıldırdım. Hemen bir taksiye atlayıp veterinere gittik. Veteriner ona iç kanama olasılığına karşı bir ilaç verdi. Şimdi aradan tam bir hafta geçti. Fışfış oldukça iyi. Son derece iştahlı ve hareketli, tıpkı eskisi gibi. Ne yazık ki ben iyi değilim. Bu büyük sorumsuzluğumdan ötürü kendimi asla affetmeyeceğim. Günlerce uykusuz kaldım, gece uyanıp uyanıp ağladım. Az daha Fışfış benim yüzümden ölüyordu. Bu yaşadığım olayı buraya yazmayı tüm kaplumbağa sahiplerine borç bildim. Ben kötü bir ders aldım. Siz böyle bir şeye gerek duymayın istedim. Buradan hepinize rica ediyorum, güneşlendirirken kaplumbağanızı gözlemleyin. İçinden çıkabileceği bir kabın içindeyse asla yüksek bir yere koymayın. Kapumbağanızı açık havada bırakmayın karga gib, hayvanlar kapabilir. Direkt güneş ışığının altında ve güneşin çok yoğun olduğu saatlerde bırakıp gitmeyin sakın. Elbette ki siz bunları biliyorsunuz fakat ben son bir hatırlatma yapmak istedim. Herkese mutluluk ve sağlık dolu (kaplumbağalarıyla birlikte) bir yaz dilerim. Miniklere iyi bakın, benim gibi üzülmeyin.

Cvp: bir ders

Yalnız bırakmamak lazım ne olursa olsun geçmiş olsun hatanızı anlamışsınız iyi ki ve de duruma hemen müdahale edebilmişsiniz :) Kapluşunuza bol ve birlikte güneş banyoları diliyorum :D

Böyle kazalar oluyor malesef ama siz kaplumbağanız için en iyi olani yapmışsınız hemen veterinere götürüp iyleştimişsiniz asıl önemli olan ona duyduğunuz sevgi ve sorumluluk. . :)

Evet, böyle durumlar çok oluyor ancak kaplumbağalarda iç kanama olsa bile dayanıyorlar, hastalanmıyorlar. Kan gelse de çok endişelenmenize gerek yok. Yalnızca veteriner kontrol etsin.

teşekkür ederim yorumlarınız sayesinde kendimi daha iyi hissettim:)

Çok geçmiş olsun. Çok şükür birşey olmamış. Elimizden geldiğince dikkat etmeliyiz tabii ki ama bazen de görünür görünmez kazalar olabiliyor. Kendinizi suçlamayın, inşallah bir daha benzer bir olay yaşamazsınız.

Geri