Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Biri diğerini kuyruğundan ısırıyor

findos

Yeni Üye
Arkadaslar acil yardim 2kaplumbagam var biri digerinin kuyrugun kalin kismini parcalamis kuyruk yarilmis bagirsaklari cok az cikmis ne yapmam lazim

RE: cok acil yardim kaplumbagam ölebilir

Nasıl oldu bu parcalanma olayi

Bilmiyorum ama 2gundur parcalayan kaplumbagam yarali kaplumbagamin kafasina ellerini vuruyodu internetten baktigimda ciftlesme belirtisi olarak ogrenmistim ve bugun kuyruk ta degil gibi kuyrugun alt ve ust kismi parcalanmis

Suan baska bi akvaryum varsa ayırın kaplumbağayi. Kur degildir o akvaryumu sahipendiyse içgüdüsel olarak yapar. Muhtemelen digeri ısırdi kopardı. Oraya pamuğa tendurtiyot döküp pansuman yap . Kuru alani mevcutsa orda dursun ama ısıtıcı lamba olmasi lazim tepede

Ben odaya girince suda atladi ve bir sure baska kap ayarlamaya calisirken tekrar odaya geri dondugumde diger kaplumbaga hala issiriyodu yarali bolgeyi hemen sudan cikarttim suyun icinde duruyo yarin veterinere goturucem bisey yapmasam yarina kadar olurmu

Yarın gotureceksen keske bi legene felan alsaydin p bile yeterdi , yara daha kötü hale gelmeseydi. Tenturdiyot sürüp biraz olsa temizleseydiniz orayi iltahap kapmasin. Bugün yoğurt kovasinin altina biraz pecete koyup kapagina delikler açın . Üsutmeden veterinere götürün hemen.

Mutlaka ayirmaniz gerekiyordu,bir de o bolgeye batikon surup 3-5 dk isitma lambasi altinda kurualanda kurutmaniz.

Sonra iyice yikayin. Batikon asla yasadigi suya degmemeli.Olumcul zarar verebiliyor.

geçmiş olsun. bu hiyerarşik düzen kavgası. tentürdiyot yarayı yakar. baticon alıp kulak pamuğu ile o bölgelere sürüp kuru bir yerde bir kaç dakika beklet. kuyruğun üst ve alt bölgesinin resimlerini çekip gönder bakalım ne durumda. anüs bölgesi dediğin gibiyse dikiş atılması gerekebilir. diğeri hala rahat bırakmıyorsa ayırmak gerekecek.hızlıresim.com sitesinden resmin linkini buraya yapıştıracaksın.

akvaryumun ölçüleri küçük mü gerekli ekipmanların var mı daha doğrusu neler var ?

Tesekkur ederim Gerekli ekipmanlar vardi simdi vakit kaybi olmasin veterinere goturdum ameliyattaymis dediginiz gibi yogurt kovasinin icin de duruyo susuz ısık da taktim 40dk sonra goturucem suya koymam gerekirmi simdi

Isigi cikartin hayvan bunalmasin bu sekilde bekleyebilir hekime gidene kadar

Arkadaslarr hayvan hic bi sekilde yara almamis fakat anusten nohut buyuklugunden biraz daha buyuk kanli seffaf et parcasi gibi bisey sarkiyo siyah sanki bisey doguruyo gibi saldordigimi zannettigim kaplumbaga onu assiliyodu sizce ne olmus olabilir yarin goturucez hekikin isi bitmemis

Yarın götüreceksen su koy. Bir de kuru alan niyetine bir şey koy ve lamba dursun. Diğerinin yanına alma. Baticon sürdün mü ?

Resmi görmeden ne olduğunu anlayamayız.

Kabı kalorifere yakın ama üstüne koyma. En yakın 1-2 cm boşluk olsun.

Kuyruk ta bisey yok icin anus bolumunden bisey cikiyo doguruyo gibi sizce ole bisey olabilirmi

Götürürken kap içine havluyu katlayıp koy arasına da hayvanı üşümesin. Küçük mukavva kutu daha iyi. Ve kutuyu da naylon torbaya koy. Rüzgar yemesin. Ara ara poşeti açıp havalandır.

Bu hayvanlar yumurtlar. Bağırsağı dışarı çıkmış olabilir veya yediği bir şey midede çözülmediyse onun artığı olabilir.

Dun den beri haraketlerinde bi degisiklik olmadi yemek yemiyo bagirsagi disari cikmis olsa simdiye olurdu bence

hangi ildesin. istanbulda isen kaplumbağa konusunda bilgisi olan veteriner hekimler var.

Cvp: cok acil yardim kaplumbagam ölebilir

Hayvanlar kesinlikle ayrilmali bence diger hayvanin yapmis olmasi cok muhtemel ve risk atmaya degmez, buyuk ihtimalle su falan oymussunuzdur ama bence kutuda kalsa daha iyi olurdu havluda koysaniz karanlikt uyurdu ve cok hareket etmezdi gece 1 kere kalkip 1 de sabah suya koysaniz sikinti olmazdi

Çıkan siyah renk ise ya bağırsak yada cinsel organ.

Hayvanların ayrı yaşamaktan başka çaresi yok. Hemen ikinci sistem kurulmalı.

Veteriner hekim gerekli müdahaleyi yapar. Muhtemelen dikiş ve pomat kullanılacak. Yani batikon mikrop kapmayı önler ama hızlı onarım için merhemde gerekecek.

Hayvanlar kesinlikle yan yana olmasın. Şu an belliki zayıf yerden saldırıp öldürmeye çalışıyor.

Geri