Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Bitki Akvaryumum

Akarakurt

Admin
Yönetici
Herkese Merhaba,

Sukaplumbagasi.com Ailesi olarak hep kaplumbağa akvaryumlarımızı paylaşıyoruz. Birazda diğer akvaryumlarımızı paylaşalım.

Yeni kurduğum bitki akvaryumum
Ölçüler: 80*40*40 + yan sump

Isı: 22-24 derece

Sump filtrasyon malzeme dizilimi:
1.Elyaf
2.Lav kırığı
3.Seramik
4.Sünger

Bitkiler:
Ammania sp. "Bonsai
Monte Carlo
Pogostemon Stellatus Octopus
Java Moss
Lilaeopsis mauritiana
Alternanthera reineckii 'Pink' (Roseafolia)

Canlılar:
Kiraz karides
Mavi kadife karides
Nerite salyangoz

Aydınlatma:
3*5W aydınlatma ( 60w armatür yapımda)

Co2:
Mayalı sistem ( Co2 set siparişi verildi )

Toprak:
Aktif + Hagen karışımı

Gübre:
Misket gübre
Demir
Mikro element
Magnezyum
Nitrat
Fosfat
Potasyum

Görseller:
V99G8y.jpg

1663aG.jpg

4jj3WJ.jpg

GmmgWV.jpg

Maşallah görsellik güzelmiş.. bende balik akvaryumu düşünmeye başladım. Hanimdan izin alırsam bir tanede balık akvaryumu kuracağım

ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Eline sağlık ahmet çok güzel olmuş. Bu arapsaçı yosun gibi bir bitki var ismi neydi bilmiyorum belli noktalara koyuyorsun genişleyip çoğalıyor, karidesler için birebir. Burada bir petshopta görmüştüm. Karidesler bahçıvan gibi bitkilerin üzerindeki artıkları kıskaçları ile temizliyorlardı. O akvaryuma neon balıklardan da atmışlardı. Bir düşün istersen fosforlu güzel duruyorlar. Midyede düşünebilirsin. Isı değeri yaşayacakları seviyede.

Benimde hayalim bitkili akvaryum kurmak çok güzel olmuş lakin fazla artan karides nüfusunu ne yapacaksınız ? Bence neon veya kardinal tetra gibi yavru karides avcıları ekleyin hem nüfus dengelenmiş olur hemde akvaryum içinde çok şık dururlar tabi üretim gibi bir amacınız yoksa :)

Cvp: RE: Bitki Akvaryumum

Değerli yorumlarınız için teşekkürler.

Java moss sanırım. Karidesler bayılıyor
Aslında balık konusunu ben de düşündüm fakat hem karideslere zarar vereceği hem de işim dolayısıyla çok fazla ilgilenemeyeceğim için almama kararı verdim.

Karidesler bitkili akvaryumda rahatlıkla besin ihtiyacını karşılayabiliyorlar. Ayrıca kurumuş ağaç yapraklarını suya atınca bu onlara uzunca bir süre gerekli besini sağlıyor. Yani ben çok fazla ilgilenemesem bile hayvanların yaşam kalitesini etkilemiyor.

İşim biraz daha rahatlar ve karides sayım artarsa kesinlikle eklemek istediğim balık türleri var

Midye çok ciddi oranda suyu temizliyor. Kesinlikle beslemek isterim fakat o da kuma gömülmeyi seviyor. Monte carlo diye bahsettiğim zemin bitkisi zamanla tüm akvaryuma yayılacak ve zemin yemyeşil olacak. Midye bu konuda bana sıkıntı yaşatabilir ya da bitkileri sökebilir.

Java moss sayım çok fazla arttı ve budayıp karantina akvaryumuna aldım. İsteyen üyelerimize ücretsiz gönderim sağlayabilirim.

Cvp: Bitki Akvaryumum

Emeğine sağlık Ahmet inanılmaz güzel görünüyor. Vakit problemi olan akvaryum severler için bitki akvaryumları güzel bir seçenek gibi duruyor. Düşünmüyor değilim hani. :133:  

Ek olarak, görseller mobil versiyonda aktif fakat pc de göremiyorum, sorun ne olabilir? Artık pc de daha aktif olacağım için hesabımı bir bakıma alsam iyi olacak. :bb:

Tarayıcı yada çerezlerle alakalı olabilir. Farklı tarayıcıyla da aynı sorun oluyor mu ?

Herkese Merhaba,

Akvaryuma 50 Watt Powerled aydınlatma hazırladım. Mavi,Soğuk beyaz,Uv ve Kırmızı renklerinden oluşuyor.
Co2 sistemi kurdum ve indikatör ekledim.
Kum kalitesini beğenmedim için 9lt aktif kum takviyesi yaptım.
Sarı ateş karides ve bitki eklemesi yaptım.
Mineral kayası ekledim

Sonuç bitki gelişim hızı ve fotosentez gözle görülür derecede arttı.
NnmOyk.jpg

alm14d.jpg

OvmyQP.jpg

JZmOPj.jpg

36Qpyr.jpg

6ady33.jpg

y6gzb7.jpg

GmayLV.jpg

Eline sağlık ahmet. Bitkiler bir coşsun o zaman akvaryum şahane olur. CO2 sistem karideslere zarar verebilir mi ahmet ? O konuda hiç bilgim yok. Gerçi denizdekiler öyle yerlerde yaşıyorlar ki...

Co2 sudaki PH seviyesi üzerinde oynama yaptığı için mayalı sistemde sorun yaşadım. Tüpte bu sıkıntının çok olacağını sanmıyorum. Aktif kum da PH seviyesini dengeliyor.

Asıl sıkıntı sıvı gübrelemede. Caridina türleri su değerlerine toleransı daha düşük. Neo cardinia türlerini daha dayanıklı olduğunu ve dinlenmiş musluk suyunda bile yaşadığını bildiğimden dolayı seçtim.

İlerde karides konusunda daha fazla tecrübe kazandığım zaman cardinia türlerine geçeceğim.
images

Güncelleme:

Aydınlatma led sıralaması değiştirildi ve ikiye bölündü
DIY Twinstar ve DIY soğutucu eklendi

Karideslerde üreme verimi arttı. Dıy twinstar alg oluşumu engellemeye başladı(Sump a gizlenecek). Fotosentez ve bitki renk verimi arttı

3O1AY0.jpg

lQ0EZE.jpg

6Dlm50.jpg

Güncelleme;23.05.2020

Akvaryum tasarımı konusunda Dutch style benzeri ilerlemeye karar verdim.Twinstar kullanımı bıraktım.

Karides yerine Apistogramma cacatuoides, panda çöpçü, Sae ve nerite salyangoz beslemeye başladım.

Sump + dış filtre kullamına geçtim.

Havalar ısınmaya başladığı için w1209 kuluçka devresini düzenleyerek otomatik akvaryum soğutma sistemi haline getirdim.

Akvaryum ısısı 25.5 derece olunca fanlar devreye giriyor, 25 derece olunca otomatik devreden çıkıyor.

Powerled lerde led renk dağılımlarını eşit hale getirdim ve uv ledleri çıkarttım.

Son durum;
Vk9u6.jpg

VhmrP.jpg

FZDZi.jpg

Ekli dosyalar

• 2a1f3268-18e6-4c96-9a4b-ec53c3ea7008.jpg
    2a1f3268-18e6-4c96-9a4b-ec53c3ea7008.jpg
    329.1 KB · Görüntüleme: 15
Son düzenleme:
Eline sağlık Ahmet. Çok güzel olmuş rengarenk otur karşısına izle. Akvaryumu görünce bende heveslendim. Hazır beladan kurtarmışken zorla başımı belaya sokacaksın.

Yazın dikkat et. Fanlar sürekli çalışıp devreyi yakmasın.

Teşekkür ederim. Her gün uyanıp bitkilerdeki değişimleri gözlemlemek inanılmaz keyifli

Tüm fanlar suya doğru mu üflemeli yoksa yarısı suya yarısı yukarı mı bilemiyorum. Deneme yanılma yöntemiyle ilerliyorum.

Geçen hafta su 27 dereceleri görünce bitkiler su üstüne protein bıraktı.Yağ tabakası gibi bir görüntüyle karşılaştım. Acil çözüm olarak bu sistemi kurdum.
Daha sıcaklar için fan sayısını arttırabilir ya da yüksek RPM li fan kullanabilirim.

Edindiğim bilgileri bu konu üzerinden paylaşacağım

Fanda bakır olanlar daha sağlam randımanlı ama pahalıdır.

Kimyaya göre buharlaşma yüzeydeki ısıyı alıp soğutur. Kolonya etkisi gibi. Bu durumda akvaryum içindeki hava soğuk olursa su buharlaşma yapıp kendini soğutur anlamı çıkıyor. Lisede hoca bize çatlak testi suyu soğuk tutar derdi. Birde apartman merdivenleri yıkandığında ortamın serinlemesini. Buharlaşmayla ısı gider ortam serinler.

içinde üç taen kayalı taban su yoncası olan akvaryuma karides alırsam olur mu lepistes var

Mikail bey merhaba,

Lepistes akvaryumunda karides malesef bakılmaz. Ya karides ya canlı doğuran türünü seçmelisiniz. Aksi taktirde lepistesler karideslere zarar verecektir.

peki karides su yoncası üzerinede durabilirmi yoksa yer açmak mı lazım

Tabiki durabilirler fakat taban malzemesi aktif topraksa su yoncası toprağın üzerini kapatacağı için suyun ph ını düzenlemedeki görevini biraz daha geciktirecektir.
Monte carlo üzerinde karidesleri beslemeniz zor olacaktır. Bu sebeple petri kabı benzeri bir cam kabın içine bırakacağını yemleri hem keyifle yiyecek hem de suyu kirletmeyeceklerdir

Geri