Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Bizim evin neşesi Hamiş

_Emre___

Bordo Bereli
Huuuu ^^ uzun zamandır foruma giremiyordum bu gün fırsat buldum ve girdim tavşan semenderi sahiplendirip hayvan sayısını düşürdüm artık kapluş muhabbet kuşu papağan ve hamsterim var hamişimiz çok yaramaz ve kıpır kıpır :haha:

398307_438561179507244_100000600979024_1524397_1053903511_n.jpg

577615_438289946201034_100000600979024_1523724_356612637_n.jpg

544206_438011902895505_100000600979024_1523088_946250193_n.jpg

35911_437923729570989_100000600979024_1523005_2061416180_n.jpg

İlk aldığımda bu akvaryumdaydı şimdi kafeste kendisi
399129_437855959577766_100000600979024_1522807_668537410_n.jpg

385711_437844156245613_100000600979024_1522747_199496075_n.jpg

Cvp: Bizim evin neşesi Hamiş

Hamsterlar çok şeker oluyor. Ben de alacaktım fakat vazgeçtim. Vazgeçmemin nedenlerinden biri annemlerin istememesiydi. ''Fare'' deyip duruyorlar hamstera.
Şimdi tavşan alacağım umarım. İsmini de hazırladım. :)

Tüm hayvan dostlarınıza ve size uzun ömürler dilerim. :)

Tavşan beslemek çok zordur. Veteriner kontrolü parazit aşıları rutin yapılmalı. Zira derdini de zor anlayacağınız bir hayvan. Ayrıca evcilleşmediğini belirteyim.

Buradan herkese tavsiyem hayvan almadan önce iyi düşünün, iyi araştırın, bir ömür besleyebileceğinize inanın. Bir süre besleyip geri vermek yada sahiplendirmek her hayvanı etkiliyor. Sahiplenen kişi iyi baksa da yerini vs yadırgayacaktır. Alıştığı ortamı doğası kabul edeceği için değişiklik strese sokacaktır. Ölme ihtimali dahi var.

Tavşanlar çok kolay evcilleşen hayvanlar.Benimkisi tuvaletini yapıyor beni de tanıyordu
emre acaba hamster koku yapıyor mu?çok kötü kokutuyor mu?

Daha önce beslediğim için az-çok bu hayvan hakkında bilgim var. Sadece simayı hatırlayabilir. Tuvalet konusunda eski kokuyu aldığı için aynı yere gidebilir. Ama bildiğimiz anlamda kedi köpek gibi evcilleşemez. Yani çağırdığınızda gelmez, kucağınızda durmaz ve en önemlisi ses çıkarmadığından hastalandığını zor anlarsınız. Yapmaması gerekeni anlamaz. Her şeyi isterse kemirir. Belki çok nadir istisna yapanlar vardır. Evcil olma konusunu iyi tahlil etmeliyiz. Evcil hayvan tüm komutlara uyandır. Kuş gibi olanlar sadece insana bağlılık ve alışma konusunda kısmen bu çerçeveye girerler. Kaplumbağalarda evcilleşmez ancak bazı hareketlerde bizlere alışabilirler.

Hamster düzenli bakımda hiç koku yapmıyor.

Benim tavşanla ilgili tek korktuğum şey tavşanların korkak hayvanlar olması. Ani bir şey olunca kalp krizi geçirebiliyormuş. Onun haricinde benim için zor olacağını sanmıyorum. Ben ihtimalleri düşünüyorum. Kedi boyutlarına gelebildiklerini biliyorum, bunun için gereken ortamı da hazırlayacağım.

Peki ona nerede bakacaksınız? Biz evde kardeşime hediye geldiği için baktık. Ki ben hayvanların karşı tarafın niyetini hiç bilmeden hediye edilmesine karşıyım. Seneler önce uygun bir ortam görmüştüm. 20 metrekare alanda 2 metre yüksekliğinde tellerle çevrili ve üzeride tel ile kapatılmış ağaç ve yeraltı mağaraları vs olan bahçede besleniyorlardı. Dört tavşan gayet rahat yaşıyordu. Kafeste bakacaksanız eziyet olacağını bilin. Evde gezecekse sürekli dışkı problemi olacak. İyi düşünün, barınağa bırakılan ve sahiplendirilen hayvanların hepsi bu sebeplerden bırakılıyor. Şirin güzel oluşları kandırıyor, ama olan sonra onlara oluyor. Oradan oraya savruluyorlar.

Not: Gerçekten şartları kötüye gidipte hayvanlarına bakamayıp sahiplendirmek isteyen kişilere lafım yok.

Ben henüz küçükken 1 metrelik kafeste bakacağım. Sonra odamı 2'ye bölmeyi düşünüyorum. Fakat yinede aceleci olmak iyi değil tabi. Bakacağım ortamı ayarlayabilirim ama şuan tavşan hakkında bilgi topluyorum. Ve emin olun ben alıpta sonra işine gelmeyip başkasına veren biri değilim.

Bu arada Emre bu hamsterların kırmızı gözlü olmayanları da var değil mi? Şahsen ben ürkütücü buluyorum bu gözleri.

Biz gelen tavşanı evde bıraktık. Kafes hiç almadık. Çoğunlukla salonda tutuyorduk. Sebebi evin her yeri pislenmesin diye. Rahatça dolaştı. Bir çoğunda idrarını balkona yaptı. Orada bir köşede kokusu vardı ve oraya gidiyordu. Yerde olan saksıların çiçeklerini yedi. Zaten kendisi ne yemesi gerektiğini seçebiliyor. Dışkısını eve bırakıyordu. Sert ve zeytin şeklinde olduğu için toplayabiliyorduk. Zaten dışkısını belli bir yere yapmayı öğrenen bir tavşan yok sanıyorum.

Sevilmeyi genellikle sevmez. Kucakta çoğunlukla durmaz ve zorlarsanız üzerinizi kazmaya yönelik zararsız ama stresli hareketler yapar, belki bir ihtimal uyur.

Ancak iki günde hastalandı ve hemen hastaneye götürdük. Tahliller sonucu iç parazit illetiyle karşılaştık. Hergün serum bağlandı, iğne yapıldı. Ancak bir hafta içinde kaybettik. Tabi biz hayvanı baştan muayene ve iğneleri için kontrole götürmemiştik. Bu hayvanı beslemeye alışık olmadığımız içinde duruma bu anlamda vakıf değildik.

Son hastalık konusu haricinde diğerlerini yapabilecek ve katlanabilecekseniz bence beslenebilir. Ama benim fikrim kuş bile %90 oranda kafes dışında vakit geçirmeli. Beslenecek her hayvanın kendine özgü bir hareket sahası var.

Hamster konusunda da tüm arkadaşlara tek almalarını öneririrm. Çift olanların üreme hızlarına yetişemezsiniz. En tutulan cins gonzales olanlardır.

Hayırlı olsun.Bende 2 ay civarı besledim.Ancak babamın hayvana hiç alışamaması ve farelerle ilgili kötü anılarını hatırlatması sebebiyle vermek zorunda kaldık.Ama beslemesi çok zevkli hayvanlar.

Öncelikle hamster kendi türünde bir kemirgendir fareyle ilgisi yoktur. koku yapmıyor fakat tavşanlar çok fena kokutuyor ve çok yiyiyor haftada 60 tl civari yemlerine gidiyor.

ve tavsanlar çok çabuk büyür ben tavsanıma 1,30 metrelik kafes almistim. hamster olarak gonzales cinsi alabilirsin hamsterlerın talaşını düzenli temızledigin taktirde koku sorunu yaşamazsın ayrıca hamsterlara komut egitimi verebiliyorsun.

Emre= sahiplendirmek zorundaydım malesef ev fena kokuyordu hergün talaşi yenilememe rağmen yakında bahceli bi eve tasınacagz o zaman geri alacagm tavsanları.

AEK' Alıntı:
Tavşan beslemek çok zordur. Veteriner kontrolü parazit aşıları rutin yapılmalı. Zira derdini de zor anlayacağınız bir hayvan. Ayrıca evcilleşmediğini belirteyim.

Buradan herkese tavsiyem hayvan almadan önce iyi düşünün, iyi araştırın, bir ömür besleyebileceğinize inanın. Bir süre besleyip geri vermek yada sahiplendirmek her hayvanı etkiliyor. Sahiplenen kişi iyi baksa da yerini vs yadırgayacaktır. Alıştığı ortamı doğası kabul edeceği için değişiklik strese sokacaktır. Ölme ihtimali dahi var.

Tavşan beslemek hiç te zor değil inanın bana kapluşumdan daha az yük oluyorlardı. :) son 5 sene içerisinde 13 tane tavşan besledim hiç birinin en ufak bir zararı olmadı. Tavşan çiftliği kurmuştum resmen. Doğurttum da :$ Yavruları sahiplendirmek zor geliyordu o kadar hiç biri beni ısırmadı ve eve bir kere bile tuvaletlerini yapmadılar tavşan da alabilirsin. :)

_Emre___' Alıntı:
Öncelikle hamster kendi türünde bir kemirgendir fareyle ilgisi yoktur. koku yapmıyor fakat tavşanlar çok fena kokutuyor ve çok yiyiyor haftada 60 tl civari yemlerine gidiyor.

ve tavsanlar çok çabuk büyür ben tavsanıma 1,30 metrelik kafes almistim. hamster olarak gonzales cinsi alabilirsin hamsterlerın talaşını düzenli temızledigin taktirde koku sorunu yaşamazsın ayrıca hamsterlara komut egitimi verebiliyorsun.

Emre= sahiplendirmek zorundaydım malesef ev fena kokuyordu hergün talaşi yenilememe rağmen yakında bahceli bi eve tasınacagz o zaman geri alacagm tavsanları.

Hamster lar daha kötü kokuyor. Ama benim tavşanlarım hiç eve pislemediler onun için bilmiyorum :ff: Ayrıca 2 kilo yem 10 liraydı ve 2 tavşanıma 1 ay yetiyordu. Ama ben daha çok sebze ağarlıklı besliyordum.

Geri