Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Böcük Hasta mı?

dermet

Taç 5 Üye
Dün Böcük'ü veterinere götürdüğümden bahsetmiştim. Yanaklarının iki tarafında da simetrik şekilde aynı boyda çıkıntılar var gibi. Fotoğrafları pek net çekemedim ama bir bakabilir misiniz?

İlk resimde sadece bir taraf görünüyor. Ama aynısı diğer tarafta da var.
mailto:/img37/6494/dscf1383h.jpg

mailto:/img825/7432/dscf1393l.jpg

Bu çok bulanık ama yukarıdan şekli bu şekilde.

mailto:/img607/9969/dscf1394g.jpg

Bir de videoya aldım ama resmen savaştık yani. Çok kısa süre tutabildim.[video=youtube]http://youtu.be/LTJQCIQEBpU[/video]

Cvp: Böcük Hasta mı?

Derya hanım eğer iltihaplanma varsa antibiyotik tedavisi veya cerrahi müdahale gerekebilir. Burak Bilgili ( nameste108) arkadaşımızın da kaplumbağasında yanak şişmesi vardı. O ulaşmaya çalışın bilgi topladıysa yardımcı olabilir. Başlığı görürse de buradan yazar zaten.

Geçmiş olsun.

kerberos' Alıntı:
Derya hanım eğer iltihaplanma varsa antibiyotik tedavisi veya cerrahi müdahale gerekebilir. Burak Bilgili ( nameste108) arkadaşımızın da kaplumbağasında yanak şişmesi vardı. O ulaşmaya çalışın bilgi topladıysa yardımcı olabilir. Başlığı görürse de buradan yazar zaten.

Geçmiş olsun.

Çok teşekkür ederim Umut Bey. Şişlikler büyümüyor da küçülmüyor da. Gözüm gibi bakıyorum hep ama neden oldu bilemiyorum. Acaba büyüyor mu diye de düşünüyorum. Bilemedim yani. Veterinerin dediklerini dün paylaşmıştım. Antibiyotiğe gerek yok şu an dedi ama kafama takılıyor.

Yanak şişmesi:

Yanağın şişmesi çoğunlukla ya kulak iltihabına ya da o bölgede abses denilen iltihabi bir duruma işaret eder. Kulak iltihabı mutlaka antibiyotik ile tedavi edilmelidir. Abse ise duruma göre eğer antibiyotik tedavisi işe yaramaz ise ameliyatla alınmalıdır.

Büyük ihtimalle kaplumbağanın kulak enfeksiyonu vardır (abse). oldukça ağrı veren bir durumdur ve ciddi ve tecrübeli birinin tedavi etmesi gerekir. Kulağın olduğu yer yarılacak, içindeki iltihaplı bölge alınacak ve tekrar enfeksiyon kapmaması için uygun şekilde kapatılacak. Eğerki veterinere götürürsen o karar verir. Veteriner onun antibiyotikle mi yoksa ameliyatla mı tedavi olması gerekitğine karar verir.

mailto:/img238/3118/39902235gp9.jpg

Teşekkür ederim. Hastaysa hemen atlatır inşallah.

Arkadaşlar yardımcı olabilecek var mı?

Emre Bey,

Fotoğraflarda Böcük ile ilgili bir sorun var mı? Yoksa kafa yapısında mı?

Veteriner ile tekrar görüştüm. Çünkü yavaş yavaş hırıltıları başlamıştı. Tam olarak hastalığını sordum. değişik bir ismi var ama hava keseleri ile ilgili olduğunu söyledi. Burak Beyin kullandığı azitroyu kullanabilir miyim dedim. Kullanın dedi. Onu alacağım ve deneyeceğim. İnşallah iyileşir.

Perşembeden beri Böcük'ü takip ediyorum. Büyüme de yok küçülme de yok. Antibiyotik kullanıyorum ama acaba hasta değil mi diye de düşünüyorum.

Emre Bey siz bu konularda çok bilgilisiniz. Rica etsem fotoğraflara bakabilir misiniz? Acaba hasta değil mi?

Tuba Hanım siz de baksanız?

Çok merak ediyorum onu.

Videodaki ses kapluştan gelmiyor değil mi? Geçmiş olsun. Durup dururken tam kulak hizalarından bu şekilde büyümesi normal görünmüyor bence. Hatta tam da kulak enfeksiyonu gibi görünüyor. Veteriner belki otit demiş olabilir. Çift taraflı ben de hiç görmedim aslında. Azitro otit için kullanılabilecek bir antibiyotik ama kapluşlarda benim araştırdığım kadarıyla makrolid grubu antibiyotikler(azitro gibi) için yapılmış çalışma yok. Ancak veterinerler kendi tecrübeleri ile tedavi verebiliyorlar. Benim fikrim antibiyotiği kullanın, şişlikler büyür ve üzerindeki deri incelirse veteriner müdahalesi ile kolaylıkla abse boşaltılabilir sonra bir süre daha antibiyotiğe devam edersiniz veya şişlikler ilaçla birlikte yavaş yavaş inebilir. Geçmiş olsun tekrar, en az 1 hafta ilacı kullanmanızı öneririm ben.

Teşekkür ederim Tuba Hanım,

Böcük'ü veterinere götürdüğümde antibiyotiğe henüz gerek yok demişti. Çok hafif hırıltılar başlayınca ben de tekrar aradım. Antibiyotik kullanmak gerekir dedi ama veterinerlerde olur dedi. Sanıyorum kendisinde yoktu ilaç. Burak Bey'in kapluşu kulak iltihabı olunca azitro kullanmıştı. Ben de onu sordum kullanın deyince kullanmaya başladım.

Böcük kıpır kıpır, yemesi de yerinde. Yani ne yapacağımı bilemedim.

Bu arada ses Böcük'ten gelmiyor. Makinanın zoom sesi. Çok çok hafif nefes alıp verirken çıkıyordu o da geçti sayılır.

Bir hafta antibiyotik tedavisi alması hiç müdahale etmemekten daha iyidir diye düşünüyorum ben çünkü kulak iltihaplarında kronikleşme olabiliyor tedavisiz ya da yetersiz tedavi durumda. Bu bir hafta geçsin eğer bariz bir düzelme görülmezse yine veterinere de danışarak veteriner ilaçlarından otitis eksterna(dış kulak yolu enfeksiyonu) için kulak damlaları da kullanabilirsiniz. Geçmiş olsun umarım biran önce sağlığına kavuşacak.

Çok teşekkür ederim Tuba Hanım. Yeter ki iyileşsin ben herşeyi yaparım onun için. Çok teşekkürler.

Rica ederim, durumundan bizi de haberdar ederseniz sevinirim.

Gelişmeleri paylaşacağım. İnşallah iyi olacak.

Geri