Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kanaryam tam anlamıyla göremiyor gibi

savas_yok

Gümüş 1 Üye
Merhaba forum üyeleri ve sevgili yetkili arkadaşlar. Kanaryam son zamanlarda pek dışarı çıkarmadığımızdan fazla uçamıyordu tüneklere atlamaktan korkuyordu. Tırnak ve ayaktaki pullanmalar engel oluyor sandık. Tırnakları düzenli kestik ayakları ılık su ile gevşetip teramisin sürdük. Şunu farkettim elimizi ısırırken filan yada gagasını bir yere sürecekken erken hamle yapıyor. 3-4 defa boşa sallıyor. 12 yıl oldu yaşlılıkla mı ilgilidir? Vitaminde aldım damlatıyoruz sularına. Tüylerde sorun yok gibi bit vs. ötmesi de öyle eski enerjisi yok tabi. Depremden önce böyle boşa sallama yoktu diye hatırlıyorum rahat uçamıyordu tırnağı uzundu vs. Depremde ama kafes düşmesi vs. olmadı. Yanımıza alamadık ama sağlam yerdelerdi 2-3 günde bir yemlerini değiştirdik sularını değiştirdik.

Son düzenleme:
12 yaşında ise tüm bunlar yaşlılığın getirdiği etkiler. Benim muhabbet kuşumda bu yaşta ölmüştü. Yere düştü debelendi ve gitti.

Esintiye karşı dikkat edin şu an en hassas zamanlarında en ufak hastalık götürür.

Vitamin damlada kalsiyum vardır ama mürekkep kemiği de alın.

Suyu kaba yarıdan az koyun. Vitaminin etkisi için düxenli yenileyin. Fazla vitamin damlatıp ziyan etmeyin.

12 yaşında ise tüm bunlar yaşlılığın getirdiği etkiler. Benim muhabbet kuşumda bu yaşta ölmüştü. Yere düştü debelendi ve gitti.

Esintiye karşı dikkat edin şu an en hassas zamanlarında en ufak hastalık götürür.

Vitamin damlada kalsiyum vardır ama mürekkep kemiği de alın.

Suyu kaba yarıdan az koyun. Vitaminin etkisi için düxenli yenileyin. Fazla vitamin damlatıp ziyan etmeyin.
Yorumunuz için teşekkürler biraz üzücü oldu ama maalesef insanoğluna da has bir şey ölüm. Genellikle bulundukları odada cam bile açmıyorum ceyran yapmasın diye dün biraz çıkarttım hayvan konamıyor hemen ayağını yukarı çekmeye başladı gerçekten konamıyor belli. 3 adet vitamin var şuan. Biri multi biri ishal için biri de sadece B multiden devam edelim değil mi? Sırası ile B - ishal ve multi

Damla olayını atlamışım 20 damla yazıyor da 10 dan fazla sıkmadım hiç yıllardır
Durmadan konuya ek yapıyorum umarım hata yapmıyorumdur. elimde vitaminle birlikte aldığım bir sprey var parazit filan için onu sıksam mı şu ara yoksa kafese mi sıkalım? Madem en ufak hastalıkta sorun olacak

Mürekkep kemiği dediğiniz şu koyu olan kuşun kafesindeki beyaz olan değil mi? Ondan o hasta kuşta da var hiç kullanmıyorlar ama

Birde bunlardan hariç şöyle sorum var bu yaşlılık belirtisi dediniz bu kuşlarda da astigmat türevi yakını görememe gibi bir şey mi? öyle bir şey varsa tedavisi var mı veteriner götürsek. Birde eğer bu olay kaçılmaz olacaksa yanındaki kuş da ölür mü? Kavga ediyorlar genellikle ama birini başka yere aldığımda arkasında çok ötüyor alıştılar bir kaç yıldır. O daha genç ama
IMG_20210805_020514.jpg

74ce5555-4ad8-4db3-a939-ebdfafb9eff3.jpeg

Son düzenleme:
Hayvanda kaşıntı sürekli tüyleri ile oynama yada yolma gibi durumlar yoksa spreye gerek yok.

Dışkı kıvamı nasıl tam sulu mu, hafif kıvamlı mı yoksa katı mı?

Ayağını kontrol edin kesik, deri açılmasına bağlı çatlama, darbe izi var mı? Bu sebeplerle acırsa üstüne basamaz.

Düz bir yere koyup yürümesine bakın. Yalnız kaçırmayın. Uçup fazla efor harcamasın. Kanaryalar muhabbet kuşu gibi kolay yakalanmıyor. Yada kafeste yere koyun.

Katı küp olanlar değil. Direk mürekkep balığı kemiği bunun iç kısmı süngerimsi yumuşak olur. Dokunmazlarsa kaplumbağaya verirsiniz sonra.

Diğer kuşa birşey olmaz. Kavga ediyorlarsa ikisi de erkek olmalı.

Yaşlanınca haliyle insanlar gibi hayvanlarda da göz sorunu kaçınılmaz.

15 yaşına kadar yaşayan hayvan var.

Vitaminlerin hepsi hayvan için gerekli vitamin ve mineralleri taşıyor.

Kabın yarısından bir parmak aşağı suya bu takriben aida dediğimiz çay bardağı kadar sanırım. Hepsinden 5 damla damlatın. 2 günde bir yenileyin. İçme suyu kullanın. Suluktaki yosunları temizleyin. Bunlar yosunları coşturuyor. Resimdeki su oranı iyi şimdi gördüm. O kadar suya damlatın.

Hayvanda kaşıntı sürekli tüyleri ile oynama yada yolma gibi durumlar yoksa spreye gerek yok.

Dışkı kıvamı nasıl tam sulu mu, hafif kıvamlı mı yoksa katı mı?

Ayağını kontrol edin kesik, deri açılmasına bağlı çatlama, darbe izi var mı? Bu sebeplerle acırsa üstüne basamaz.

Düz bir yere koyup yürümesine bakın. Yalnız kaçırmayın. Uçup fazla efor harcamasın. Kanaryalar muhabbet kuşu gibi kolay yakalanmıyor. Yada kafeste yere koyun.

Katı küp olanlar değil. Direk mürekkep balığı kemiği bunun iç kısmı süngerimsi yumuşak olur. Dokunmazlarsa kaplumbağaya verirsiniz sonra.

Diğer kuşa birşey olmaz. Kavga ediyorlarsa ikisi de erkek olmalı.

Yaşlanınca haliyle insanlar gibi hayvanlarda da göz sorunu kaçınılmaz.

15 yaşına kadar yaşayan hayvan var.

Vitaminlerin hepsi hayvan için gerekli vitamin ve mineralleri taşıyor.

Kabın yarısından bir parmak aşağı suya bu takriben aida dediğimiz çay bardağı kadar sanırım. Hepsinden 5 damla damlatın. 2 günde bir yenileyin. İçme suyu kullanın. Suluktaki yosunları temizleyin. Bunlar yosunları coşturuyor. Resimdeki su oranı iyi şimdi gördüm. O kadar suya damlatın.
Ayağı geçti üzerine basıyor yine baktım sadece o pullanma var o da yaştan demişlerdi. Çok defa ılık su ile yıkayıp krem sürdüm o yumuşamıyor. Bunu dışarı çıkartıyorum elimden inmeye korkuyor zorla indiriyorum yere uçmuyor kovalamazsam. Normal yürümesinde zıplamasında sorun yok. Diğer kuşla baya normal ötüşüyor ama eskisi gibi uzun uzun melodik ötmüyor hali yok. Mürekkep olayını araştıracağım. Yarın ben size ayağındaki pullanmayı da çekeyim belki ben yanlış yorumluyorumdur ama hayvan uçabiliyor konamıyor çarpıyor sağa sola gözle ilgili diye düşünüyorum.

vitamin dediğiniz gibi yapayım. Arıtmadan su koyuyorduk içme mi yapalım? Su oranı öyle bırakabilirim teşekkürler cevaplar için

İçme suyu biraz daha yumuşak içimli olur. 1,5 litre bir petşişe alın. 10-15 gün götürür.

Ayakları için kötüyse bepanthen onarıcı krem alıp sürebilirsiniz. Ama ağzını vurmaya sürmeye çalışırsa deri pomadları oral yolla temasta zararlıdır. Aktardan kantaron yağı alın bunun zararı yok. Hem onarıcı hücreleri aktive edip daha hızlı toparlamasını sağlar hemde antiseptik özelliği vardır.

Gözlerinde bizim katarakt dediğimiz hadise gibi beyaz buğu leke gibi birşey var mı?

Uçurmak için zorlamayın. Bu hayvanlar sürekli kafeste durduğu için uzun süreli uçmaya alışık değiller. Bir de efor sarfettikleri için kalpleri aşırı hızlı çarpıyor. Bu hayvan yaşlı. Kalpten gitmesin. Bir yere çarparsa hasar alabilir kanat yada kaburga kemikleri kırılabilir. Kuşlar acı çektiklerinde acı yoğunluğuna göre ağızları sürekli açık vaziyette nefes alıp verirler. Bu köpeklerin telesemesi gibidir. Yani ağızları açık dil dışarda sesli nefes almalarına benzer. Fakat dil ve ses çıkmaz. Gözlerini hızlı kırpar yada göz kapaklarını kaparlar.

Hırıltılı nefes alıp verme yok değil mi?

Uçurmak için zorlamayın. Bu hayvanlar sürekli kafeste durduğu için uzun süreli uçmaya alışık değiller. Bir de efor sarfettikleri için kalpleri aşırı hızlı çarpıyor. Bu hayvan yaşlı. Kalpten gitmesin. Bir yere çarparsa hasar alabilir kanat yada kaburga kemikleri kırılabilir. Kuşlar acı çektiklerinde acı yoğunluğuna göre ağızları sürekli açık vaziyette nefes alıp verirler. Bu köpeklerin telesemesi gibidir. Yani ağızları açık dil dışarda sesli nefes almalarına benzer. Fakat dil ve ses çıkmaz. Gözlerini hızlı kırpar yada göz kapaklarını kaparlar.

Hırıltılı nefes alıp verme yok değil mi?
Yok hocam öyle belirtileri. Yok normalde haftanın 2 günü çıkarırdık uçarlardı kanatları açılsın diye ama uzun süredir öyle yapmıyoruz üzerine de deprem filan hiç çıkarmadık. Sadece o gün dediğim gibi çarpıyor diye yakaladım. Zaten kaçmaya hali de yok fazla normalde kanarya aşırı atik olur bu oldu olası sakindi. Bugün suluğuna dediğiniz gibi koydum vitaminlerini. Peki tünekleri söksem yem ve su yerde dursa bir faydası olur mu

Hayvanda çıkamama yada düşme halleri yoksa tünek dursun. Düz satıh hem ayakları açısından uygun değil çubuğu kavramalı. Hemde denge kurma kabiliyetini yitirmesin. Kanatları da az da olsa çalışmış olur.

Hayvanda çıkamama yada düşme halleri yoksa tünek dursun. Düz satıh hem ayakları açısından uygun değil çubuğu kavramalı. Hemde denge kurma kabiliyetini yitirmesin. Kanatları da az da olsa çalışmış olur.
Anladım. Sadece tünekten tüneğe atlarken biraz çekiniyor 3-5 kere düşüyor atlar gibi hazırlanıyor ondan dedim. Çok istisna düşüyor ama düşerken de demire filan tutunuyor direkt çok düştüğüne şahit olmadım. Ayağı ve kanadı açısından dediğiniz mantıklı evet. Tamam bu şekilde yapayım. Gözlerde beyazlık yada farklı bir şey göremedim hocam. Tamamen yaşlılık gibi görünüyor dediğiniz şekilde ne yazık ki

Evet hayvan son dönemlerinde. Yine de güzel bakmışsınız. Çoğu 8 seneyi zor görüyor.

Merhaba Cem bey konuyu tekrar açmak yerine buradan devam edeyim istedim umarım yanlış yapmıyorumdur. Amacım kuş hakkındaki bilgileri hızlıca yukarıda okuyabilirsiniz diye. Son 3-4 gündür tünekten düşme olayı artınca tünekleri yere aldım yemler ve su kabı da yerde. Bu gözünü genellikle kapalı tutuyordu bu hafta ama elime aldığımda yada paniklediğinde rahatça açıyordu dün akşam böyle olduğunu gördüm. Teramisin ve gengagut bulamadım evde. Elimde şu ilaçlar var şuan kendim kullandığım. Yan duran okunmayan jet ise vıscotears antibiyotikli. Dün akşam hemen novauqa olan temizleme losyonundan damlattım bugün de zylet damlattım bunlar uygun mudur? Ya da kesin şunu almamız gereken bir şey varsa alalım. Sizce bir iltihap şişme var mı

Ekli dosyalar

• 45890d21-6f65-4628-89cf-4d27feb084ca.jpeg
    45890d21-6f65-4628-89cf-4d27feb084ca.jpeg
    79.9 KB · Görüntüleme: 10
  • c5f49992-dff7-46a4-bfda-f4ae52d7eca7.jpeg
    c5f49992-dff7-46a4-bfda-f4ae52d7eca7.jpeg
    126.2 KB · Görüntüleme: 10
Enfeksiyon mevcut.

Bu konuda kuş forumlarına bakın. Kuş forumu diye aratın çıkar. Onlar daha iyi bilir. Ben 30 senedir kuş bakmıyorum. Belki daha fazla. Orada daha sağlıklı bilgi verirler. Her göz damlası uygun olmayabilir yan etki yapabilir. Yeni yöntemler mevcut olabilir.

İlaçlar açık vaziyette 15 günü geçmişse kullanmayın.

Enfeksiyon mevcut.

Bu konuda kuş forumlarına bakın. Kuş forumu diye aratın çıkar. Onlar daha iyi bilir. Ben 30 senedir kuş bakmıyorum. Belki daha fazla. Orada daha sağlıklı bilgi verirler. Her göz damlası uygun olmayabilir yan etki yapabilir. Yeni yöntemler mevcut olabilir.

İlaçlar açık vaziyette 15 günü geçmişse kullanmayın.
İlaçlar 2 gün önce bana yazıldı yeni hocam. Dediğiniz gibi yapayım o halde teşekkürler

Kusura bakmayın. İlaçları hiç bilmiyorum. Ne doz olur yan etki yapar mı emin değilim. Hayvana ağır gelebilir.

Kusura bakmayın. İlaçları hiç bilmiyorum. Ne doz olur yan etki yapar mı emin değilim. Hayvana ağır gelebilir.
Estağfurullah hocam ne kusuru ne öğrendiysem sizden bu forumdan öğrendim kablumbağa aşamasında. Gengagut damla ve teramisin demişler o gün aldım düzenli kullanıyorum faydası oluyor gözü baya açıldı intihap azalıyor umarım daha iyi olacak. Herşey için teşekkürler

Tamam gentaguttan devam edin o zaman. Sonuçta bu da antibiyotikli damla.

Merhaba iyi akşamlar Cem bey konuyu hem gümcelleyip hemde bir soru soracağım. Gengagut işe yaradı gözü açıldı az görüyor o taraf ama yaşlılıktandır sanırım. Şimdi iki gündür filan gözlemledim kuyruğunu çok aşağıda tutuyor dışarı çıkarıyorum dengesiz gibi ne olabilir kuş forumlarına sordum dönüş alamadım. Düşme filan olmadı kırık filan desem

Geri