Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Bukalemun

ahmet95

Bronz 2 Üye
BUKALEMUNLAR

-Bukalemun, sürüngenler sınıfının Chamaeleonidae familyasından belli etmek istedikleri duygulara göre renk değiştirebilen, omurgalı hayvanlar ortak adı.
-Chamaeleonidae familya'sını diğer kertenkelelerden ayıran en önemli özellik, ayakların, dilin ve gözlerin alışılmadık biçimleri ve renk değiştirme özelliğidir. Vücutları yanlardan basıktır. Dilleri boylarının yaklaşık 1-1,5 katı uzunluğunda, hareketli ve yapışkandır. Dillerinin hızı jetten hızlıdır.
-Gözler bağımsız hareket eder, biri yukarı bakarken diğeri aşağıya bakabilir. Göz kapakları kalındır. Kolaylıkla renk değiştirirler. Derilerini sarı, yeşil tonları, kırmızı tonları, kestane rengi ve siyaha çevirebilirler, benekler, çizgiler oluşturabilirler. Uzunlukları 8-60 cm arasında değişse de genelikle 30 cm civarındadır. Çok yavaş yürürler. Ayakları ve kuyrukları dalları kavrayabilir.

BESLENME: Genellikle karınca, böcek ve benzeri canlılarla beslenirler.
mailto:/photo/my-images/692/bukalemunn.jpg/

mailto:/photo/my-images/195/bukalemun17.jpg/

Cvp: Bukalemun

Beslemeyi planladığım ancak sonradan vaz geçtiğim bir hayvan. Yetişkin erkekler 50 cm'ye ulaşabiliyor. Bu da en az 2 m lik bir terraryum demek !

Bende bir aralar düşünmüştüm fakat onların teraryumlarını oluşturmanın çok zor olduğunu söylemişti birisi bende hayvana elimde işkence etmiyim dedim ve vazgeçtim.

Çok araştırma yaptım ve kolaydan zora sürüngenleri listeledim :
1- Leopard gecko
2- Milk snake
3- Madagascar day gecko
4- Misk kaplumbağaları
5- Corn snake
6- Gölet kaplumbağaları
7- Ball python
8- Yumuşak kabuklu kaplumbağalar
9- Boarded dragon
10- Bukalemun