Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Buyuk Akvaryuma Gecis

Cagdas_Duran

Bronz 5 Üye
Merhaba,

Forumu uzun zamandır zevkle okuyup takip ediyorum. Özellikle Cem Bey'in bıkmak usanmak bilmeden, her soruya yanıt vermesi takdire şayan. Tekrar bu konuda teşekkürlerimi sunuyorum.

Yaklaşık 4-5 aydır bizde olan, yaşını tam olarak bilmediğim ama tahminimce 1.5 yaşında olan kaplumbağamız için büyük akvaryuma geçiş hazırlığı yapıyorum. 

Şu an kullandığım akvaryum 50x20x20 boyutunda ve sadece 40 liralık çin malı bir iç filtre + 60W ısıtıcı lambası var. Isıtı lamba, lav taşı üzerine yönlendirilmiş durumda. İsterse kuru alan olarak bu taşın üzerine çıkıyor. Bu akvaryumu cahillik dönemim diye tabir ettiğim dönemde alıp, yavruyu yeşil ölüm kabından kurtarmak için kullanmıştım. 

Yeni akvaryum 80x40x40 boyutunda, bir arkadaşımdan kullanılmış olarak alacağım. Sağolsun ücret istemedi.

Sizlerin yazdıklarını okuyup, biraz da bütçe ve Amazon Almanya'daki prime günü indirimlerinden faydalanarak aşağıdaki ürünleri satın aldım. Kardeşim haftaya kısmetse gelirken getirecek. Aldığım ürünler;

1. JBL Energy-Efficient Internal Filter for Aquariums - ChristalProfi i Greenline 
https://www.amazon.de/dp/B00CO6R01K/ref=cm_sw_em_r_mt_dp_QIxIFbE6TV8QD
Biliyorum biraz küçük, ama indirime giren bu modeldi. Sonradan sepet eklenebiliyor diye aldım.

2. JBL External Filter for Aquariums
https://www.amazon.de/dp/B06Y45M5SV/ref=cm_sw_em_r_mt_dp_jSxIFbZEZB82A

3. JBL Protemp E500 Dark Grey
https://www.amazon.de/dp/B0855NGR9F/ref=cm_sw_em_r_mt_dp_aTxIFb0MBS890
Bu konuda çok yorum okudum, ama aldım artık.

4. EXO TERRA Repti Glo 5.0 Compact Full Spectrum Light https://www.amazon.de/dp/B00101JI2Y/ref=cm_sw_em_r_mt_dp_9UxIFbNSDVHFJ

5. JBL AutoFood Automatic Feeder for Aquarium Fish
https://www.amazon.de/dp/B00OYSTMOE/ref=cm_sw_em_r_mt_dp_5UxIFbFCCNF1R
Evde olmadığımız zamanlarda yavru aç kalmasın diyerek aldım, alışkanlıklarını bozmamak için tavsiye ederseniz sürekli de kullanabilirim.

6.JBL Set with Nitrite 60175, Nitrate and Phosphate Remover for e 700/701/900/901 ClearMec Plus Pad
https://www.amazon.de/dp/B001J51NVA/ref=cm_sw_em_r_mt_dp_7UxIFbYR24T84
Bunu filtreye eklemek için aldım, umarım iyi etmişimdir.

7. Trixie 76184 Water and Food Bowl 
https://www.amazon.de/dp/B002YK1S6E/ref=cm_sw_em_r_mt_dp_9TxIFbJB1B1VK
Yavru, yemi suda aşırı dağıtıyor, hem yemin büyük kısmı çöp oluyor, hem de su çok kirleniyor diyerek aldım. Tavsiyenize göre kullanıp, kullanmayacağıma karar vereceğim. En kötü ihtimal küllük yapılır :)

Isıtıcı lambam var, fakat bu UVB'den biraz çekiniyorum. Evde 4 yaşında bir oğlum var, ona bir zararı olur diye korkuyorum aslında. Ne önerirsiniz?

Bir de, yavru aşağı yukarı 1.5 yaşında ama kabuk boyu maksimum 6cm ancak vardır yoktur. Bizden önce bakan aile yeşil kap içerisinde 3 cm su yüksekliğiyle sabah 1, akşam 1 stick yem vermiş yaklaşık 1 sene kadar. Hayvan geldiğinde yüzme bilmiyordu. Ben elimden geldiğince ona güzel bir ortam sağlamaya çalıştım. Birbirimize alıştık, benden korkmuyor artık. Kanka olamadık ama o kadarını da beklememek lazım sanırım.

Değerli yorumlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Cvp: Buyuk Akvaryuma Gecis

Merhaba,

1.5 yaşındaki kaplumbağanın 6cm kabuk boyu olması üzücü, sizin sağladığınız bu şartlarla sağlıklı bir şekilde büyüyecektir.

Seçimleriniz gayet güzel, özellikle ısıtıcı tercihiniz. Bu Türkiye'de olmayan bir ısıtıcı ve dışarıdan bağlayarak hem kaplumbağanın o ısıtıcıyı kırmasına, hem akvaryumda yer kaplamamasına hem de su değişimi yaptığınızda fişini çekmeyeceksiniz.

Dış filtre gayet güzel e901den sonra çıkan 902, hem daha fazla enerji tasarruflu hem de pervane kısmını geliştirmişler kolay kolay tıkanmıyor. Ben e1902 kullanıyorum gerek sessizliği, gerekse malzeme kalitesi güzel ama e1502 alsaydınız ömürlük akvaryumda da kullanırdınız.

i60 dan ziyade i200 daha iyi olurdu çünkü 720L/h debisi var ve sünger kısmı daha büyük, daha fazla kir tutardı ama i60 da 420L/h olarak size istediğiniz performansı sergiler. Ama sonuçta indirimde olduğunu yazmışsınız. İyi bir iç filtredir.

Yem makinesi çok gerekli birşey tatile vs gittiğinizde yemleri otomatik atabiliyor. Ben de kullanıyorum ama stick yemleri 2ye bölerek koymalısınız yoksa tıkanır. Ben stick yemler için yapılanı kullanıyorum ama sizin attığınız pul yemler için gösterilmiş. Dediğim gibi 2ye kırarak denersiniz ya da gammarus koyarsınız.

Kuru alanı ne yapacaksınız? Bunu belirtmemişsiniz ama size önerim Turtle Pier L almanız. Rampası var ve ayakları sayesinde istenilen yüksekliğe çıkarılıyor. Ben exo terra turtle bank kullanmıştım ama kaplumbağa ağırlaşınca mıktatısları tutmaz oldu. Turtle Pier L bu konuda çok iyi olur. Ufak dikdörtgen bir kablo girişide olduğundan altına iç filtre koyarsanız kabloyu üstten verebiliyorsunuz. Turtle bank de bu mümkün değil.

Yem kabı hakkında çok da gerekli olmayan bir şey çünkü kaplumbağanın tükürük bezi olmadığından mecburen suyun içerisinde yiyecek. Ne yapabilirsiniz bu konuda, elinizle verebilirsiniz ya da o yem kısmına koyarsınız teker teker kuru alana çıkıp alıp suya götürüp yer hepsini aynı anda atmamış olursunuz.

Clearmec güzel bir dış filtre malzemesi bende kullanıyordum ama büyük akvaryumlarda etkisi olmadığından zaten e190x pad satmıyorlar.

Uvb lambayı deveboynu lambaya takabilirsiniz ve zaman ayarlıyıcı priz ile kaplumbağanın kuru alana çıktığı saatlerde 1.5-2 saat yakabilirsiniz. Kaplumbağanın günde 20 dakikalık bir uvb alması yeterlidir. Deveboynu lambanın kafası büyük olduğundan dolayı uvb lamba gözükmüyor zaten. Eğer gözükürse de alüminyum folyo ile o kısımları kapatırsınız. O saatlerde de çocuğunuzun oraya yaklaşmamasını söylersiniz. Uvbye doğrudan bakmayın ve deri temasında bulunmayın. Çok fazla radyasyon içeren bir şey değil ama çocuklara etkisi olabilir.

Halojen soft bir lamba ise (52-60w) 12 saat boyunca yanmalı ve kuru alan 32 derece olmalı. bunu 12 saat yakmalısınız. 7:30-19:30 arası uygundur. Kaplumbağa sabah erken kalktığından en geç saat 21 de uyutulmalı. Bunlar gece de arada çıkıp dolaştığı için ne kadar erken uyursa o kadar iyi. Geceleri ise 1-2w mavi lamba yakmalısınız ki kaplumbağa önünü rahatça görebilsin geceleri.

Akvaryum için vitasand 0.07mm silis kum almalısınız. yaklaşık 16-20kg yeterli olur. Bunu iyice yıkayıp tozundan ayırmalısınız. Ben iyice yıkamadığım için 1.5 aydır bu bulanıklılıkla uğraşıyorum. Silis kumu kaplumbağalar yer ve sürtünerek eski deri parçalarını atarlar.

Kaplumbağanın kaşınması için ise mangrow kökü alabilirsiniz. bu hem ph düşürüyor hem de suyun sertliğini azaltıyor ve kaplumbağa kaşınarak kabuk plakalarını atıyor. Alacağınız zaman nasıl sterilizasyonu olduğunu yazarız.

Dış filtreyi ise,

1. Sepet seramik->sünger
2. Sepet elyaf->herhangi bir marka zeolite->elyaf
3. Sepet elyaf->clearmec->elyaf
4. Sepet elyaf->herhangi bir marka karbon-> elyaf ---> Bu sepet dış filtre pervanesinin sepetinin altındaki sepettir. Karbonu oraya yerleştirin. Bu sepetin üstündeki süngerli yere bir şey koymayın çünkü orası pervaneye gidiyor.

O attığınız ısıtıcı 500w lık bir ısıtıcı. Bu büyük akvaryumlarda kullanabilirsiniz demek. Ben mesela hydor eth 300w alamadım akvaryumu ısıtmaz diye. Ama 80x40x40 a 500wlık bir ısıtıcı fazla gelecektir bunu kesinlikle derece ile ölçerek ayarını yapın. Bu ısıtıcı az çalışır ama tam çalışır. 100w-200w alsaydınız fazla çalışırdı ama az performanslı çalışırdı.

Jbl kendi sitesinde her türlü bilgiyi paylaşıyor zaten.

Kaplumbağalara uygun olduğunu ve içerisinden temizleme fırçasının çıktığını belirtmişler.

Hortumlar için ise Jbl Cleany hortum temizleme fırçası almalısınız. Bunun 2 ucu var biri kalın diğeri ince. Hortumunuza uyan uç ile hortumların içini temizleyebilirsiniz. Bu çok dayanıklı olduğu için kırılmıyor. Hortumda biriken pislikleri çıkarmaya çalışırken ne demek istediğimi anlayacaksınızdır.

Akvaryum doğrudan güneş ışığı görmemeli ki algler ve yosunlar coşmasın.

Bu da yem makinesinin bilgilendirmesi, sağ üstte gördüğünüz gibi kaplumbağalara uygunluk simgesi koymamışlar.

Yüzeydeki pislikler için size kesinlikle Eheim skim up 350yi öneririm. Ben bu filtreyi her hafta açıyorum ve 2 haftada bir açtığım iç filtreden daha fazla pislik çıkıyor.

Yüzeyde ne zaman bir pislik birikmesi, kabarcık görürseniz anında alın bu filtreyi çünkü o pislikler birike birike çok kötü bir görüntü oluşturuyor. Bu dediğim pislikler ise yem artığından çıkan kabarcıklar ve deri parçacıkları. Bunları akvaryum yüzeyinizde fazlalaştığını gördüğünüz zaman alın.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ben şimdi müsait değilim akşam bakayım. Kuru alan için ne düşünüyorsunuz?

Madem almanyadan gelecek ürünler turtle dock bakın. Bu Türkiye'de satılmıyor. Turtlebank a benzer ama metal sabitleyiciye tutturulmuş, olduğu yerde su hizasında aşağı yukarı hareket ediyor.

Merhaba Emre Bey, Cem Bey

Uzun uzun bir yanit yazdim, ozellikle beslenmeyle ilgili sorular da sormustum ama gondermeme ragmen simdi gitmedigini goruyorum. Aksam tekrar yazacagim, yanitlariniz icin cok tesekkur ederim

Edit: simdi baktim amazondan, hangisini onerirsiniz?

1. İç filtreyi sepet eklemesi yaparsan i80 olur. Uygun hali de i80 ama ileriye dönük ömürlükte de kullanayım dersen i100 al.

2. Dış filtreyi daha çok ömürlük akvaryumda almayı öneriyorum. Bu 80*40*40h için bir miktar şiddetli sirkülasyon yapmakla birlikte uygun. Yalnız 250 litre üstü için her ne kadar hayvan tek olsa da yetersiz gelebilir. Filtreleri balıklara göre baz alıyorlar kaplumbağalar biraz daha fazla kirletiyor.

3. Bu external ısıtıcılar pek kullanışlı değil. Geri iade yapıp yerine jbl protemp 200 W alırsan ömürlük akvaryumda da kullanırsın. Bu tam batabiliyor dipte yatay kullanırsın. Bunun gücü 500 W iyi elektrikte yer.

4. Uv ampul uygun bunu kuru alan tabanı ve ampul ucu arası 29-30 cm mesafeden ayarlayacaksın.

5. Bu yemlikler bizde sıkıntılı kaplumbağaların stick yemleri takılıyor. Gammarusta kullanılabilir. 250'lik kutunun monte edilmesi güzel düşünülmüş. Dijitaller pili biraz daha çabuk yer onun için alkalin pil kullan. Hayvanın kabuk boyunu belirtmemişsin ama 11-12 cm üstü hayvanlar için yeterli değil. Yetişkinde kuru alanlarına bir miktar stick atılarak bir kaç günlüğüne gidilebilir. İki gün birşey yemeden durabilirler. Hiçbir şey olmasa dışkılarını yerler. Yani yetişkin hayvanlar için uygun değil ne yazıkki. İade edebilirsen geri ver.

6.clearmec kullanabilirsin yalnız bu resme bakarsak. sünger ped içinde kapalı geliyor herhalde. Kalıp olarak filtreye oturtuyorsun anladığım kadarıyla. Ama farklı çapları var gibi öyle ise yanlarda boşluk kalırsa elyafı ıslatıp kenar boşluklarını al. 901 modeli e902'ye de uyar sanırım.

7. Bu kap gereksiz bunu alma. Bu tür şeyler daha çok örümcek, gecko tarzı hayvanlarda kullanılıyor. İçine jel şeklinde yem, su yada böcek konuyor. Su kaplumbağalarının tükürük bezi yoktur. Onun için kuru gıda yiyemezler.

Uv ampulün ışımasından 20 dakika faydalanması günlük ihtiyacını karşılar. Hayvan tek olduğuna göre en çok çıktığı saatte bir saat yakmak yeterli gelir. Bu sürede çocuğu odaya sokmamak gerekiyor. Verdiği radyasyon bizim göz ve derimizi etkiliyor. Biz ucu çanak dışına çıktığı için çanağın tepesinde hava deliğini varsa onu kapamayacak şekilde alüminyum folyo sarıp uzatırız. Ampul gözükmediği için gözümüze dalaşmaz ama ufaklık aşağıdan bakacaktır. Uvb camdan geçmez ama uva geçer.

Bu lambalar için zamanlayıcı kullanırsan aç kapa derdi olmaz.

Aşağıda kabuk boyunu vermişsin bayağı bir ufak kalmış hayvan. Petshop usulü beslemişler hayvanı. Yaş önemli değil uygun şart ve yemlerle hayvan hızlı büyüyecektir. Ben de aynı boyda kötü şartlarda kalmış 5 yaşında iki dişi almıştım. İyi bir bakımla 3 seneyi bulmadan 21-22 cm kabuk boylarına ulaştılar.

Bu hayvanlar soğukkanlı canlılar oldukları için evcil hayvanlar kadar pek bir yakınlık beklememek lazım. İçgüdüleriyle hareket ederler. Elden besleme yapabilirsin ama yetişkinlerde dikkatli olmak gerekiyor ısırdı mı yaralıyorlar.

Bu hayvanlar salmonella taşır onun için ufaklık doğrudan hayvana ve suya temas etmesin. Akvaryum camına illaki temas edecektir. Camı cam temizleyici bir ürünle temiz tutmak iyi olur.

Salmonella 7 yaş altı çocuklar için öldürücü olabilir. Yüksek ateş ve ishal yapar. Böyle bir belirti görülürse yapılacak testte salmonella ihtimalini belirtin.

Large olan dockun ölçüsü akvaryuma uyuyor. Turtle pier de medium ve large ebatlarında ek ayaklarla 30 cm yüksekliğe çıkıyor. Yalnız derin akvaryumda kullanamazsın. Onun için turtle dock daha kullanışlı olur. Turtle bank desen mıknatıslı daha hayvan çıkarken mıknatıstan kurtuluyor.

Hayvan 20 cm'lere gelse ve ağırlığından suya batsa bile yine dinlenme sehpası niyetine kullanabilir. Yinede batacak gibi de durmuyor. Üstüne çıkamasa dahi tutunur. Yalnız türk lirasına vurunca iyi para ediyor.

Cem Bey, yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Bunları dikkate alarak akvaryum ekipmanlarını tekrar gözden geçireceğim.

Yalnız, size danışmak istediğim hayvanın sağlığıyla ilgili bir konu var. 1.5 dakikalık bir video kaydettim, aşağıdaki linke izleminiz için yükledim. Videonun başında, ortasında ve sonunda yavrunun boğazını şişirip kabarcık çıkarak şekilde nefes vermeye başladığını fark ettim. Bunu önceleri oyun olarak yapıyor diye düşündüm ama sonradan yüzerken sağ tarafa yatarak ilerlediğini görünce aklıma akciğer enfeksiyonu geldi. Vaktiniz olduğunda izleyebilirseniz çok mutlu olurum.

Not: Akvaryumu 5 günde bu hale getiriyor, temizlemeden önce içerisinden yeterli miktarda suyu yeşil kabına doldurup yavruyu yeşil kaba alıyorum. Isıtıcı lambasını ısıtması için yeşil kaba doğru yönelttikten sonra tüm akvaryumu boşaltıp su ile temizliyorum. Daha sonra yarım damacana su ile dolduruyorum, bir damla metilen mavisi (sanırım ismi buydu) damlatıp 1 saat sonra yavruyu içine koyuyorum. Su sıcaklığı 28 derece, evimizin içi maalesef hep çok sıcak. 5 gün sonra durum bu. Bir de yosun problemi başladı, kayasında, yerdeki taşlarda ve iç filtre şu an yeşil neredeyse. Ne yapabilirim diğer akvaryum gelene kadar?

Yem yerken yuttuğu hava kabarcıklarını çıkarıyor.

Çene altı ise sürüngenlerde bir nevi radyatör görevi görür. Orada bulunan kılcal damarlara gelen kan sıcaksa soğutur, soğuksa ısıtıp tekrar vücuduna göndererek vücut ısısını dış ortama eşitler. Isıtma lambası altında da kafasını havaya kaldırıp ısıyı daha çabuk vücuda yayarken fazla ısındığında yere eğip bu sefer serinletmeye çalışırlar.

Hayvanda akciğer enfeksiyonu belirtisi var. Eczaneden genta damla alıp sabah akşam stick yemine dörder damla damlatıp emmesini bekle. Sonra elden yemleme yaparak su ile fazla temas etmeden ağzına uzat. Bu ilaçlı yemi ilk vereceksin. Sonra verirsen koku ve tat farklı olduğu için yemeyebilir. Ayrıca her gün bir damlada vitamin damlatıp ver. Genta ile farklı yemlere olsun. Öğlende verebilirsin mesela. Hayvan düzelene kadar günde 3 öğün yemleme yap, bu bünyesini kuvvetlendirir. Yağ depolamasını sağlar. Şayet iştahsızlık aşamasına geçerse buradan idare eder.

O renkli taşları çıkar. Onlar salınım yaptığı gibi çakıl yada o ebat taşlar aralarına kirleri alır bunlarda göz ve kulak enfeksiyonuna neden olan zararlı bakteri üretir. Silis kum ince ve ağır kum olduğu için arasına kir yosun çekmez. Sadece güneş gören cam kenarında bir miktar yosun görülebilir.

Akvaryumu güneşten uzak ama gün ışığı alacak bir yere koyuyoruz. Yosunlanma doğrudan güneş ışığına maruz kalırsa olur. Ayrıca akvaryumda ufak bir yosun parçası dahi kalsa tekrar üreme yapar onun için iyi temizlemek gerekir.

Tamamdir Cem Bey, genta damlayi aldim. Belirttiginiz gibi vermeye basladim. Evde haftada 1 gun verdigim Sera Reptilin damlasi var, onu da gunde bire cikardim. Tekrar cok tesekkur ederim.

Merhaba,

Damlaya devam ediyorum, umarim yakin zamanda toparlar.

Gece cok uzun zamandir kuru alanda uyuyor. Evin ici su an sicak ama kisin gelisiyle ev soguyacak, gece kalorifer de kapaniyor. Gece usumemesi icin asagidaki lambayi kullanabilir miyim?

mailto:/exo-terra-night-glo-teraryum-ay-isigi-lambasi-40-watt-u-8038?gclid=CjwKCAjw_sn8BRBrEiwAnUGJDgYLrYvNu6MZzf-swXb35wbs_dmm1luHOwqknfQ-ZCFcgikZs2QLnBoCgCsQAvD_BwE

Silis kumu Istanbul’da bir petshopda buldum, Vitasand 0.7mm Silis, kargo dahil 100 lira civarina alacagim.

Bu ampule gerek yok. Elektrik malzemesi, ampul satan yerlere git. 40 W armut ampullerden al. Mavi yoksa kırmızı yoksa yeşil al. Fiyatıda bunun 10'da 1 kadar. Buna bu para verilmez. Fazla ömürlü de değil. Dediğim ampullerden yedekte al birkaç tane. Bu konuda ilk yazının en altındaki linktekilerden.

Silis kumu bulduğun iyi olmuş. Bizim tayfa piyasada kum bırakmıyor. Poşeti kaça geldi?

Gözleri şu an ne durumda. Açılma, aralanma var mı? Göz kapağı üstünden içinde beyazlık görülüyor mu?

Gozleri iyi aslinda, tek sorunu hafif yan yuzmesi ve o garip nefes alip bogaz sisirme aliskanligi suda yuzerken. Onun haricinde bugun pek istahli degildi, normalden az yedi. Hergun yemine 3-4 damla damlatip veriyorum, bazen ilacli yemi yemiyor. O zamanlarda da agzindan 1 damla veriyorum, zor oluyor ama aciyor agzini.

Aldigim malzemeler gelince buyuk akvaryum, genis yuzme alani, silis kum falan derken hayvan biraz daha rahat edecek diye umuyorum.

Biraz buyuse aslinda cok mutlu olacagim.

Silis kum Vitasand Pro-78 20kg kargo dahil 100 lira. Ama elde son kalmis sanirim, Ptesi haber verecekler.

Kumu iyi fiyata almışsın bundan sonra o fiyata bulma zor olur. Juende de bu fiyatlara satılıyordu.

Gentayı yeme 5 damlaya, ağız yoluyla damlatırsan 3 yada 4 damlaya çıkaralım. Vitamin damla geldi mi? Onu da ihmal etme.

Yemi öğüne bakılmaksızın ara ara ver ne kadar yerse. Bünyeyi güçlü tutmalıyız.

Isıtma lambasını hallettin mi o gerekli, hayvan üşümesin. Tedavi sürecinde hepsi birbirine bağıntılı.

Cem Bey, bu kumun kovasında suyu sertleştirir yazıyor. Ciklet balıkları için sanırım. Benim akvaryumumda büyük bir mangrow kökü olduğu için ben sorun olacağını düşünmedim ama herhangi bir zararı olurmu? Sonuçta 60kg kum koydum akvaryuma.

Sorun olmaz, sonuçta kumu yıkayıp suyu yeniliyoruz. Bir de filtrelenmiş su kullanıyorsun, su yumuşuyor. Hayvanın kabuğunda kireçlenme olmuyorsa sertlik derecesi o kadar yüksek değildir. Sertlik derecesi sudaki kireç oranıdır. Sert suda kabuk kireç bağlar.

Merhaba,

Yeni akvaryuma gecis icin hazirliklar neredeyse tamam. Bir sorum olacak, alternatif bir akvaryum buldum.

120x50x55h boyutunda, 10mm ekstra clear cam. Akvaryumu uzerine koymak icin celik profil ile guclendirilmis beyaz mobilyadan bir dolabi da var.

Bu akvaryumu alsam suyu maksimum 30-35 cm doldursam bendeki filtre cevirebilir mi? Jbl e902 filtre geldi, artik degistirme sansim da yok ;(

Ne dersiniz, denemeye deger mi?

Merhaba,

Filtreniz yetersiz gelecektir ama tabii ki diğer akvaryum yerine direk buna geçmeniz hem daha sağlıklı olur 500w ısıtıcı yüzünden, hem de bir daha ömürlük akvaryum arayışına girmezsiniz. Normalde ömürlüğün en altı 80x50x50h dir ama bu artık yetersiz olduğundan en az 100x50x50h lik akvaryumlar önermekteyiz çünkü cam üstü kuru alan yaptırdığımızda rampasından dolayı 80cm boy yetersiz kalmakta. Hem uzunluk ne kadar fazla olursa kaplumbağa boydan boya yüzebilir ve güzel bir şekilde büyür.

Sizin söylediğiniz ölçüler gayet uygun, 120x50x55 10mm olmasıda iyi. Ekstra clearda çok temiz gösteriyor benimde ön camım ekstra clear.

Demir profil ile güçlendirilmiş olması iyi birşey yıllar geçsede mobilya eğilmez ve kırılmaz. Bunlar için zaten belli bir ağırlıktan sonra demir profil kullanılması gerekiyor ama sizin akvaryumunuz düz mobilyada olsa olurdu, böyle daha iyi.

Kuru alan olarak ne almıştınız? Eğer Turtle pier ya da Cem Bey'in söylediği vantuzlu kayadan aldıysanız şimdilik 30-35cmde kullanabilirsiniz.

Benim akvaryumumda 400L su var ve 1900L/h dış filtre var. Bu, akvaryumu saatte 4.8 kere çevirebilmesi demek.

Eğer siz 120x50x40h yaparsanız 240L su olur ve 900L/h 4.2 kere çevirir. Ama dış filtrenin kutusuna iyi bakmalısınız orada desteklediği ölçüyü 80-120cm yazmışlar.

Benim akvaryumum 150cm ve dış filtrede 150cm uzunluğu desteklediğini yazmış ama yinede kir birikmeleri olmuştu ve 5200L/h dalga motoru almıştım. Eğer aynısını sizde görürseniz sizde bir dalga motoru almalısınız.

Ama iç filtreniz yetersiz kalacaktır maalesef. Ben eheim pick up 2012 kullanıyorum 570L/h ama iç filtre süngeri büyük olduğundan ve dalga motoru olduğundan sıkıntı yaratmadı debisi. Eğer akvaryumda yüzen deri parçaları vs görürseniz iç filtreyi değiştirmelisiniz. Eğer iade edebiliyorsanız iade etmenizi öneririm.

Cem Bey size daha detaylı bilgiler verecektir müsait olduğunda.

Akvaryumun kaçış boşluğunu da hesap edersek max 270 lt olur. Akvaryumda balık olsa bu filtre rahat kaldırır ama kaplumbağada hem hayvanın kirletme oranının yüksekliği hem de filtreye konacak malzemeler sebebiyle çekim gücünde randımanın bir miktar azalması şu an için olmasa da 20 cm boylara geldiğinde yeterli olur mu o düşündürüyor. Şu aşamada kullanabilinir. Buna ek olarak ilerde iç filtre takviyesi ile kir paylaşımı sıkıntıyı büyük oranda çözecektir. Sobo 808c buna uygun.

Şimdilik hayvan ufak olduğu için dış filtreyi rahat kullanabilirsin. Bu filtrenin debisi 900 lt/h ama 120*50*55h akvaryumun hak ettiği debi 1200-1400 lt/h aralığıdır. İkinci bir hayvan alırsan bu e902 kaldırmaz.

Filtreyi henüz açmadıysan geri iade edip e1502 alabilirsin. Sadece bu göndereceğin kargonun parasını sen ödersin. Sadece kutuyu açtıysan bunu firma ile görüş. Belki model yükselteceğin için alabilirler.

Bu arada akvaryum ikinci el ise kontrol ederek almanda fayda var. Çatlak ve silikonlarda sertlik olmamalı.

Akvaryumu 4.kattan asagi indirmek icin evden eve nakliye yapan bir firmayi cagirmak zorunda kaldik. Dolap ve akvaryum o kadar agir ki, 3 kisi asansore zor attik.

Dun icerisine 30cm yukseklikte su doldurdum, filtreye clearmec eklemesini de yapip calistirdim. Isiticiyi 28 dereceye ayarladim, baska bir termometre ile de surekli izliyorum. 27.5-28 derece araliginda su surekli.

Kum yarin gelecek, kargo bugun calismadigi icin kaldi. Kumu yikadiktan sonra akvaryuma koyup bir gun daha dinlendirecegim.

Kaplumbagayi henuz transfer etmedim yeni akvaryuma.

Bu aksam firsat bulursam kuru alani montajlayacagim.

Fotograf yuklerim bitince.

Geri