Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Cafer'im hasta oldu

Bzte

Bronz 5 Üye
Arkadaşlar geçen hafta Cafer'in suyunu değiştiriyordum.Suyunu değiştirirken onu başka bir kaba koydum.Kabın içine de ılık su koydum.15 dk kadar o kapta durdu.Cafer'i kaptan alıp akvaryuma koyduğumda kaptaki suyun soğuduğunu fark ettim.O gün biraz halsizdi ama suyuna alışamadığı için diye düşündüm.Ama daha sonraki günlerde de hareketleri yavaştı ve halsiz görünüyordu bide gözlerini çok fazla kapatıyordu ve neredeyse hep uyku halindeydi.Ama yemini yediği için endişelenmedim.Halsiz olduğu için suyun sıcaklığını 30 dereceye çıkarttım.Bu arada suyunu musluk suyu kullanarak değiştiriyorum ama Deep fix in mavi damlasını kullanıyorum... Cafer bugün de diğer günler gibi halsizdi.En sevdiği yem olan karidesten verdim fakat onu bile yemedi. :( Bu beni çok üzdü gerçekten.Arkadaşlar sizce Cafer'i veterinere götürmeli miyim? Yada başka ne yapabilirim onun için lütfen bana yardımcı olun. :( Onun için gerçekten çok üzülüyorum ve kendimi suçlu hissediyorum. :(

Cvp: Cafer'im hasta oldu

Akciğer enfeskiyonu başlangıcı olabilir... Eğer öyle ise;
Suyuna vitamin damlat, su seviyesini azalt ki boğulmasın halsizlikten, elinden geldiğince suya koy ki vitaminli suyu içsin eğer kötüleşirse veterinere götürün ama fazla bir şey beklemeyin veterinerden kendiniz antibiyotik tedavisine başlayın..

Ya da kabuk değiştirme ile ilgili olabilir diyorlar ama nasıl olduğunu bilmiyorum

eğer dediğiniz gibiyse mutlaka bir veterinere götürmek en iyisi..erken tanı hayat kurtarır.. lütfen keşke demeden önce haraket edin..

Kabuk değiştireceğini sanmıyorum zaten kabuğu küçücük 3buçuk cm kadar.Antibiyotik tedavisini tam olarak nasıl uygulayacağımı söyleyebilir misiniz?

mailto:/forum/Konu-kaplumbagim-beni-endiselendiriyor.html?pid=36511#pid36511

Şu mesajdan öğrenebilirsiniz.

Veterinere götürmek çok fazla istemiyorum çünkü muhabbet kuşum hastalandığında onu götürmüştüm.Her söylediğini yapmıştım veterinerin fakat kuşum yinede ölmüştü.:(

Teşekkürler link için.Peki monodoks isimli ilacı nereden bulabilirim eczanelerde var mıdır?

Teşekkürler.Kaç günde bir uygulayacağım?

Tedaviye ara vermeden her gün kullanmalısınız bu ilacı ki faydası olsun.

Kabuk değiştirmeyle alakası olduğunu sanmıyorum aksine daha hareketli olurlar (benimki öyle en azından) ilacı da eczaneden bulamazsanız veterinerden o da olmazsa internetten sağlayın ve de hemen başlayın geçmiş olsun :(

Monodoksu buldum ve döktüm kapsülü suyuna .İyice de karıştırdım.İnşallah etkisi olur da hemen iyileşir Cafer'im.

Çok iyi yaptınız olabildiğince suyun içinde kalmasını sağlayın ki suyu içsin..

Arada gidiyorum hep alıyorum suya koyuyorum.İnşallah iyileşir çok dua ediyorum.

inşallah işe yarar ve hastalıktan kurtulur kapluşun:(

Teşekkür ederim.Bir sorum daha olacak.Tedavi süresince suyunu değiştirmeli miyim?14 kapsül var yani tedavi 2 hafta sürüyor.Aslında bir daha suyunu değiştirmekten korkuyorum çünkü bana öyle geliyor ki suyunu değiştirdiğim için hasta oldu kapluşum :(

Daha önce veteriner başarısız olduğu için veterinere gitmemek çok büyük bir yanlış bence. Bir doktor da baktığı tüm hastaları kurtaramayabilir. Bence en iyisi veterinere gitmek.

Bu arada musluk suyu kaplumbağalar için fazla serttir. Sera Aquatan ile beraber kullanın mavi damlayı.

Daha sonra bir veterineri arayarak yapabileceğim bir şey var mı diye sordum zaten.Fakat adam bana yavru kaplumbağaların çok sık hastalandığını ve kurtulma şanslarının çok az olduğunu,vitamin verilmesi dışında yapılabilecek bir şey olmadığını söyledi.Ben de buradan öğrendiğim monodoks isimli ilacı uygulamaya başladım.Beklemekten başka yapabileceğim başka bir şey olduğunu sanmıyorum.

Tedavi sırasında kapluşunuzla ilgilenin onu sevin mutlu edin ozaman yaşama isteyide artar bu kanıtlanmış birşeydir.

Geri